10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Lizbonie

Lizbona to obecnie jedno z najgorętszych miast na krótkie wyjazdy i nie mamy tu na myśli tylko pogody. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wylotem do rewelacyjnej stolicy Portugalii...

Jak z obrazka

Lizbona nocą

Lizbona jest bardzo starym miastem. To istotnie druga po Atenach najstarsza stolica Europy. Wielkie trzęsienie ziemi w 1755 roku zniszczyło Chiado, głowną dzielnicę handlową miasta, która została odbudowana w stylu klasycznym wraz z szerokimi bulwarami i mozaikową kostką brukową. Weź ze sobą aparat. Będziesz chciał uchwycić na zdjęciach wszystkie budynki wyłożone ceramicznymi płytkami i kolorowe, bezładne dzielnice. Jako najbardziej zachodnio położona stolica europejska, Lizbona otrzymuje więcej światła słonecznego niż jakiekolwiek inne miasto wypadowe w Europie. Nieważne, w którym momencie roku tam pojedziesz, zawsze będziesz miał wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie.

Wzgórza żyją

Lizbona Tramwaj

Lizbona została wybudowana na siedmiu stromych wzgórzach. Spakuj wygodne buty i nie przegap okazji do przejażdżki jednym z zabytkowych, drewnianych tramwajów, które ochoczo turkoczą po najbardziej stromych i wąskich uliczkach dzielnicy Alfama. Tramwaj 28 przejeżdża w pobliżu wielu najpopularniejszych atrakcji miasta, takich jak Zamek Św. Jerzego i Miradouro das Portas do Sol, taras widokowy na którym możesz odpocząć przy filiżance kawy albo zrobić sobie selfie na tle pięknych terakotowych dachów.

Na każdą kieszeń

Lizbona Baixa

Lizbona to jedno z europejskich miast oferujących najkorzystniejszą relację ceny do jakości. Możesz tam znależć piękne miejsca noclegowe w stylowych apartamentach w cenie €20 za dobę i wydać nie więcej niż €5 na szybkie śniadanie, kanapkę obiadową czy wieczorny drink w jednym z ulicznych kiosków. Te rozproszone po całym mieście kioski z kutego żelaza są od dawna częścią lizbońskiego stylu życia.

Ciastka.Ciastka.Ciastka

Custard Tart Lisbon

Nie wyjeżdżaj z Lizbony bez spróbowania Pasteis de Nata, przepysznie kremowych, ciepłych i listkowanych tarteletek napełnionych jajecznym kremem. Najlepsze znajdziesz w Pasteis de Belem, gdzie stosuje się ten sam przepis od 170 lat. Podczas pobytu w okolicy warto przejść się do pięknego Klasztoru Hieronimitów i pod Pomnik Odkrywców poświecony tym wszystkim znanym portugalskim odkrywcom, których nazwiska pamiętasz z podręczników do historii.

Imponujące widoki

Lizbona Miradouro

Panoramiczne widoki na terakotowe dachy pojawiają się na każdym kroku z punktów widokowych o nazwie miradouros. Moja ulubiona panorama rozciąga się z Teatru Garagem; teatr znajduje się na skromnej ulicy i dopiero kiedy zejdziesz dwa piętra w dół do kawiarni, odkryjesz ten niesamowity widok.

Nieustające życie nocne

Życie nocne z Lisbonie, kolaż

Od zatłoczonych spelunek w dzielnicy Barrio Alto do dudniących klubów Różowej Ulicy w Cais do Sodré, Lizbona to miasto, które wie jak pokazać Ci dobrą zabawę. Wyznacz sobie tempo - imprezowanie zaczyna się na dobre dopiero około 2 w nocy.

Sztuka jest wszędzie

Zdjęcie przez Facebooka: Galeria de Arte Urbana

W Lizbonie znajduje się mnóstwo niesamowitych zbiorów dzieł sztuki, od starożytnych skarbów do starych mistrzów i niektórych niezwykłych kolekcji sztuki współczesnej. Pamiętaj, aby odwiedzić muzea Gulbenkian, Chiado i Colecção Berardo. Sztuka nie ogranicza się tylko do czterech ścian - niektórzy z najbardziej utalentowanych artystów ulicznych w Europie róznież zostawili po sobie ślad w mieście. Wybierz się na specjalnie organizowane wycieczki szlakiem streetartu albo przejdź się po Arte Urbana, lizbońskiej galerii poświęconej sztuce ulicznej. 

Zakupy są naprawdę dobre

Zakupy Sardynek

W okolicach Chiado i Baixa sklepy odzieżowe są wszędzie - zarówno te znane, jak i małe markowe butiki. Przedziwne sklepy typu concept store pojawiają się w całym mieście - pójdź do Chiado Factory w dzielnicy Misericórdia po unikatowe drobiazgi, buty i akcesoria. Jeśli szukasz lokalnych pamiątek, idź do A Vida Portuguesa po unikatowe ozdoby dla domu i zobacz niesamowitą wystawę ozdobnych puszek z konserwami rybnymi w Conserveira de Lisboa. Każda z nich jest jaskrawo ozdobiona i ręcznie owinięta.

Fado to świeżka dźwiękowa miasta

Gitara Fado

Muzyka fado zrodziła się na ulicach Lizbony w XIX wieku i jest obecnie zasadniczą częścią portugalskiej kultury. Tego tradycyjnego połączenia melancholijnego kobiecego głosu i melodyjnej gitary można posłuchać w restuaracjach i klubach fado w dzielnicach Alfama i Bairro Alto.

Raj dla smakoszy

Time out Market Lisbon

Targ Timeout (Mercado da Ribeira) jest może trochę nastawiony na turystów, ale to dobre miejsce na spróbowanie potraw od czołowych szefów kuchni w mieście. Bardziej kameralnie jest w pobliskiej Petiscaria Ideal. Wypróbuj tam najsmaczniejszych tapas z owocami morza albo idź w górę po przekątnej do wąskich ulic dzielnic Barrio Alto lub Alfama. Możesz tam zjeść jak mieszkańcy w jednej z tradycyjnych restauracji, które są rodzinnymi biznesami.   

 

- Hannah Frances