10 rzeczy, które warto wiedzieć o Lizbonie

Lizbona nie bez kozery jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed przyjazdem do wspaniałej stolicy Portugalii...

Malownicze krajobrazy

Lizbona nocą

Lizbona to bardzo stare miasto. Jest drugą najstarszą stolicą w Europie tuż po Atenach. Ogromne trzęsienie ziemi w 1755 roku zniszczyło ośrodek handlowy miasta, Chiado, który odbudowano w klasycznym stylu z szerokimi bulwarami, brukiem i mozaikami. Zabierz ze sobą aparat: te piękne budynki i kolorowe dzielnice są godne Instagrama. Jako najbardziej wysunięta na zachód stolica w Europie Lizbona szczyci się najdłuższym dniem ze wszystkich europejskich kierunków wakacyjnych, dzięki czemu niezależnie, o jakiej porze roku przyjedziesz, nie zabraknie ci czasu na zwiedzenie wszystkich atrakcji.

Piękne wzgórza

Lizboński tramwaj

Lizbonę zbudowano na siedmiu stromych wzgórzach.  Weź ze sobą wygodne buty i koniecznie przejedź się jednym z starych drewnianych tramwajów, które prują radośnie po najbardziej stromych i najwęższych uliczkach dzielnicy Alfama. Tramwaj nr 28 przejeżdża obok najpopularniejszych atrakcji miasta, takich jak Zamek św. Jerzego i Miradouro das Portas do Sol: wspaniały punkt widokowy na miasto, gdzie możesz wypić kawę lub cyknąć kilka selfie z pięknymi dachami z terakoty w tle.

Niskie ceny

Dzielnica Baixa w Lizbonie

Lizbona to jedno z najprzyjaźniejszych dla portfela miast w Europie. Możesz znaleźć piękne, stylowe apartamenty i pensjonaty w cenie od 20 euro za noc, a za mniej niż 5 euro zjesz szybkie śniadanie, kanapkę na lunch lub wypijesz drinka w jednym z kiosków na świeżym powietrzu. Te kioski z kutego żelaza są rozsiane po całym mieście i stanowią podstawę lizbońskiego życia.

Wypieki. Wypieki. Wypieki.

Lizbońska tarta kremowa

Przed wyjazdem z Lizbony koniecznie kosztuj pasteis de nata: pysznych, ciepłych, kruchutkich tart z kremem. Najlepsze tarty można dostać w Pasteis de Belem, gdzie przyrządzają je według tego samego przepisu od 170 lat.  Gdy będziesz w okolicy, zobacz także piękny Klasztor Hieronimitów i znajdujący się nad wodą Pomnik Odkrywców poświęcony wszystkim sławnym portugalskim odkrywcom, których pamiętasz z podręczników historii.

Panorama miasta zachwyca

Miradouro Lizbony

Z każdego punktu widokowego zwanego miradouro można podziwiać niesamowite widoki na panoramę miasta, w której dominują dachy z terakoty. Moim ulubionym punktem jest Teatro de Garagem: teatr mieści się przy dość niepozornej ulicy, ale po zejściu po schodach do kawiarni ukaże się przed tobą zapierający dech w piersiach widok.

Zabawa trwa przez całą noc

Od tłocznych barów Bairro Alto po głośne kluby różowej ulicy Cais do Sodré, Lizbona wie, jak się bawić. Przygotuj się na długą noc – imprezy rozkręcają się na dobre dopiero około 2:00.

Sztuka jest wszechobecna

Zdjęcia z Facebooka: Galeria de Arte Urbana

Lizbona mieści niezliczone kolekcje sztuki: od starożytnych skarbów po dzieła mistrzów i niesamowite zbiory sztuki współczesnej i nowoczesnej. Koniecznie odwiedź Museu Gulbenkian, Museo do Chiado i Museu Colecção Berardo. Sztuka nie kończy się na wnętrzach – najbardziej utalentowani artyści uliczni Europy odcisnęli swoje piętno na mieście.  Wybierz się na jedną ze specjalnych wycieczek po street arcie lub przejdź się po Galeria de Arte Urbana, lizbońskiej galerii poświęconej street artowi.

To raj dla miłośników zakupów

Sardynkowe zakupy

Dzielnice Chiado i Baixa wprost roją się od sklepów z odzieżą znanych marek i małych butików. W całym mieście powstają niecodzienne sklepy koncepcyjne – odwiedź Chiado Factory w dzielnicy Misericórdia, gdzie znajdziesz wyjątkowe ozdóbki, buty i akcesoria.    Jeśli szukasz pamiątki, kup niecodzienne dekoracje do domu w sklepie A Vida Portuguesa i zajrzyj do Conserveira de Lisboa, gdzie znajdziesz niesamowitą kolekcję konserw rybnych, z których każda jest opatrzona barwnymi ilustracjami i ręcznie owinięta.

Wszędzie grają fado

Gitara fado

Muzyka fado zrodziła się na ulicach Lizbony w XIX wieku i stanowi teraz nieodzowny element portugalskiej kultury. Tradycyjnego połączenia melancholijnego kobiecego śpiewu i melodyjnej gitary można posłuchać w restauracjach i lokalach fado w dzielnicach Alfama i Bairro Alto.

To marzenie każdego smakosza

Time Out Market Lisbon

Timeout Market (Mercado da Ribeira) jest dość turystyczny, ale to znakomite miejsce na skosztowanie potraw wiodących szefów kuchni w mieście. Jeśli szukasz bardziej przytulnego lokalu, udaj się do pobliskiej Petiscaria Ideal. Spróbuj pysznych tapasów z owoców morza lub przejdź się wąskimi, stromymi uliczkami Barrio Alto lub Alfama i zjedz jak miejscowi w jednej z tradycyjnych, rodzinnych restauracji.

 

Wybierasz się wkrótce do Lizbony?  Oznacz swoje zdjęcia hasztagiem #Ryanairstories, a być może opublikujemy je na naszym Instagramie

 

- Hannah Frances