11 najlepszych atrakcji w Dubrowniku

Gdy tylko spojrzysz na pomarańczowe dachy i lśniące turkusowe wody Dubrownika, zrozumiesz, dlaczego przyciąga tłumy wczasowiczów. Od dawna uchodzące za perłę wybrzeża Adriatyku chorwackie miasto to prawdziwy raj dla miłośników historii, przygód i dobrego jedzenia. Oto lista 11 najlepszych atrakcji w Dubrowniku.

1. Karmen Apartments

Marc sprawi, że poczujesz się jak w domu. Zdjęcie poprzez facebook.com/Karmen-Apartments-189987891023807

Rodzinna nieruchomość Karmen Apartments znajduje się w samym sercu starówki Dubrownika, rzut kamieniem od głównego rynku. Centralna lokalizacja czyni te mieszkania idealną bazą wypadową do zwiedzania miasta.

 

Właściciel Marc raczy gości opowieściami i poradami na temat mniej znanych atrakcji Dubrownika. Karmen Apartments to wspaniałe miejsce na nocleg, ale jeśli chcesz zobaczyć więcej hoteli i wspaniałych okazji w Dubrowniku, odwiedź witrynę  Ryanair Rooms.

2. Mury miejskie

Przejdź się po murach miejskich. Zdjęcie z iStock: Greg Sullavan

Prawdopodobnie jedne z najsłynniejszych atrakcji Dubrownika, mury miejskie zapewniają niesamowite widoki na wszystkie strony miasta i otaczające je wyspy. Dostępne są liczne opcje wycieczek, ceny zaczynają się od 200 kn (około 120 zł).

 

Fanów Gry o tron zachwyci wycieczka poświęcona serialowi, a także możliwość zobaczenia lokalizacji King's Landing oraz tytułowego żelaznego tronu. Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj

3. Muzeum Historii Kultury

Pałac Rektorów: Zdjęcie z iStock: OGphoto

Położone w Pałacu Rektorów, pięknym gotyckim budynku z wyrazistymi elementami renesansu i baroku, Muzeum Historii Kultury Dubrownika przedstawia fascynującą historię miasta.

 

Można tu zobaczyć meble i obrazy z okresu od XVI do XIX wieku, a także lochy i sale sądowe. Zdecydowanie godna polecenia pozycja. Bilety kosztują tylko 40 kn, około 20 zł.

4. Zobacz stare miasto

Przejdź się starówką. Zdjęcie z iStock: emicristea

Tętniące życiem stare miasto przyciąga rzesze odwiedzających, którzy delektują się słońcem i podziwiają piękno Dubrownika. Na każdym kroku znajdziesz wspaniałe restauracje i zapierające dech w piersiach widoki na wybrzeże Adriatyku. Wybierz się na spacer i zobacz piękno miasta w pełnej krasie.

5. Jedzenie

Specjaliści od owoców morza. Zdjęcie z iStock: plrphoto

Dubrownik słynie z gastronomii.  Jak na nadmorskie miasto przystało, w menu dominują tutaj wszelkiej maści owoce morza. Restaurant Dubrovnik to znakomite miejsce na kolację, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zarówno weganie, jak i wegetarianie powinni zajrzeć do Nishta. Ta urocza restauracja oferuje nowe pyszne menu każdego dnia. Przejdź się starówką, a na pewno każdego wieczoru znajdziesz nowe miejsce na kolację. Dubrownik to prawdziwy raj dla smakoszy.

6. Lokrum

Wybierz się na Lokrum. Zdjęcie z iStock: istankov

Kawałek promem od starego miasta Dubrownika znajduje się Lokrum: piękna wyspa, na której nie brakuje atrakcji. Przespaceruj się wzdłuż wybrzeża i podziwiaj piękną scenerię, zobacz ruiny średniowiecznego klasztoru benedyktynów lub zażyj kąpieli słonecznej na jednej z licznych plaż. Możesz również popływać lub ponurkować w morzu. Wycieczka na Lokrum to obowiązkowa pozycja dla każdego odwiedzającego Dubrownik.

7. Muzeum Marynarki

Poznaj żeglarską historię Dubrownika. Zdjęcie z iStock: Ellica_S

Stocznictwo i żegluga odegrały ważną rolę w rozwoju Dubrownika. Jeśli chcesz dogłębnie poznać ten aspekt historii miasta, koniecznie odwiedź Muzeum Marynarki. Znajdziesz tu modele statków, obrazy o żeglarskiej tematyce i wystawy poświęcone historii nawigacji.

8. Katedra w Dubrowniku

Perełka architektury. Zdjęcie z iStock: seregalsv

Katedra w Dubrowniku to słynny budynek w sercu starego miasta i jedna z głównych atrakcji turystycznych Dubrownika. Równie piękna na zewnątrz co wewnątrz budowla powstała w VII wieku. Oprócz walorów historycznych katedra cechuje się zapierającym dech w piersiach wystrojem ze złotymi dekoracjami i bogatymi freskami. 

9. Fort św. Jana

Miejski fort. Zdjęcie z iStock: IVANVIEITO

Dawniej pełniący rolę punktu obserwacyjnego, służący do obrony miejskiego portu Fort św. Jana mieści teraz Muzeum Marynarki i Akwarium. Niektóre armaty na szczycie fortu zostały zabrane do Wiednia podczas austriackiej okupacji Dubrownika, ale pozostałe eksponaty wciąż stoją na murach miejskich.

10. Pływanie kajakiem

Zaznaj aktywnego wypoczynku w Dubrowniku. Zdjęcie z iStock: dinosmichail

Wypożycz kajak w porcie i popływaj wzdłuż wybrzeża Adriatyku, aby zobaczyć Dubrownik z innej perspektywy. 

11. Wypocznij na plaży

Plaża Banje. Zdjęcie z iStock: xbrchx

Dubrownik to również wspaniałe miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych. Latem panują tu prawdziwe upały, a odwiedzający mają do dyspozycji szereg plaż. Najbardziej centralnie położoną i popularną z nich jest plaża Banje, ale do wyboru jest wiele innych plaż, szczególnie na wyspach otaczających miasto. Uwaga: niektóre są przeznaczone dla naturalistów, więc wypatruj znaków FKK.

 

 

W Dubrowniku każdy znajdzie coś dla siebie. Historia, jedzenie i przygody we wspaniałym chorwackim słońcu – podczas pobytu w mieście z pewnością nie będziesz narzekać na nudę.

 

Loty do Dubrownika

 

- Seán Walsh