11 najlepszych parków wodnych w Europie

Wylegiwanie się na słońcu, pałaszowanie lodów i ogromne zjeżdżalnie wodne to przepis na niezapomniane wakacje. Oto jedenaście najbardziej mokrych i szalonych parków wodnych w Europie, które zapewniają solidną dawkę letniej zabawy...

Fasouri Watermania – Limassol, Cypr

Oferujący 100 000 metrów kwadratowych czystej rozrywki nagradzany park wodny Fasouri Watermania (niespełna godzinę drogi od Larnaki i Pafosu) dysponuje ogromnym basenem z falami oraz wieloma innymi atrakcjami (nie przegap „czarnej dziury” i „zjeżdżalni kamikaze”).

 

Jeśli nie przepadasz za dużymi wysokościami lub szybkim ruchem, możesz popływać w spokojnej rzece. Na terenie parku znajduje się nawet salon masażu dla zmęczonych rodziców, który chcą odpocząć nieco od wakacji...

 

Dorośli 30 euro, dzieci 17 euro. Park otwarty od maja do października

Waterworld – Ajia Napa, Cypr

Ten ogromny park wodny w imprezowej stolicy Cypru cechuje się wystrojem inspirowanym starożytną Grecją, więc nie brakuje tutaj białych kolumn, starych statków i klasycznych rzeźb.

 

Ale większe wrażenie niż kolumny robią wielkie, kolorowe zjeżdżalnie wodne obecne na terenie całego parku... Apollo's Plunge, Odyssey River i The Fall of Icarus to jedynie kilka z wielu wspaniałych atrakcji.

 

Goście mają do dyspozycji zwariowane przejażdżki, duży basen z falami, liczne leżaki, a nawet zjeżdżalnie przystosowane do osób niepływających.

 

To przepis na znakomitą zabawę. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą klapki, a nawet skarpetki – przy letnim upale ziemia mocno się nagrzewa.

Aquariaz – Avoriaz, Francja.

Ten park wodny w Alpach Francuskich wygląda jak tropikalny raj, pełen ogromnych formacji skalnych i licznych drzew.

 

Popluskaj się w rzece o łagodnym nurcie, wypocznij w jednym z licznych obszarów relaksacyjnych ze strumieniami wodnymi i zabaw się na zjeżdżalni half-pipe.

 

Znajdziesz tutaj również wielki basen, ściany wspinaczkowe i mnóstwo przestrzeni do zabawy dla dzieci. Park jest otwarty zarówno w zimowym sezonie narciarskim, jak i latem.

 

Zimą spa na zewnątrz jest ogrzewane, dzięki czemu możesz wygrzać się w jacuzzi pod gołym niebem, podziwiając śnieżne krajobrazy i delektując się rześkim alpejskim powietrzem.

 

Żyć, nie umierać. Ale uwaga: po wyjściu z wody poczujesz zimno. Czuj się ostrzeżony.

 

Dorośli 8 euro, dzieci 6 euro. Park otwarty latem i w zimowym sezonie narciarskim, (zamknięty w soboty).

Tropical Islands – Brandenburgia, Niemcy

Czy wiesz, że zaledwie 35 km od Berlina znajduje się raj tropikalny? Park Tropical Islands mieści się w dawnej hali sterowcowej, ale ma teraz formę ogromnej kopuły o średnicy 360 metrów, która kryje moc zabawy.

 

Wśród atrakcji znajduje się laguna, plaża, stateczki, największa (27 m) zjeżdżalnia wodna w Niemczech, a nawet loty balonem w obrębie kopuły. Za dodatkowe 8 euro goście mogą wejść do strefy spa z ogromną tropikalną sauną i repliką świątyni Angkor Wat.

 

W parku znajduje się także las deszczowy z żółwiami, flamingami i papugami, a także wieloma innymi egzotycznymi stworzeniami.

 

Dorośli 36 euro, dzieci 28,50 euro. Dzieci poniżej 5. roku życia – wstęp za darmo.

 

Godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 21:00. 

Aquapark – Biscarosse, Francja

To niesamowite miejsce jest położone zaledwie kawałek drogi samochodem od Bordeaux i Biarritz. Nie jest to zwykły park wodny. Nie uświadczysz tu kolorowych zjeżdżalni half-pipe czy spokojnych rzek.

 

To gigantyczny, nadmuchiwany, pływający tor przeszkód. Park dysponuje wielką katapultą, ogromną zjeżdżalnią wodną, dużymi nadmuchiwanymi piłkami zorbingowymi oraz zapierającymi dech w piersiach atrakcjami wodnymi.

 

Weź jedzenie na piknik, a strach zostaw w domu. Możesz płacić według liczby spędzonych godzin bądź wykupić bilet na pół dnia lub cały dzień.

 

Od 6 euro za godzinę. Park otwarty od czerwca do września.

Siam park – Teneryfa, Hiszpania

Jak sama nazwa wskazuje, Siam Park jest utrzymany w klimatach tajlandzkich, więc nie brakuje tu smoków i zjeżdżalni wodnych nazwanych imionami węży.

 

Znajduje się tu także największy na świecie basen ze sztucznymi falami oraz „tajska świątynia”, która mieści wysoką na 28 metrów, omalże pionową zjeżdżalnię wodną.

 

Jeśli jesteś wyznawcą mocnych wrażeń, to świątynia dla ciebie. Solidna dawka adrenaliny gwarantowana. Tutejsze przejażdżki są tak szalone, że nawet weteranów przyprawią o zawrót głowy.

 

Dorośli 34 euro, dzieci 23 euro. Park otwarty przez cały rok. 

Slide and splash – Lagoa, Portugalia

Na obrzeżach Lagoa w słonecznym portugalskim regionie Algarve znajduje się park  Slide and Splash, który jest prawdziwym rajem dla miłośników pluskania i zjeżdżalni wodnych.

 

To 16 000 akrów czystej zabawy na słońcu i licznych atrakcji, które wcale nie ograniczają się do wodnych zjeżdżalni (choć te również są niesamowite). Park organizuje pokazy z udziałem sokołów, papug, ar i gadów.

 

Goście mają do dyspozycji również liczne tereny zielone, w których można wylegiwać się na słońcu. Większość dużych kurortów w okolicy oferuje dojazd do parku autokarem, więc nie martw się, jeśli nie masz samochodu.

 

Osoby w wieku od 11. roku życia 27 euro, juniorzy 19 euro. Park otwarty od kwietnia do października. 

Caribe Aquatic Park (Portaventura) – Taragonna, Hiszpania

Jedną z największych zalet tego parku jest fakt, że mieści się on zaledwie godzinę drogi od Barcelony, więc możesz go odwiedzić nawet, jeśli jesteś w mieście tylko na krótki czas.

 

Nie, to kłamstwo. Lokalizacja parku jest dogodna, ale nie jest jego największą zaletą. Jest nią basen z falami oraz szeroki wybór ogromnych zjeżdżalni wodnych.

 

To część słynnego parku tematycznego Portaventura, więc jeśli nie masz ochoty się moczyć, możesz przejść na kolejki górskie. W końcu celem wizyty w parku jest świetna zabawa, a tej na pewno nie zabraknie.

 

Osoby od 11. roku życia 22,80 euro, juniorzy (4-10 lat) 22 euro, park otwarty od maja do września

Alpamare – Bad Seedamm, Szwajcaria

Alpamare (1,5 godziny drogi od Bazylei) to największy kryty park wodny w Europie, który oferuje wspaniałą zabawę przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.

 

Park dysponuje podgrzewanymi basenami, w tym wielkim krytym basenem, spokojną rzeką oraz 11 znakomitymi zjeżdżalniami. Pokochasz niezwykle zmysłowy Ice Express oraz przyprawiającą o zawrót głowy Cobra Pipe. Mocne wrażenia gwarantowane.

 

Dorośli 36 euro, dzieci 29 euro za 4-godzinny karnet. Park otwarty przez cały rok, od 10:00. 

Faliraki Rhodes

Ten park wodny na samym wstępie otrzymuje duży plus za piękne położenie na wyspie Rodos.

 

Wśród innych atutów można wymienić 5 niesamowitych zjeżdżalni ekstremalnych (Space Bowl robi piorunujące wrażenie), moc zjeżdżalni dla całej rodziny, basen z falami, zjeżdżalnię wyścigową oraz piękny wystrój.

 

To znakomita opcja zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i młodych duchem.

 

Osoby od 12. roku życia 24 euro, dzieci 16 euro. Park otwarty od maja do października.

Aqalandia Jesolo

Tuż na obrzeżach Wenecji Aqualandia Jesolo znajduje się przeuroczy park wodny.

 

Nie jest zbyt duży w porównaniu do innych parków w Europie, ale jest czysty, dobrze utrzymany i oferuje wystarczająco atrakcji na cały dzień świetnej zabawy, w tym Captain Spacemaker (jedna z najwyższych zjeżdżalni wodnych na świecie) oraz Barracudas, czyli zjeżdżalnie, na których goście ścigają się ze sobą.

 

Dorośli 31 euro, dzieci 27 euro. Park otwarty od drugiej połowy maja do września.

 

- Dee Murray