5 przysmaków Krety

Kreta, największa z greckich wysp, słynie z pięknych, złotych plaży i gorącego lata. Ale najbardziej zauroczyła mnie tutejsza gastronomia.

 

Żadna to elegancja-Francja – w kuchni wykorzystuje się proste składniki: większość kreteńskich potraw jest przyrządzana z dzikich roślin i warzyw, z duuuużą ilością oliwy z oliwek.

 

Kreteńska dieta uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie, a mieszkańcy wyspy uważają, że to właśnie niej zawdzięczają dobre zdrowie i długie życie.

 

Pomijając korzyści zdrowotne, kreteńska kuchnia jest pełna smaku. Oto pięć przysmaków, których po prostu trzeba skosztować podczas pobytu na Krecie...

Dakos

Dakos to grecka odmiana bruschetty – tradycyjny, suszony chleb (zazwyczaj okrągłe chlebki na bazie jęczmienia), wielokrotnie pieczony i przechowywany przez długie miesiące, a następnie zwilżony kilkoma łyżkami oliwy z oliwek, podawany z tartymi, dojrzałymi pomidorami oraz posypany kruszoną fetą i oregano.


Te chrupiące, lekkie i pełne smaku chlebki idealnie nadają się jako przekąska przed kolacją lub lunch – często są spożywane między 14:00 a 15:00, tuż przed siestą.

Rada: Dakos jest dość twardy, więc poczekaj, aż oliwa wsiąknie, zanim wgryziesz się w chlebek.

Gyros i souvlaki

Pobyt na Krecie nie może się obyć bez gyrosa i souvlaki – grillowanego mięsa (tradycyjnie wieprzowiny, ale na menu figuruje też często wersja z kurczaka). Te przysmaki można co prawda znaleźć w restauracjach, ale najczęściej pełnią role jedzenia ulicznego.

 

Mięso gyros, zazwyczaj przyprawione czosnkiem i oregano, jest przyrządzane na pionowym rożnie, podobnie jak kebab, i podawane w chlebku z cebulą i pomidorem. Souvlaki to małe kawałki wieprzowiny nadziane na szpikulec.

Rada: Zamów sos tzatziki, jeśli nie jest podawany wraz z posiłkiem – to tradycyjny grecki sos z jogurtu, ogórka, czosnku, soli, oliwy z oliwek, octu winnego i koperku.

Meze

Na Krecie rodziny tradycyjnie zasiadają wieczorem, między 21:00 a 22:00, do wspólnego posiłku złożonego z mniejszych potraw lub przekąsek zwanych meze.

 

Podawane na gorąco lub zimno, przypominają one hiszpańskie tapasy, ale różnią się składnikami. Typowe meze zawierają: oliwki, souvlaki, hummus, dip tashi, ser halloumi, gulasz stifado, polędwiczkę lountza.

Rada: Nie musisz nakładać porcji na talerz: weź widelec i zajadaj jak Grecy!

Sałatka grecka w kreteńskim wydaniu

Kreta słynie z sera graviera – twardego sera żółtego – oraz myzithry: kremowego sera białego, często podawanego zamiast fety w sałatce greckiej z pomidorem, ogórkiem papryką i cebulą.

 

Ten przysmak figuruje na menu większości tradycyjnych greckich tawern i jest często podawany z suszonym chlebem, który nasyci cię aż do kolacji.

Rada: Wypatruj restauracji podających sałatkę grecką z kaparami – popularnymi na Krecie i Santorini – to pyszna odmiana tej klasycznej potrawy.

Raki

Kreteńczycy zamiast deseru na koniec posiłku lubią wypić kieliszek raki, zwanego również „wodą ognistą”. Ten mocny trunek ma zawartość alkoholu 37,5% i jest pędzony z resztek z ugniatania winogron.

 

Mówi się, że w przeciwieństwie do większości trunków, które powodują kaca na następny dzień, raki oczyszcza umysł. Często jest podawany za darmo w charakterze napoju powitalnego lub na zakończenie posiłku.

Rada: Jeśli stwierdzisz, że raki nie jest dla ciebie – zostaw go, inaczej kreteński kelner, widząc pusty kieliszek, może zaproponować dolewkę.

 

Loty do Aten

 

- Jessica Fogarty