7 niecodziennych muzeów w Europie

Muzeum Gelato, Bolonia

Lubisz lody? To muzeum jest stworzone dla ciebie! Położone na obrzeżach Bolonii Gelato Museum Carpigiani jest poświęcone słynnemu włoskiemu deserowi.

 

Poznaj historię gelato, od początków w XI wieku po rozmaite smaki czekoladowo-owocowe, które znamy i uwielbiamy dzisiaj!

 

Po lekcji historii odwiedź strefę degustacji, gdzie za 3 euro możesz skosztować wielu odmian orzeźwiających sorbetów i miękkich, kremowych gelato.

 

Gelato Museum Carpigiani, Via Emilia, 45, 40011 Anzola dell’Emilia, Bolonia

Galeria Miniaturowych Butelek, Oslo

Poczuj się jak Alicja w Krainie Czarów podczas wizyty w tym fantastycznym muzeum miniaturowych butelek. Będąca jedynym tego rodzaju muzeum Galeria Miniaturowych Butelek w Oslo mieści kolekcję ponad 53 000 buteleczek.

 

Chociaż nie można wypić zawartości eksponatów, gorąco polecam zjazd zjeżdżalnią, która zabiera gości do surrealistycznego „pokoju horroru”.

 

Coraz zdumiewającej!

 

The Mini Bottle Gallery, Kirkegata 100153, Oslo

Muzeum Currywurst, Berlin

To coś dla miłośników kiełbasek: berlińskie Deutsches Currywurst Museum to prawdziwa oda ku czci ulubionej przekąski niemieckiej stolicy. Interaktywne wystawy opowiadają historię tej potrawy: od jej wynalezienia w drugiej połowie lat 40.

 

XX wieku po popularyzację i osiągnięcie niemal legendarnego statusu.

 

Przyrządź currywursta w wirtualnym otoczeniu, poczuj aromat kiełbaski w komnacie przypraw, wypocznij na kiełbaskowej sofie i posłuchaj currywurstowej muzyki odtwarzanej na stacjach dźwiękowych w kształcie butelek. Na pewno nie zabraknie okazji do fotek na Instagrama.

 

Deutsches Currywurst Museum, Schützenstraße 70, 10117 Berlin

Muzeum Diabła, Kowno, Litwa

Obraz: Instagram - @lithuania_real_is_beautiful

Jeśli pierwszy raz słyszysz o Muzeum Diabła w Kownie, zapewne wyobrażasz sobie jaskinię grzechu, ale nie taki straszny diabeł, jak go malują: to całkiem przyjazne miejsce wypełnione po brzegi pluszowymi zabawkami i starymi rzeźbami z drewna.

 

Na wystawie muzeum, założonego przez artystę i lokalnego ekscentryka, Antanasa Žmuidzinavičiusa, który zebrał ponad 2000 przedmiotów przedstawiających diabły i demony z całego świata, można obejrzeć rozmaite eksponaty: od rzeźb politycznych (Hitler i Stalin jako diabły tańczące taniec śmierci) po patyki i kamyki przypominające kształtem Pana Ciemności.

 

Žmuidzinavičius Museum, V. Putvinskio g. 55, Kowno 44211

Muzeum Neonów, Warszawa

W 2005 roku David Hill i Ilona Karwińska doznali chwili olśnienia i postanowili zamienić swoją cenną kolekcję neonowych znaków z czasów zimnej wojny w niecodzienne muzeum.

 

Jego kolekcja szybko się rozrosła: na wystawie można teraz znaleźć setki kiczowatych, lśniących eksponatów. Muzeum może poszczycić się największą kolekcją neonowych znaków w całej Europie.

 

Muzeum Neonów, Mińska 25, Soho Factory, Budynek 55

Museo Atlantico, Lanzarote

Gotuj maskę i płetwy.  Położone 12 metrów pod poziomem morza, na południowym wybrzeżu Lanzarote, Museo Atlantico jest pierwszym podwodnym muzeum w Europie.

 

Jego kolekcja obejmuje rzeźby artysty Jasona deClairesa Taylora, którego twórczość znajduje się również w podwodnym muzeum przy wybrzeżu Cancún w Meksyku.

 

Każda rzeźba w Museo Atlantico została stworzona, aby stymulować rozwój podwodnej flory. Docelowo muzeum ma zawierać około 300 eksponatów.

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek w Guadalest

Położone około 25 km od Benidorm Museo de Saleros y Pimenteros (Muzeum Solniczek i Pieprzniczek) zostało założone i jest prowadzone przez archeolog Andreę Ludden.

 

W ciągu ostatnich 30 lat Andrea zgromadziła około 20 000 niecodziennych solniczek i pieprzniczek zdobionych barwnymi postaciami: od Beatlesów z lat 60. po urocze kangurki.

 

Muzeum w Guadalest jest drugim Muzeum Solniczek i Pieprzniczek założonym przez Andreę z mężem.  Od 2001 roku małżeństwo prowadzi także siostrzane muzeum w Gatlinburgu w stanie Tennessee. To dopiero poświęcenie.

 
Avinguda d’Alacant, 03517 El Castell de Guadalest, Alicante

 

- Fiona Hilliard