Co warto zrobić w Berlinie?

Berlin to miasto z bogatą historią, pełne sztuki, kultury i wspaniałego jedzenia. Jest tu tyle rzeczy do zobaczenia i zrobienia, że nie do końca wiadomo, od czego zacząć.

 

Zdajemy sobie z tego sprawę, więc przygotowaliśmy dla kilka praktycznych porad, dzięki którym łatwiej zaplanujesz wyjazd i na pewno nie będziesz się nudzić.

Transport publiczny

Niemcy są znani ze swojej punktualności i dokładności – nic dziwnego zatem, że transport publiczny w Berlinie pracuje jak w zegarku.

 

Nieważne, czy wybierzesz S-Bahn, U-Bahn, tramwaj, autobus, czy prom, berlińska komunikacja miejska jest niezawodna i nie wydasz na nią fortuny – a zobaczysz w Berlinie wszystko, co chcesz!

 

Możesz kupić bilet dobowy, ważny do godziny 03:00 w strefie AB za 7 euro (lub ulgowy za 4,70) albo bilet na strefę ABC za 7,70 euro (ulgowy – 5,30).

 

Jeżeli podróżujesz z grupą, możesz skorzystać z biletu dobowego dla pięciu osób. Bilet dla małej grupy kosztuje 19,90 euro i jest ważny w strefie AB.

 

Jeżeli lecisz do Berlina na dłużej niż tylko weekend, radzimy zakup biletu tygodniowego za 30 euro.

 

Więcej infromacji na temat transportu publicznego w Berlinie znajdziesz tutaj.

Brama Brandenburska

Jeżeli zamierzasz ruszyć szlakiem najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Berlinie, warto zacząć od Bramy Branderburskiej. Brama, stanowiąca tło dla wielu ważnych historycznych wydarzeń, jest dzisiaj uważana za symbol pokoju i jedności w Europie.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wieża Telewizyjna

Lubisz wysokości? Wespnij się na Wieżę Telewizyjną – najwyższy budynek w Europie otwarty dla zwiedzających.

 

Jeśli na wysokości 368 metrów nie zakręci ci się w głowie, możesz podziwiać spektakularną panoramę miasta w 360 stopniach. Idealne miejsce na selfie!

Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego

Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego, stanowiącego niegdyś linię dzielącą Berlin na Wschód i Zachód, obecnie służy za pomnik, upamiętniający jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Niemiec.

 

Jeśli w Berlinie jest jedno historyczne miejsce, które trzeba odwiedzić, to jest to właśnie Miejsce Pamięci. Wzdłuż trasy znajduje się oś czasowa, dzięki której poznasz historię Muru. 

 

Więcej informacji na temat Miejsca Pamięci i godzin otwarcia znajdziesz tutaj.

Einstein (Unter den Linden)

Czy istnieje lepsze miejsce na zastrzyk kofeiny niż jedna z najpopularniejszych kawiarni w Berlinie?

Einstein, kawiarnia urządzona w stylu wiedeńskich lokali, serwuje jeden z najlepszych strudli jabłkowych w mieście.

 

Dowiedz się więcej tutaj.

East Side Gallery

East Side Gallery w okręgu Friedrichshain-Kreuzberg to odcinek Muru Berlińskiego o długości 1,3 km, który pierwszy raz pomalowano w 1990 roku.

 

Sztuka uliczna w Berlinie była kiedyś ograniczona wyłącznie do murali na zachodniej stronie muru, ale pewnego dnia miejscowi artyści postanowili to zmienić i przekształcili ten odcinek muru w kultową już galerię na powietrzu, którą możemy podziwiać dzisiaj.

 

East Side Gallery to pokaz kreatywności Berlińczyków, którzy zmienili szpetny symbol podziału w coś pięknego i jednoczącego społeczność miasta.

Muzeum Currywurst

Zdjęcie z serwisu Facebook

Berlińczycy są tak dumni z kiełbaski currywurst, że wznieśli świątynię na cześć swojej ulubionej przekąski kuchni ulicznej.

 

Currywurst Museum to muzeum poświęcone historii najpopularniejszego berlińskiego specjału. Dla niedoinformowanych: potrawa składa się z krojonej lub pieczonej niemieckiej kiełbasy podawanej z pikantnym keczupem.

Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów to bardzo trafna nazwa dla pięciu niesamowitych muzeów skupionych jednym miejscu.

 

W muzeach wystawione są dzieła sztuki ze starożytnego Egiptu, Bizancjum i Berlina. Na terenie Wyspy znajduje się również sławne popiersie Nefertiti, które z pewnością cię oczaruje.

Kin Dee

Zdjęcie z serwisu Facebook

Dzięki wciąż rozrastającej się multikulturowej społeczności Berlin to raj dla łakomczuchów. Można tu znaleźć kuchnię z każdego zakątka Ziemi. Kin Dee to jeden z najbardziej rozpoznawalnych lokali, który dodał co nieco od siebie do smaków dzisiejszej kuchni tajskiej. Obowiązkowo wpadnij tam na obiad.

Spacer po mieście

Jeden z najlepszych sposobów na zwiedzenie Berlina to piesza wycieczka z przewodnikiem. Poznaj historię i kulturę miasta, słuchając kogoś, kto zna się na rzeczy.

 

Zamów wycieczkę już dziś z Ryanair Tickets!

Marzy ci się wyjazd do niemieckiej stolicy? Sprawdź nasze Loty do Berlina

 

- Seán Walsh