Dzień w Pradze z Ryanair

Myślisz o wycieczce do Pragi?

 

Nic dziwnego, to w końcu jedna z najpopularniejszych lokalizacji, do których latamy. Praga urzeka baśniowym pięknem, znakomitą sceną kulinarną i wspaniałym życiem nocnym (i to nie tylko na wieczory kawalerskie), a co najlepsze – jest całkiem tania. A będzie jeszcze tańsza, jeśli skorzystasz z naszych linii lotniczych, które oferują najniższe taryfy na rynku...

 

Porównaliśmy ceny naszych połączeń z Londynu do Pragi w okresie długiego weekendu czerwcowego (piątek, 29 maja – poniedziałek, 1 czerwca) z taryfami innych linii lotniczych. Wniosek: rezerwując lot do Pragi w tym okresie z Ryanair, podróżujący oszczędzali średnio 67 euro* w porównaniu do najniższych taryf oferowanych przez sześć kolejnych najtańszych linii lotniczych. To całe sześćdziesiąt siedem euro w Twojej kieszenie, tylko za to, że latasz właśnie z nami!

 

Ponieważ chcemy, aby Twoja podróż był jak najbardziej udana, przygotowaliśmy kilka propozycji, jak wydać tę dodatkową gotówkę. Z naszym przewodnikiem spędzisz w mieście niezapomniany dzień i doświadczysz wszystkiego, co Praga ma do zaoferowania, a wszystko za pieniądze zaoszczędzone z Ryanair!

 

Całkowita kwota: 67 euro

 

Śniadanie

Dobra kawa. Dobre jajka. Dobre czasy.

Przynajmniej na jeden dzień zapomnij o śniadaniu hotelowym. Masz wilczy apetyt? Zjedz dwa śniadania. W Pradze nie brakuje lokali podających wyśmienite dania z jajek – koniecznie odwiedź przynajmniej jeden z nich. Przy tak zaciekłej konkurencji trudno wybrać jednego zwycięzcę, ale Café Lounge (Plaská 615/8) wyróżnia się tym, że oprócz pysznego jedzenia podaje znakomitą kawę. Jeśli jesteś kawoszem, to miejsce dla Ciebie. Tutejsze dania z jajek to prawdziwe dzieła sztuki, ale uwaga: lokal jest szalenie popularny – warto zarezerwować stolik, chyba że nie masz nic przeciwko czekaniu. Smażone jajka pięknie się prezentują, kosztują tylko 105 CZK (około 3,80 euro) i są podawane z kiełbasą chorizo, pesto, grillowaną papryką czerwoną i serem feta. Taka uczta wraz z dużym cappuccino (swoją drogą parzą tu też kawy sojowe) kosztuje około 6,50 euro i doda Ci siły na cały dzień zwiedzania Pragi.

 

Pozostała kwota: 60,50 euro

 

Transport

Dalej, zafunduj sobie. Zdjęcie: Ed Webster na Flickr

Uważam, że nowe miasto najlepiej zwiedza się pieszo. Ale czasami nie jest to możliwe z uwagi na ograniczony czas, odległość, pogodę lub trudności z poruszaniem się (w końcu plan ten obejmuje lokalizacje w całym mieście), dlatego warto zainwestować w dobowy bilet komunikacji miejskiej. Kosztuje tylko 4 euro, oszczędza sporo czasu, a po wspinaczce na szczyt Zamku Praskiego Twoje stopy na pewno Ci podziękują.

 

Pozostała kwota: 56,50 euro 

 

Zamek Praski

Jest jeszcze lepiej w środku ...

Po zdrowej dawce kofeiny i pysznych jajkach czas skierować kroki do Zamku Praskiego, zaledwie 1,5 km od Café Lounge. Zjedz śniadanie wcześnie i przeznacz sporo czasu na zwiedzanie zamku, bo jest tu wiele do zobaczenia i zrobienia – całość ma powierzchnię siedmiu boisk do piłki nożnej. Cały dzień można podziwiać piękno architektury i kunsztowne detale, ale największe atrakcje to zdecydowanie zmiana warty, Katedra św. Wita i urocze, pstrokate domki przy Złotej Uliczce. Do wyboru są różne rodzaje biletów, ale polecam opcję „Circuit B” (250 CZK/9 euro), która obejmuje prawie cały zamek i wszystkie najlepsze atrakcje. Na taką wycieczkę należy przeznaczyć cały poranek. Zabierz ze sobą kilka butelek wody (maks. 1 euro), bo w ciągu kolejnych godzin czeka Cię sporo chodzenia...

 

Pozostała kwota: 46,50 euro

 

Czas na posiłek

The Dish Burger. Jest wyjątkowy.

Po zwiedzaniu zamku z pewnością zgłodniejesz. Wskocz do tramwaju (linia 22), pojedź do Dish Fine Burger Bistro (Římská 29, Praha 2) i przygotuj się na najlepszego hamburgera pod słońcem. Podróż tramwajem trwa 20 minut, ale nie jest to czas stracony – po drodze można podziwiać piękne widoki. Dish to mały i szalenie popularny lokal, więc warto zarezerwować stolik. Możesz także zamówić danie na wynos i zjeść na świeżym powietrzu. Polecam hamburgera Dish lub Savory popijanego dużym, zimnym piwem pszenicznym. Ten pyszny posiłek kosztuje niespełna 9 euro.

 

Pozostała kwota: 37,50 euro

 

Drinki na Rynku Staromiejskim

Astronomical Clock

Z restauracji do Rynku Staromiejskiego dojdziesz lub dojedziesz tramwajem (polecam spacer, ale to w końcu Twoja wycieczka!) w około 20 minut. Zobacz zegar astronomiczny (najstarszy sprawny zegar tego typu na świecie) i wejdź na szczyt wieży ratusza, aby podziwiać niesamowite widoki na rynek i miasto. Nie masz ochoty na wspinaczkę? Nic nie szkodzi, rynek sam w sobie urzeka pięknem. Można usiąść, oglądać przechodniów i poczuć prawdziwego ducha miasta. A co najważniejsze, to nic nie kosztuje! Gdy już się nachodzisz i nacieszysz atmosferą, zajrzyj do baru Black Angel i skosztuj jednego ze znakomitych drinków – kosztują 5/6 euro i są warte każdego centa.  Nie martw się, jeśli ktoś skrytykuje Cię za picie o wczesnej godzinie. Po prostu wskaż zegar i z szyderczym uśmiechem oznajmij, że żyjesz według czasu babilońskiego.

 

Pozostała kwota: 31,50 euro

 

Most Karola

To będzie to, ale z setkami ludzi wokół.

Gdy wypijesz drinka, skieruj kroki na Most Karola. Z pewnością będzie się tam roić od turystów. Tłumów raczej nie unikniesz (chyba że przyjdziesz o wschodzie słońca, który jest piękny, ale wymaga bardzo wczesnej pobudki). Mimo wszystko to jedna z obowiązkowych pozycji w Pradze, więc nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i zrobić dobrą minę do złej gry. Gdy już przebrniesz przez tłumy i znajdziesz dobre miejsce, zobaczysz piękne widoki na całą Wełtawę. Most wraz z barokowymi rzeźbami i wieżą na końcu urzeka pięknem i stanowi ważną część historii Pragi. To naprawdę urocze miejsce, szczególnie o zachodzie słońca, gdy całe miasto zaczyna się mienić. Co więcej, wstęp jest darmowy!

 

Pozostała kwota: wciąż 31,50 euro

 

Kolacja

Stek i piwo. Wystarczająco powiedziane.

 Po zwiedzaniu rynku, mostu i Starego Miasta z pewnością znów nabierzesz apetytu. Na lunch był hamburger, więc teraz czas spróbować prawdziwej kuchni czeskiej. Pójdź wzdłuż rzeki w kierunku południowym, aż dojdziesz do restauracji U Kroka (Vratislavova 12, Praha 2). Spacer zajmie pół godziny, a podróż tramwajem (linia nr 17) – około 15 minut. Podobnie jak Dish, to popularny lokal, więc na wszelki wypadek lepiej zarezerwować stolik. Restauracja podaje pożywne dania kuchni czeskiej, które z pewnością zachwycą Twoje podniebienie. Nawet jeśli zamówisz najdroższe przystawki, danie główne i deser, wciąż zostanie Ci gotówki na kieliszek wina (lub dwa!) albo kilka piw. Dobrou chut’!

 

Pozostała kwota: 0 euro. Budżet wyczerpany. Masz jeszcze gotówkę? Zamów kolejnego drinka!

 

* PRZECIĘTNE OBLICZANIE OSZCZĘDNOŚCI OPARTE NA PORÓWNANIEM LOTU WYKONANEGO 24/02/15 @ 16:10 PRZEZ SKYSCANNER. Z DOWOLNEGO LOTNISKA LONDYNOWEGO DO PRAGUE AIRPORT, DEP MAJ 29. POWRÓT 1 CZERWCA 

 

- Dee Murray