Dziesięć rzeczy za mniej niż dychę w... Budapeszcie

Budapeszt to piękne miasto, w sam raz na wakacje. Co więcej, jest przystępny cenowo: nie brakuje tu świetnych atrakcji, które wcale dużo nie kosztują.

 

O jakich atrakcjach mowa? Poniżej przedstawiamy listę wspaniałych rzeczy do zrobienia, zobaczenia i skosztowania w mieście, na które nie wydasz więcej niż dychę. Czas zacząć planować następny weekend...

Zjedz pyszne śniadanie w Budapeszcie

Śniadanie mistrzów. Zdjęcia: Facebook

To prawdopodobnie najbardziej uroczy lokal śniadaniowy w Budapeszcie. Villa Bagatelle to idealne miejsce na rozpoczęcia dnia oraz zebranie siły na długie godziny spacerowania i zwiedzania.

 

Możesz usiąść na tarasie, nawet jeśli na zewnątrz nie panuje upał: klienci mają do dyspozycji koce i grzejniki.

 

Polecamy śniadanie Bagatelle Breakfast, które obejmuje kawę/herbatę, jajka, chleb, bekon, parówkę, konfit z pomidorów i świeżo wyciskany sok z pomarańczy za 2490 huf (7,90 euro).

 

Oczywiście możliwe, że twój hotel podaje śniadanie w cenie pokoju, ale jeśli nie, koniecznie zjedz je w Villa Bagatelle.

 

Nawet jeśli masz śniadanie hotelowe, warto wpaść tutaj na posiłek – nazwijmy go brunchem.

Odbądź darmową wycieczkę

Pamiętaj o napiwku dla przewodnika! Zdjęcia: Facebook

Jak zwykle darmowa wycieczka jest idealnym wprowadzeniem do miasta. Darmowe wycieczki po Budapeszcie ruszają codziennie o 10:30 i 14:30. To idealny pomysł na pierwszy dzień w mieście.

 

Zabierz ze sobą wodę i załóż wygodne buty – czeka cię trzygodzinny spacer, podczas którego zobaczysz najlepsze atrakcje Budapesztu.

 

Dostępne są również bardziej niszowe wycieczki (szczególnie polecam tę, która prowadzi przez dzielnicę żydowską), ale wyruszają one o innych godzinach, więc przed wyjściem sprawdź harmonogram w Internecie.

 

I pamiętaj, choć wycieczki są „darmowe”, nie bądź kutwa i daj przewodnikowi napiwek!

Baszta Rybacka

Niesamowite widoki z Baszty

Załóż wygodne buty i wejdź na szczyt Baszty Rybackiej. Znajdziesz tu ogromny, neogotycki taras zbudowany na Wzgórzu Zamkowym, skąd widać stronę „Pesztu”.

 

Na pierwszy rzut oka i z daleka budowla sprawia wrażenie obronnej, ale gdy przyjrzeć się jej bliżej, widać, że wzniesiono ją wyłącznie w celach dekoracyjnych, jako piękny punkt widokowy na rzekę i miasto.

 

Jeśli możesz, odwiedź Basztę przed zachodem słońca i zostań, aż słońce zajdzie, a mrok rozświetlą latarnie uliczne i światła budynku parlamentu. To przepiękny spektakl. A co najważniejsze, nic nie kosztuje!

Wypij kawę w New York Café

Najbardziej wyrafinowana kawa pod Słońcem. Zdjęcia: Facebook

New York Café jest nieco droższa niż inne kawiarnie w Budapeszcie, ale gdy tylko usiądziesz, zrozumiesz, dlaczego. To jedna z najpiękniejszych kawiarni na świecie.

 

Kawiarnia została otwarta w drugiej połowie XIX wieku i szybko przerodziła się w miejsce spotkań pisarzy i myślicieli – na piętrze redagowano nawet gazety.

 

Nie jest to miejsce na szybką kawę w drodze do pracy. Usiądź spokojnie, wydaj 1540 HUF (4,90 euro) na latte i delektuj się niesamowitym otoczeniem. Taką samą kwotę wydasz na byle jaką frappę w sieciówce – a tutejsza kawa naprawdę jest warta swojej ceny.

Wejdź do budynku parlamentu

Budynek Parlamentu Węgier. Zdjęcia: Facebook

Parlament jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Budapesztu. Jest piękny i ogromny, a jego wnętrza są równie ekstrawaganckie co fasada.

 

Wejdź do środka i przekonaj się na własne oczy. Codziennie organizowane są wycieczki z przewodnikiem w większości europejskich języków. Wycieczka trwa 45 minut. Zainteresowanie jest spore, więc radzimy rezerwować wcześniej w Internecie.

 

Bilety kosztują tylko 2000 HUF dla obywateli UE (około 6,30 euro). Jeśli przyjdziesz około południa, zobaczysz także zmianę warty, która naprawdę robi wrażenie (aż grzech nie cyknąć fotki).

Wypocznij w łaźniach Veli Bej

Prawdziwa turecka rozkosz

Przy ulicy Frankel Leó út znajdują się najstarsze łaźnie tureckie w mieście, zbudowane przez Ottomanów. Kilka lat temu archeolodzy i architekci znakomicie je odrestaurowali, przywracając im dawny blask.

 

Spa składa się z pięciu basenów termalnych o różnych wymiarach, a także jacuzzi i łaźni parowych. Obiekt jest czysty i dobrze utrzymany, i można w nim świetnie wypocząć.

 

W cenie 2800 HUF (8,90 euro) otrzymujesz trzy godziny parowej, termalnej rozkoszy. Jeśli wolisz wypożyczyć ręcznik zamiast przynieść własny, dopłacisz około 50 centów (plus kaucja zwrotna).

 

Śmiało, zafunduj sobie odrobinę luksusu.

Odwiedź Dom Terroru

Dom Terroru w Budapeszcie. Zdjęcia: Facebook

Dom Terroru to muzeum upamiętniające ofiary nazistowskich i radzieckich władz w Węgrzech.

 

Sam budynek służył jako kwatera główna partii nazistowskiej w 1940 roku, a jego piwnica pełniła rolę więzienia, a następnie sali tortur stalinowskiej policji politycznej.

 

To fascynująca, czasami trudna wystawa, która pozwala jednak dogłębnie poznać historię miasta. Jeśli masz paszport UE, otrzymasz zniżkę na bilet wstępu. Warto dopłacić też do angielskiego przewodnika audio (łącznie 2500 HUF lub 7,90 euro).

Spróbuj rozmaitych przysmaków na Wielkiej Hali Targowej

Kup zapas papryki

Największa, najstarsza i najsłynniejsza kryta hala targowa Budapesztu to wspaniałe miejsce, w którym można spokojnie spędzić kilka godzin. Na licznych straganach można znaleźć rozmaite pamiątki, a także jedzenie. Dużo, dużo jedzenia.

 

Możesz tutaj spróbować lokalnych przysmaków – pikantnych wędlin, salami i kiełbas, serów, pikli, owoców, warzyw, trunków i win... no i rzecz jasna całe góry ulubionej przyprawy Węgrów: słodkiej wędzonej papryki.

 

Spędź kilka godzin na zwiedzaniu hali i kosztowaniu towarów. Wydaj część swojej dychy w jednej z restauracji na piętrze, aby spróbować prawdziwej węgierskiej kuchni, a za resztę kup paprykę.

Wyspa Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty

Ucieknij od zgiełku miasta na kilka godzin. Wyspa Małgorzaty to uroczy kawałek raju na środku Dunaju, gdzie warto spędzić kilka godzin.

 

Na wyspie znajdują się park narodowy, 5-kilometrowa trasa biegowa, japońskie ogrody z wygrzewającymi się na słońcu żółwiami oraz pełno miejsc na relaks w słońcu.

 

Dojazd środkami publicznego transportu kosztuje około 1,50 euro. Możesz też wypożyczyć rower na pół godziny za jedyne 690 HUF (2,10 euro).

 

Na południowym krańcu wyspy znajduje się muzyczna fontanna, gdzie cztery razy dziennie organizowane są całkiem fajne (i darmowe) pokazy. Warto wybrać się tu po ciemku: oświetlenie wyspy naprawdę robi wrażenie.

Wypij kilka piw w Szimpla Kert.

Zrujnuj wątrobę w ruin pubie. Zdjęcia: Facebook

Nie wiesz, co to ruin puby i/lub nigdy w żadnym nie byłeś? Już śpieszymy z wyjaśnieniem!

 

Po II WŚ stara dzielnica żydowska Budapesztu była pełna opuszczonych, zrujnowanych budynków, które pozostały takie do momentu, gdy wspaniali, twórczy ludzie wypełnili je meblami, lampami i dziełami sztuki z pchlich targów i zamienili budowle w znakomite bary.

 

Szimpla Kert, pierwszy i najlepszy z ruin pubów, rozpoczął działalność w 2001 roku. Organizuje się w nim wystawy sztuki, festiwale filmowe i kino na świeżym powietrzu.

 

Klienci przychodzą zaciekawieni niecodziennym wystrojem i otoczeniem, a zostają dla tanich drinków, muzyki na żywo i uroczej atmosfery.  Piwo kosztuje około 2 euro. Wypij kilka.

 

*

 

Jeśli chcesz odwiedzić Budapeszt, nie wydając przy tym fortuny, zobacz nasze tanie loty do Budapesztu.

 

- Dee Murray