Dziesięć rzeczy za mniej niż dychę w... Liverpoolu

Podróżujący, którzy nie zawitali jeszcze w Liverpoolu, nie wiedzą, co tracą. To miasto o bogatej scenie kulturalnej, zapierającej dech w piersiach architekturze, prężnie rozwijającej się gastronomii, znakomitych muzeach i atrakcjach oraz przyjaźnie nastawionych mieszkańcach.

 

Co najlepsze, można tutaj świetnie spędzić czas, nie rozbijając przy tym banku. Sporządziliśmy listę wspaniałych atrakcji i lokali gastronomicznych w mieście, na które wydasz mniej niż dychę...

Zjedz pożywny posiłek w Moose Coffee

Śniadanie mistrzów w Moose. Zdjęcia: Facebook

Rozpocznij dzień w Moose Coffee (Dale Street), gdzie zjesz przepyszne liverpoolskie śniadanie z amerykańskim akcentem. To jedno z najpopularniejszych miejsc na śniadanie w Liverpoolu.

 

Zjesz tutaj pożywny posiłek, który doda ci sił na cały dzień zwiedzania. Menu śniadaniowe jest bogate i zawiera przyprawiający o ślinotok i zawrót głowy wybór potraw z naleśnikami, jajkami i goframi.

 

Za śniadanie zapłacisz od 5,50 do 9 GBP, a jeśli zdecydujesz się na coś w okolicy 7,50 GBP, posiłek możesz popić wyśmienitą kawą. To naprawdę śniadanie mistrzów.

Odbądź darmową wycieczkę

Tak jak każde wspaniałe miasto, Liverpool oferuje darmowe wycieczki, które są organizowane każdego dnia i stanowią idealną opcję na pierwszy poranek w mieście.

 

Wycieczki ruszają codziennie o 11:00 z St. George’s Hall (pod pomnikiem księcia Alberta).

 

To znakomite wprowadzenie do Liverpoolu i jego historii, dzięki któremu nauczysz się poruszać po mieście i zdecydujesz, co jeszcze chcesz zobaczyć w czasie pobytu.

 

Wycieczka jest darmowa, ale nie szczędź napiwku dla przewodnika – pamiętaj, to dla niego jedyna forma wynagrodzenia!

Odwiedź Katedrę w Liverpoolu

Katedra w Liverpoolu Zdjęcie: Facebook

Katedra Liverpoolu, największa w Wielkiej Brytanii, wyróżnia się najszerszymi i najwyższymi gotyckimi łukami oraz najwyżej położonymi i najcięższymi dzwonami na świecie, największymi i najbardziej imponującymi organami w Wielkiej Brytanii oraz niesamowitą wieżą zapewniającą niezrównane widoki na panoramę całego miasta.

 

To fascynujący budynek, a wstęp jest całkowicie darmowy. Wejście na szczyt wieży kosztuje tylko pięć funtów, a zapierające dech w piersiach widoki na całe miasto są warte każdej ceny.

Zobacz Muzeum Morskie

Muzeum Morskie Merseyside. Zdjęcie: Facebook

W sercu kompleksu Albert Dock znajduje się Muzeum Morskie Merseyside.

 

Port Liverpoolu stanowi nieodzowną część historii miasta, którą muzeum opowiada bardzo umiejętnie poprzez modele statków, obrazy o tematyce morskiej, statki rzeczywistych rozmiarów i specjalne wystawy.

 

Fascynujące Muzeum Niewolnictwa na Świecie mieści się na drugim piętrze budynku, a na piętrze podziemnym znajduje się muzeum Border Force.

 

Wstęp do muzeum jest całkowicie darmowy, a w środku można spokojnie spędzić cały poranek lub popołudnie.

Przejdź się ulicą Penny Lane

Jeśli jesteś fanem Beatlesów, pobyt w Liverpoolu nie może obyć się bez wizyty na ulicy Penny Lane (gdzie John i Paul czekali razem na autobus).

 

Przy okazji warto także odwiedzić Strawberry Fields oraz pomnik Eleanor Rigby. Z góry ostrzegamy, że nie ma tu dużo do zobaczenia czy zrobienia, jednak warto odwiedzić te miejsca choćby po to, by zrobić zdjęcie znaków ulic (i selfie z Eleanor) oraz doświadczyć kawałka historii Beatlesów.

Skomponuj własnego burgera w Dale Street Eatery

Skomponuj własnego burgera… Zdjęcie: Facebook

Dale Street Eatery to mały, uroczy lokal, który ma niewielkie, ale doprawdy wyśmienite menu.

 

Za 7,95 GBP możesz skomponować własnego burgera, wybierając spośród czterech typów mięsa (jest też opcja wegetariańska) oraz licznych wymyślnych dodatków takich jak ser halloumi, avocado, pieczone papryczki czy karmelizowana cebula.

 

Burgery są podawane z wybraną przystawką, a zamawiając burgera z napojem bezalkoholowym, otrzymasz jeszcze resztę ze swojej dychy.

Wybierz się na diabelski młyn Liverpool Wheel

Diabelski młyn Liverpool Wheel, położony w dzielnicy Keel Wharf Waterfront przy hali Echo Arena, ma 60 metrów wysokości, waży około 365 ton i obejmuje 42 osobnych gondoli, każda mieszcząca do 8 osób.

 

Oprócz przyjemnej przejażdżki diabelski młyn oferuje zapierające dech w piersiach widoki na wszystkie strony miasta i jego obrzeża. Bilet kosztuje tylko 9 GBP i jest warty swojej ceny. Nie zapomnij zabrać aparatu...

Popłyń promem wzdłuż rzeki Mersey

Choć Beatlesi to najsłynniejszy zespół z Liverpoolu, Gerry and the Pacemakers skomponowali jedne z najpopularniejszych piosenek o tym mieście, z których najsłynniejsza jest „Ferry Cross The Mersey”.

 

Wchodząc na pokład Dazzle Ferry, możesz naprawdę popłynąć promem wzdłuż tytułowej rzeki. Ten kolorowy statek naśladuje wyglądem wzory kamuflaży, których używano w I wojnie światowej, aby zmylić wroga i uchronić łodzie przed atakiem.

 

50-minutowy rejs promem na rzece Mersey kosztuje tylko 9 GBP. To świetny sposób na zobaczenie miasta z zupełnie nowej perspektywy.

Obejrzyj występ w Cavern Club

Historia muzyki w Cavern Club. Zdjęcia: Facebook

Cavern Club to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Liverpoolu, a może nawet całej Wielkiej Brytanii.

 

To tutaj Beatlesi zaczynali karierę w latach 60. XX wieku, dając pierwsze koncerty w 1961 roku i regularnie występując na żywo aż do 1963 roku, kiedy klubu nie było już stać na rezerwację szalenie popularnego zespołu.

 

Na tutejszej scenie zawitało wiele innych legend muzyki, w tym Thin Lizzy, John Lee Hooker, a nawet (niedawno) sama Adele!

 

Cavern Club dalej działa i cieszy się ogromną popularnością, organizując koncerty na żywo codziennie od późnego popołudnia do wieczora. Wstęp jest zazwyczaj darmowy, tylko w wieczory od czwartku do niedzieli obowiązuje niewielka opłata.

 

Możesz zobaczyć występ na żywo i doświadczyć kawałka historii muzyki za piątkę lub mniej.

Chinatown!

W Liverpool znajduje się najstarsze Chinatown w Europie. Od 1834 roku, kiedy pierwszy statek przybył z Chin, aby handlować towarami takimi jak bawełna, jedwab, herbata i przyprawy, liverpoolska społeczność chińska prężnie rozwijała się w dzielnicy na południe od centrum miasta.

 

Warto odwiedzić to tętniące życiem miejsce choćby dla łuku Chinatown Arch zbudowanego w 2000 roku przez rzemieślników z Szanghaju (miasta partnerskiego Liverpoolu).

 

Jeśli masz ochotę coś przekąsić, możesz skosztować tutaj chińskich przysmaków. Wypatruj miejsc uczęszczanych przez Chińczyków, aby znaleźć najlepszą i najbardziej autentyczną żywność.

 

Warty polecenia jest lokal North Garden przy ulicy Nelson Street.

 

- Dee Murray