Dziesięć rzeczy za mniej niż dychę w... Sztokholmie

Choć ceny w miastach „drogich”, takich jak Sztokholm, mogą przyprawić o zawrót głowy, nie brakuje w nich świetnych, darmowych atrakcji, dzięki którym można mile spędzić czas bez rozbijania banku. Planujesz pobyt w Sztokholmie, chcesz zobaczyć wszystko, co miasto ma do zaoferowania, ale masz ograniczony budżet? Oto dziesięć wspaniałych atrakcji, za które nie zapłacisz więcej niż dychy.

 

Darmowa wycieczka

Darmowa wycieczka po Sztokholmie Zdjęcia: Facebook

Darmowe wycieczki to genialna koncepcja. Przewodnik oprowadzi Cię po mieście, pokaże, jak się po nim poruszać, i opowie nieco o jego historii. Free Tour Stockholm oferuje trzy wycieczki: po centrum Sztokholmu, po starym mieście lub popularnej dzielnicy Söder. Jeśli czujesz się ambitnie, możesz odbyć każdą z nich. Tylko nie zapomnij dać przewodnikowi napiwku – to ich jedyny zarobek!

 

Fika w Vete-Katten

Najlepsza Fika w Vete Katten Zdjęcia: Facebook

To Szwecja, więc grzechem byłoby nie spróbować fiki. Szwedzi bardzo poważnie traktują fikę, czyli przerwę na kawę w lepszym wydaniu, a Sztokholmie nie brakuje miejsc, w których można przyjemnie ją spędzić. Szczególnie polecam Vete Katten. To znakomita piekarnia, która słynie z semli i prinsesstårty. Możesz skosztować wyśmienitych słodkości, wypić dobrą kawę i spędzić fikę jak na Szweda przystało, płacąc poniżej dychy. Nie możesz wybrać między semlą a prinsesstårtą? Zapomni o budżecie – zjedz jedno i drugie! W końcu jesteś na wakacjach.

 

Muzeum na świeżym powietrzu

Szwedzki skansen. Zdjęcia: Facebook

Skansen to muzeum i zoo, z którego można podziwiać niesamowite widoki na miasto. Za jedyne 100 SEK (niespełna 10 euro) możesz odwiedzić zupełnie inny świat. Skansen zawiera replikę 19-wiecznego miasteczka, w którym szewcy, dmuchacze szkła, garbarze i jubilerzy pokazują, jak wykonywano ich zawody. W zoo zamieszkują skandynawskie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie brunatne, bizony, renifery, wilki i rysie. To wspaniała atrakcja dla rodzin i nie tylko.

 

Zobacz sztukę współczesną i architekturę

Design, architektura i sztuka współczesna. Wszystko za darmo. Zdjęcia: Facebook

Szwecja słynie na całym świecie z architektury i designu (i nie tylko za sprawą Ikei). Historię ewolucji tej dziedziny można poznać w Muzeum Architektury na wyspie Skeppsholmen w centrum Sztokholmu. W tym samym kompleksie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego wstęp kosztuje tyle samo: nic a nic. Można spędzić tutaj cały poranek lub popołudnia, nie wydając ani grosza.

 

Zobacz zmianę warty

Zmiana warty

Wszyscy znają słynną londyńską ceremonię zmiany warty. Sztokholm ma własną odmianę, równie interesującą i fotogeniczną. Rożni się głównie kolorem uniformu, w którym przeważa niebieski. Zmiana warty odbywa się przed Pałacem Królewskim (niedaleko Gamla stan) codziennie o 12:15 (poniedziałek – sobota) i o 13:15 (niedziele i święta). Ceremonia trwa godzinę. Możesz oczekiwać muzyki, koni i ogólnej fanfary.  Później możesz wejść do zbrojowni Pałacu Królewskiego, także za darmo.

 

Popływaj

Pływanie

Ok. Ta pozycja zależy od pory roku, ale jeśli pogoda sprzyja, możesz popływać w jednym z wielu uroczych zakątków miasta. Sztokholm jest pełen małych plaży, zatoczek i drewnianych molo, gdzie można wylegiwać się, pływać w czysto krystalicznej wodzie, a może nawet urządzić mały piknik. Na stronie VisitStockholm znajdziesz więcej informacji na temat najlepszych miejsc na pływanie w mieście.

 

Burgery w Max Burgers

Zdjęcie: Facebook

Rzadko wysyłamy czytelników do restauracji fast-foodowych, ale ten lokal zasługuje na wyjątek. Max Burgers to szwedzka burgerownia, która serwuje tanią i bardzo smaczną żywność. Warto wybrać się choćby, aby mieć porównanie z globalnymi sieciami fast-foodowymi. Czego to nie robi się dla nauki! Za hamburgera z frytkami i napojem zapłacisz 7-9 euro. Podają też sałatki, jeśli lubisz takie rzeczy...

 

Zobacz stare miasto

Urocze Gamla stan

Gamla stan to niezwykle urocze stare miasto Sztokholmu, w którym powinien zawitać każdy odwiedzający. Pełno tu pięknych budynków, kawiarni, sklepów z pamiątkami i bibelotami, ciekawych kościołów i małych muzeów. Jeśli chcesz wydać całą dychę, odwiedź Muzeum Nobla – wstęp kosztuje tylko 100 SEK, a cena zawiera wycieczkę z przewodnikiem. Nie masz ochoty na chodzenie po muzeum? Możesz wybrać się na kolejną fikę! Decyzja należy do Ciebie.

 

Darmowa galeria sztuki w metrze

Dlaczego cała komunikacja miejska tak nie wyglądat?

Sztokholmskie metro jest niezwykle ciekawe – liczy sobie 110 km długości i często jest nazywane najdłuższą galerią sztuki na świecie. Na przeszło 90 stacjach można oglądać piękne mozaiki, rzeźby, freski, instalacje i inne dzieła sztuki – to naprawdę robi wrażenie. Możesz odbyć szalenie ciekawą wycieczkę z przewodnikiem (wystarczy bilet do metra) lub zwiedzać podziemną galerię sztuki we własnym tempie!

 

Spróbuj kanapki Reuben w Katarina Olkafe

TAK. Zdjęcia: Facebook.

Kanapka Reuben to amerykański wytwór, ale sztokholmski lokal Katarine Olkfae może spokojnie konkurować z nowojorskimi knajpami. To niewielki pub, który podaje znakomite piwo i niebiańskie kanapki. Jeśli szukasz czegoś pożywnego, ale masz ograniczony budżet, spróbuj Reuben, grubej kanapki z domowym pastrami, serem, musztardą, majonezem i kapustą kiszoną. Kanapka kosztuje 95 SEK (prawie 10 euro), więc jeśli zamówisz coś do picia lub dodatki, przekroczysz nieco budżet, ale wierz mi: warto! Masz ochotę odrobinę zaszaleć? Jako dodatek zamów makaron z serem.

 

- Dee Murray