Jak Wybrać Świetne Restauracje w Rzymie

To jest Rzym, gdzie restauracje są tak wszechobecne, jak faceci sprzedający kijki do selfie (tak, takie coś teraz istnieje i oczywiście, że kupiłam). I tak jak trudno wiedzieć, czy ten facet od kijków naprawdę oferuje Ci najlepszą cenę, tak też zagadką jest czy restauracja, w której usiadłeś, jest w ogóle dobra. Tak, jesteś w stolicy jednego z najsłynniejszych na świecie krajów dla smakoszy, ale znalezienie dobrej restauracji w dobrej cenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

 

Do Rzymu przyjeżdża rocznie ok. 10 milionów ludzi, przeważnie na kilka dni. Prawdopodobie większość z nich odwiedzi daną restaurację tylko raz. Oznacza to, że restauracje chcą przyciągnąć wielu przyjezdnych bez wkładania wysiłku w gromadzenie lojalnej klienteli poprzez serwowanie świetnego, świeżego jedzenia. Skupiają się na powierzchownych sprawach - obrusach w biało-czerwoną kratkę, wymyślnych dekoracjach i tych wszystkich wspaniałych detalach, dzięki którym poczujesz się jak bohaterowie kreskówki Zakochany Kundel w scenie ze spaghetti. W rzeczywistości te restauracje podadzą Ci tanie, mrożone jedzenie, podgrzane i ułożone na talerzu.

 

Katastrofa. Chcesz po prostu zjeść sobie pyszny, świeży włoski makaron lub świetnej jakości rzymską pizzę, a zamiast tego dostajesz coś, co mógłbyś był sobie kupić za €3 w pobliskim supermarkecie - do tego płacąc za ten przywilej od €13 wzwyż. Wiem to, bo sama tyle płaciłam.

 

To nie jest Rzym, którego chcesz, ani Rzym, którego ja chcę dla Ciebie!

 

Nie obawiaj się; są sposoby na uniknięcie tego. Oto niektóre moje najlepsze wskazówki - lekcje wyuczone na własnej skórze - odnośnie tego, jak znaleźć najlepsze restauracje w Rzymie i dobrze zjeść podczas każdego posiłku w Wiecznym Mieście...

 

Menu nastawione na turystów w Rzymie
Niektóre rzymskie restauracje rozumieją... 

Niektóre restauracje w Rzymie rozumieją ...

Wypatruj gwiazd

Restauracje serwujące mrożone dania muszą według prawa poinformować o tym w karcie dań, dodając do nazwy potrawy znak *. Jeśli widzisz gwiazdkę, płacisz za gotowe danie na talerzu. Niekórzy nie mają nic przeciwko temu i chętnie zrezygnują ze świeżego, domowej roboty jedzenia w zamian za miejsce przy jednym z najpiękniejszych skwerów w Rzymie. Nie jest to jednak opcja dla smakoszy (wiesz, kim jesteś!).

 

Moja porada? Idź na te pięknie place, jak najbardziej. Naciesz się nimi. A potem przejdź się wąskimi uliczkami wokół skwerów i znajdź restauracje z małą kartą dań - taką, na której nie ma zdjęć potraw.  

 

Nie bądź zbyt głodny

W te pułapkę łatwo wpaść, ponieważ w Rzymie dużo się nachodzisz. Będziesz bardzo głodny już przed porą obiadową i wygłodniały wieczorem, a jeśli akurat znajdziesz się w turystycznej okolicy (bardzo możliwe, ponieważ całe miasto to turystyczna okolica), będziesz miał dużo restauracji do wyboru. Głodni ludzie podejmują zle decyzje restauracyjne, zwłaszcza w sytuacjach szukania igły w stogu siana, kiedy to poziom cukru we krwi spada i trudno porządnie zająć się sprawą. Uważaj, żeby się nie rozczarować i skończyć lżejszym o €30.

 

Moja porada? Kup sobie gdzieś kawałek pizzy, kanapkę pannini lub gelato (a aperitif w porze kolacyjnej) i usiądź w ładnym miejscu, by zjeść. Dopiero jak poczujesz się komfortowo i nie bedziesz marudny lub zdesperowany, zacznij szukać restauracji.

Zerknij na okna

Kiedy polujesz na restauracje i nie masz wcześniejszych rekomendacji - albo w ogóle nie wiesz, gdzie się znajdujesz - szukaj w oknach restauracji naklejek z logo Michelin, Gambero Rosso albo Slow Food. Naklejki Michelin niekoniecznie oznaczają gwiazdki Michelin (albo cen z nimi związanych), raczej to, że restauracja jest sprawdzona i polecana przez Michelin - znany i renomowany przewodnik.

 

Moja porada? Jeśli uda Ci się znaleźć kilka obiecujących restauracji w tej samej okolicy, każda z naklejkami na które liczyłeś, przeczytaj moją kolejną poradę, żeby potem nie patrzeć zazdrośnie na inne potrawy.

Skup się na nagrodzie

Nagrodą jest jedzenie. Popatrz na talerze. Zobacz, co podaje się gościom. Zobacz, jak ludzie jedzą - łatwo zauważyć, jeśli im smakuje. Spójrz na ich twarze, a także ich posłuchaj - jeśli rozmawiają po rzymsku albo przynajmniej po włosku, prawdopodobnie znalazłeś zwycięską restaurację. Jedzenie tam, gdzie jedzą mieszkańcy, to zwykle dobry pomysł.

 

 

Moja porada? Subtelność. Spróbuj nikogo nie wystraszyć oglądając ich w trakcie posiłku. To złe maniery.

 

Makaron, pizza, prosciutto

Kiedy rzymskie restauracje spisują się, jak należy...

Pamiętaj o jednej zasadzie

Odpowiednie planowanie zapobiega złym makaronom. Przed wyjazdem poczytaj w Internecie recenzje napisane przez ludzi, którzy znają się na rzeczy. Dowiesz się o małych trattoriach, na które inaczej trudno byłoby trafić, a także o turystycznych pułapkach, które należy omijać.

 

Moja porada? Rzym jest dużym miastem, gdzie sporo jest restauracji o podobnych nazwach - łatwo się pomylić. Uśmiejesz się, jeśli pogrupujesz je na podstawie okolicy. Na Twoim miejscu jedynie zaznaczyłabym je na mapie, żeby wiedzieć kiedy znajdziesz się w pobliżu jednej z nich. Na serio. Chcę wrócić do Rzymu, żeby zrobić to jeszcze raz z tą lekcją.

Nie chcesz dużo wydać?

Idź na aperitivo. Możesz oczywiście dalej skorzystać z powyższych rad, by wybrać odpowiednie miejsce. Jeśli jednak Twoim głównym zmartwieniem jest budżet, zrób tak jak obeznani podróżnicy i Rzymianie - przejdź się do fantastycznych pubów, które wieczorami serwują aperitif. Kup sobie alkohol, zjedz za darmo i wmieszaj się w tłum mieszkańców w żywej i luźnej atmosferze.

 

Moja porada? Nie żałuj sobie na wyszukany koktajl - te w Gusto kosztują ok.10€ są warte każdego centa - zwłaszcza jeśli jedzenie jest darmowe!

 

Jeśli masz więcej wskazówek dotyczących dobrego jedzenia i wyjątkowych restauracji w Rzymie, daj nam znać!

 

- Dee Murray