Obserwacje Dzielnicowe: Najlepsze Barrios Barcelony

Od liczących 2000 lat murów Ciutat Vieja (Starego Miasta) do słonych alejek dzielnicy rybaków, oto 7 z najlepszych barrios, które warto poznać w czasie pobytu w Barcelonie...

 

Born i Gótico

Born i Gótico

Najstarsze dzielnice Barcelony. W tych starych murach mieści się obecnie mnóstwo niezależnych butików modowych, sprzedających wszystko od ekskluzywnych ubrań retro i prêt-à-porter (gotowych do noszenia) do ręcznie robionych upominków i artykułów do domu.

 

Rozpocznij wycieczkę od kultowego bulwaru Gótico - Las Ramblas - i odkryj miejsca kultury takie jak Muzeum Picassa i dramatyczną katedrę.

 

W Born pospaceruj po pełnym zieleni Passeig Del Born, a potem zregeneruj się w modnych barach, kawiarniach i restauracjach przed wizytą w zachwycającym kościele Santa Maria del Mar.  

Raval

Raval

Dzielnica Raval jest nie tylko tyglem kultur, ale w ostatnich latach stała się centrum sztuki w mieście, gdzie zaszczytne miejsce zajmują oszałamiające MACBA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie) i CCCB (Centrum Kultury Współczesnej).

 

Niskie czynsze przyciągnęły również kreatywnych przedsiębiorców, którzy zapełnili kolorowe ulice dziwacznymi bazarami i niezależnymi sklepami z modą.

 

Szukaj unikatowych rzeczy i ręcznie robionych skarbów na ulicach takich jak Carrer de la Riera Baixa i Carrer Tallers albo etnicznych potraw na Carrer Joaquin Costa, Carrer Pintor Fortuny i Carrer del Dr. Dou.

 

Sant Antoni i Poble Sec

Sant Antoni i Poble Sec

Dzielnice Sant Antoni i Poble Sec są rajem dla smakoszy. To dzięki katalońskiej supergwieździe Ferranowi Adrià, szefowi kuchni wielokrotnie nagradzanemu gwiazdkami Michelin, który stał się legendą po tym, jak jego restauracja El Bulli zdobyła tytuł “najlepszej restauracji na świecie” aż 5 razy.

 

Razem ze swoim bratem Albertem prowadzi pięć restauracji w całej okolicy, w tym posiadającą gwiazdki Michelin Tickets, gdzie możesz spróbować współczesnych i kreatywnych tapas.

 

Ale w okolicy są nie tylko ekskluzywne restauracje. Na ulicach takich jak Carrer del Parlament czy Carrer Blai znajduje się mnóstwo miejsc na brunch w przystępnej cenie, bary tapas i tradycyjne bodegi. Idź za tłumem żeby znaleźć najlepsze z nich albo przeczytaj nasz poradnik o wędrówce po barach tapas wzdłuż Carrer Blai.

 

Eixample

Eixample

Eixample, co dosłownie oznacza “przedłużenie,” jest triumfem urbanistyki. Dzielnica została zaprojektowana i wybudowana pod koniec XIX wieku po tym, jak rząd zdecydował zburzyć stare mury miasta i stworzyć mieszkańcom lepsze warunki do życia.

 

Natychmiast sprowadziło się tam mnóstwo sławnych i bogatych, a niektórzy z nich zatrudnili Antoniego Gaudiego oraz Lluísa Domènech i Montanera do wybudowania ostentacyjnych domów-statusów społecznych, dzięki czemu dzielnica otrzymała nazwę ”Quadrat d’Or” (Złoty Kwadrat).

 

Pospaceruj po królewskim Passeig de Gràcia i zrób zakupy w ekskluzywnych butikach, po czym pójdź do nowootwartego centrum gastronomicznego El Nacional na tapas i wino musujące Cava.  

Gràcia

Rural life in Gràcia

Gràcia była kiedyś zupełnie oddzielona od Barcelony, ale została połknięta przez metropolię, kiedy dzielnica Eixample się rozrosła.

 

Mimo że znajduje się jedynie 10 minut metrem od centrum miasta, jest jakby innym światem dzięki zżytej społeczności i atmosferze niezależnej wioski.

 

Przejdź się ulicami takimi jak Carrer del Torrent de l’Olla, Carrer Bonavista czy Carrer Verdi i odkryj etniczne restauracje oraz mnóstwo niezależnych butików.  

Poblenou

Budynek z epoki kosmicznej

Młode firmy oparte na nowych technologiach i kreatywne osoby wprowadziły się do tej niegdyś industrialnej dzielnicy, przekształcając opuszczone magazyny i fabryki w modne pracownie i awangardowe biura.

 

Zrób sobie katalońską ucztę w starodawnych restauracjach takich jak Els Tres Porquets albo przejdź się bocznymi uliczkami i wstąp do hipsterskich miejsc, np. Skye Coffee lub modnego Balius Cocktail Bar. W odległości kilku kroków znajduje się wiele z najlepszych plaż Barcelony.   

Barceloneta

Barceloneta

Wciśnięta pomiędzy Morzem Śródziemnym a jachtami milionerów, które kołyszą się w nowej przystani, Barceloneta jest idealnym przykładem dramatycznego kontrastu w mieście pomiędzy starym i nowym.

 

Lecz mimo tego, co niesie ze sobą masowa turystyka, ta stara dzielnica rybaków zdołała zachować atmosferę nadmorskiej wioski i jest wciąż najlepszym miejscem na wycieczkę po barach tapas.

 

Żeby zgłodnieć, przejedź się rowerem po przybrzeżnej promenadzie i trochę popływaj zanim pójdziesz na świeże owoce morza i tapas do tętniących życiem barów, takich jak Jai-Ca Bar i La Cova Fumada.

 

- Ben Holbrook