¿Qué en Madrid?, czyli co zobaczyć w Madrycie?

Ten artykuł pochodzi z portalu www.onet.pl

 

Madryt na weekend, a może Madryt na dłużej? Dlaczego warto odwiedzić stolicę Hiszpanii? Powodów i okazji jest wiele, ale Madryt warto odwiedzić przede wszystkim dlatego, że to jedna z najpiękniejszych i najstarszych stolic Europy.

 

Jest to również doskonałe miejsce na wypoczynek. Choć Madryt jest jedną z najwyżej położonych stolic Europy - absolutnie nie przeszkadza to w zwiedzaniu.

 

Miasto i okolice oferują atrakcje o każdej porze roku. Co w takim razie warto zobaczyć? Sprawdź naszą galerię atrakcji tego miasta. Dzięki niej w stolicy Hiszpanii nie będziesz nudził się ani chwili!

Port lotniczy Adolfo Suárez Madrid-Barajas

Jedną z pierwszych rzeczy, które sprawdziłem, planując wycieczkę do Madrytu, było położenie lotniska oraz możliwe połączenia do centrum miasta. Po krótkim researchu w sieci bardzo szybko można zauważyć, że Madryt jest doskonale skomunikowanym miastem.

 

Aeropuerto de Madrid-Barajas leży zaledwie 13 kilometrów na północny wschód od centrum Madrytu i jest największym lotniskiem w Hiszpanii (obsługuje ok. 50 milionów pasażerów rocznie, w tym m.in. podróżnych, Ryanair oferuje bezpośrednie połączenie z 4 miast: Kraków, Warszawa Modlin, Wrocław i Poznań.

 

Najwygodniej z lotniska do centrum miasta dotrzeć metrem. Czas przejazdu to zaledwie 12-15 minut. Szybciej dotrzemy pociągiem, który dowiezie nas do najważniejszych miejskich stacji (Chamartin, Nuevos Ministerios, Aiocha i Principe Pio).

 

Nieco dłużej trwa podróż, gdybyśmy wybrali autobus (do 40 min na dworzec Atocha-RENFE).

Dla tych, którzy preferują luksus i wygodę pozostają taksówki. Tutaj spore ułatwienie: władze miasta doszły do porozumienia z korporacjami taksówkarskimi i została wprowadzona stała opłata.

 

Kurs z lotniska do centrum Madrytu wynosi 30 euro, niezależnie od pory dnia czy miejsca, do którego chcemy dotrzeć (uwaga: w obrębie obwodnicy miejskiej M30).

 

Wybierając tę ostatnią opcję, pamiętajmy jednak o możliwych spóźnieniach. Madryt to wyjątkowo zatłoczone miasto.

Kolejne pytanie, które zadać sobie musi każdy turysta, dotyczy zakwaterowania. Jeśli jesteś doświadczonym podróżnikiem, wiesz na pewno, że komfortowy odpoczynek w głównej mierze zależy właśnie od hotelu.

 

Wybierając miejsce, zwłaszcza w mieście, w którym jesteś pierwszy raz, warto kierować się przede wszystkim lokalizacją. Hotel Walt Madrid położony jest przy Calle del Barco, czyli w samym sercu miasta, zaledwie 150 metrów od słynnej ulicy Gran Via - serca komunikacyjnego i kulturalnego Madrytu.

 

Dlaczego to dobra opcja? Ponieważ znajdujemy się w centrum miasta i wieczorne spacery możemy zarezerwować na zwiedzanie Pałacu Królewskiego, Plaza Mayor czy Puerta del Sol, oddalonych od hotelu zaledwie kilkanaście minut drogi.

 

Przy samej Calle del Barco panuje spokój, a nieopodal The Walt Madrid znajduje się sklep dyskontowy, gdzie zrobimy szybkie i tanie zakupy. Hotelowy wystrój, pokoje oraz jego obsługa również zasługują na najwyższą ocenę.

Gran Via

Gran Via to jedna z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic stolicy Hiszpanii. Jej powstanie miało połączyć bogate dzielnice Madrytu (Salamanca i Argüelles), odciążyć komunikacyjnie Puerta del Sol oraz nadać miastu modernistyczny wygląd.

 

Gran Via inspirowana jest bowiem amerykańskim Manhatanem, stąd właśnie wysokie, nowoczesne wieżowce (najwyższy budynek należy do hiszpańskiej firmy telefonicznej Telefónica) oraz sieć eksklusywnych butików, restauracji czy hoteli.

 

Mimo wielkich zmian przy Gran Via nadal zachował się zabytkowy budynek Metrópolis zakończony kopułą z figurką Wiktorii – będący jednym z symboli Madrytu czy budynek Madryt – Paris z emblematem Feniksa górującym nad miastem.

Zwiedzanie Madrytu warto rozpocząć od krajoznawczej wycieczki piętrowym autobusem. Jeden z jego przystanków znajduje się przy Gran Via 14. Do wyboru mamy dwie trasy: Madryt historyczny oraz nowoczesny.

 

Jeśli po raz pierwszy jesteś w Madrycie, zdecydowanie bardziej zaciekawi cię historia. Pierwsza trasa przejeżdża obok najważniejszych atrakcji miasta: Pałacu Królewskiego, mostu Toledo, Plaza de Cibeles, Plaza Mayor, placu Solnego czy najważniejszych hiszpańskich muzeów: Museo del Prado i Muzeum Królowej Zofii (Museo Reina Sofía).

 

Przy wejściu do autobusu dostajemy mapę Madrytu, która przyda nam się w dalszym zwiedzaniu miasta oraz zestaw słuchawkowy, dzięki któremu w 14 językach poznamy historię.

 

Cała wycieczka zamyka się w dwóch godzinach, jednak zakupiony przy wejściu bilet obowiązuje cały dzień. Śmiało możemy więc poruszać się po Madrycie, korzystając z tego środka komunikacji.

Pałac królewski

Palacio Real de Madrid uważany jest za jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych na świecie, a na pewno w Europie.

 

Zbudowany został w XVIII wieku przez Filipa V Burbona, a zaprojektowany w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, który jednak umarł przed rozpoczęciem prac budowlanych.

 

Wnętrza i otoczenie utrzymane w stylu rokoko i klasycystycznym. Pałac królewski jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii - ma 2800 pomieszczeń, część z nich jest udostępniona dla turystów.

Plaza Mayor

Plaza Mayor to miejsce, w którym możemy podziwiać najstarszą architekturę miasta pochodzącą z XVI i XVII wieku. W średniowieczu Plaza Mayor był zwykłym targowiskiem i znajdował się poza murami miasta.

 

Z czasem stał się jednak najważniejszym miejscem w Madrycie. To właśnie tu koronowano królów, obchodzono uroczystości oraz ogłaszano ważne dla mieszkańców informacje.

 

Wystawiano tu także sztuki teatralne, odbywały się tu corridy, a nawet egzekucje. Dziś to jeden z architektonicznych symboli miasta. Plaza Mayor to zdecydowanie obowiązkowy punkt wycieczki!

Puerta del Sol

Puerta del Sol to nie tylko centrum Madrytu, ale również całej Hiszpanii. To właśnie tutaj znajduje się punkt nazywany przez wszystkich "kilometrem zerowym", od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast.

 

Przy Puerta del Sol znajduje się pomnik Karola III oraz słynny posąg niedźwiedzia, wspinającego się na drzewo truskawkowe - symbolu Madrytu. To jednak nie koniec atrakcji.

 

Miłośnicy historii muszą odwiedzić Pueta del Sol dla jednej z najstarszych reklam neonowych - Rio Pepe z 1936 roku. Przy placu Słońca znajduje się również najsłynniejszy zegar w całym Madrycie, przy którym Hiszpanie witają nowy rok.

Stadion Santiago Bernabéu

Wycieczkowy autobus zawiezie nas również (trasą nr 2) pod sam stadion Santiago Bernabéu. Wysiadając przy Concha Espina 1, stajemy przed wielki kolosem (drugim co do wielkości stadionem w Hiszpanii – pierwszy to Camp Nou w Barcelonie), który jest w stanie pomieścić nawet 81 tysięcy kibiców.

 

Trzeba przyznać, że Estadio Santiago Bernabéu to dość droga atrakcja. Bilet wstępu kosztuje 25 euro, a usługa interaktywnego przewodnika to dodatkowe 5 € .

 

Jeśli chcemy jednak zobaczyć stadion z loży VIP, zwiedzić szatnię, w której przebiera się Cristiano Ronaldo lub przejść dookoła boiska, aby poczuć atmosferę stadionu z murawy – ta kwota nie powinna stanowić przeszkody.

 

W cenie biletu jest również zwiedzanie muzeum"Królewskich. Mimo nieco wygórowanej ceny biletu stadion Santiago Bernabéu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji tego miasta.

Muzeum Narodowe Prado

Zwiedzając jedną z najciekawszych stolic europejskich, pod żadnym pozorem nie można pominąć miejsc poświęconych sztuce, a w Madrycie z pewnością nie można narzekać na ich brak.

 

Jednym z obowiązkowych przystanków – nie tylko dla miłośników sztuki – jest Muzeum Prado, założone w 1785 roku przez króla Ferdynanda II. Nie bez powodu uznawane jest za jedno z najważniejszych na świecie.

 

Do muzem również dostaniemy się turystycznym autobusem, który zatrzymuje się tuż przed jego budynkiem (przystanek Museo del Prado).

W zbiorach Prado znajdziemy około 30 tysięcy eksponatów, których większość to najważniejsze dzieła w historii sztuki. To właśnie tu spotykają się najwybitniejsi artyści światowego malarstwa, między innymi: Velazquez, Goya, El Greco, Rubens czy Rembrant.

 

Znaczna część ekspozycji poświęcona jest sztuce hiszpańskiej od czasów średniowiecza do początków modernizmu. Na szczególną uwagę zasługują dwie części muzeum: pierwsza – praktycznie w pełni poświęcona malarstwu El Greco, z kolei druga dziełom Francisco Goi.

 

Te dwie wyjątkowo bogate ekspozycje zrobią wrażenie nawet na tych, którzy za sztuką nie przepadają. Pozostałą przestrzeń zajmują wystawy czasowe, a także dzieła wybitnych artystów z całego świata, w których odnajdziemy między innymi najsłynniejsze obrazy Hieronima Bosha oraz Caravaggia.

 

Do Prado dotrzeć nietrudno – umiejscowione jest przy alei Paseo del Prado, niedaleko parku Retiro.

Park Retiro

Madryt to miasto, w którym jest sporo miejsc do spacerowania. Parków i pięknych ogrodów służących spotkaniom towarzyskim nie brakuje. Jednak tym, który robi największe wrażenie, jest park Retiro - najpiękniejszy i zarazem największy park w Madrycie.

 

Ma ponad 120 hektarów, które porasta około 15 tysięcy drzew! Retiro powstał w pierwszej połowie XVII wieku, za czasów panowania Filipa IV i pierwotnie pełnił funkcję parku dworskiego, z którego mogła korzystać wyłącznie rodzina królewska.

 

W 1868 roku park został w pełni udostępniony mieszkańcom Madrytu. Spacerując po Retiro, nie można pominąć madryckiego skarbu - Drzewa Montezumy, które jest najstarszym drzewem w mieście (liczy ok. 2 tysięcy lat).

 

W obrębie parku Retiro powstały korty tenisowe, boisko do gry w piłkę nożną i przystań dla łódek. Hiszpanie chętnie przychodzą tu w celach towarzyskich, rekreacyjnych oraz kulturalnych. To doskonałe miejsce do relaksu i rekreacji.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

Miłośnicy sztuki współczesnej muszą z kolei odwiedzić Muzeum Narodowe Królowej Zofii, zwane również Centrum Sztuki Królowej Zofii.

 

To nowoczesna przestrzeń znajdująca się w budynku XVIII-wiecznego szpitala, w pełni poświęcona sztuce współczesnej. To tam zobaczymy dzieła najważniejszych przedstawicieli awangardy, nie tylko hiszpańskiej, ale światowej.

 

Wśród nich znajdują się prace Pabla Picassa, Salvadora Dali, Maxa Ernsta, Kazimierza Malewicza i wielu innych prekursorów sztuki współczesnej.

 

Będąc w Muzeum Narodowym Reina Sofia, nie można pominąć sali znajdującej się na drugim piętrze, w której codziennie gromadzą się tłumy, by podziwiać jeden z najważniejszych obrazów Picassa – "Guernicę" z 1937, namalowany jako odpowiedź na atak generała Franco na święte miasto Basków.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

W Muzeum Reina Sofia warto zajrzeć również na wystawy czasowe prezentujące zazwyczaj prace artystów współczesnych.

 

Centrum Sztuki Królowej Zofii to muzeum sztuki nowoczesnej z prawdziwego zdarzenia i jedno z najciekawszych miejsc na mapie Madrytu. Po godzinie 18 można zwiedzać muzeum bezpłatnie.

La Casa Encendida

A jeśli po podziwianiu dzieł sztuki współczesnej zostanie jeszcze trochę sił oraz czasu, warto udać się kilkaset metrów dalej do jednego z najbardziej kreatywnych miejsc w Madrycie.

 

Mowa o la Casa Encendida, centrum społeczno-kulturalnym, które może odwiedzić każdy, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

 

W Domu Encendida możemy skorzystać z bogatej biblioteki, pracowni komputerowej, porad nauczycieli, a także uczestniczyć w przeróżnych projektach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, które odbywają się tam regularnie.

 

To miejsce, które tętni dobrą energią i kreatywnością, sprzyja edukacji, rozrywce, a także integracji, bo tworzą go ludzie pełni pasji.

 

Nie bez powodu przyświecają mu cztery hasła, które jednocześnie trafnie go definiują: sztuka, solidarność, środowisko i edukacja.

 

W wolnym czasie warto udać się do kafejki w dolnej części budynku, by skosztować pysznego piwa i organicznych przekąsek.

La Casa Encendida

W La Casa Encendida najwięcej dzieje się w okresie letnim. Na dachu budynku, nazwanym La Terraza Magnética (Magnetyczny Taras), organizowane są koncerty i cieszące się ogromną popularnością kino plenerowe.

 

Tu nie ma miejsca na nudę, rutynę i samotność! Budynek Domu Encendida znajduje się przy Ronda Valencia 2. Jak widać na załączonym zdjęciu, nietrudno go rozpoznać.

Stadion Wanda Metropolitano

Na koniec jeszcze coś dla prawdziwych piłkarskich fanów. Będąc w Madrycie, nie sposób pominąć znajdującego się przy Calle de Suecia Wanda Metropolitano, czyli nowego stadionu Atletico Madryt.

 

Obiekt został otwarty 16 września 2017 roku, kiedy w meczu inauguracyjnym drużyna Los Colchoneros zwyciężyła 1:0 z Malagą w LaLiga, a Wanda Metropolitano zapełnił się po raz pierwszy po brzegi (może pomieścić nawet 73 tys. widzów).

 

Stadion nawiązuje do Estadio Metropolitano, na którym Atletico grało ponad pół wieku temu. Nazwa nowego obiektu nawiązuje do Grupy Wanda, która jest właścicielem 20 proc. akcji klubu.

 

Stadion Atletico z daleka zwraca uwagę również swoją architekturą: budynek wieńczy 42-metrowy dach w kształcie kapelusza. Ta konstrukcja łączy funkcję z wzornictwem, tworząc wrażenie jakby cała arena falowała.

 

Poza obiektem sportowym Wanda Metropolitano została zaprojektowana z myślą o wszelkiego rodzaju wydarzeniach biznesowych.

 

Jeśli nie zdołaliście odwiedzić nowego obiektu Los Colchoneros, nic straconego. Wanda Metropolitano będzie gospodarzem finału Ligi Mistrzów w 2019 roku. To kolejna doskonała okazja, by odwiedzić Madryt!

Madryt: Atrakcje turystyczne. Co zobaczyć

A gdzie udać się, gdy zgłodniejemy? W Madrycie dobrych restauracji i barów nie brakuje. Najwięcej znajdziemy ich w uliczkach prowadzących na Puerta del Sol.

 

Szczególnie polecamy zajrzeć do La Taberna de la Reina, gdzie zjemy madryckie przysmaki w nowych odsłonach i skosztujemy pysznego wina.

 

Z kolei, jeśli chcemy spędzić wieczór wyłącznie przy winie, koniecznie zajrzyjmy do La Rebelión de los Mandiles przy Calle Mayor 88.

 

To miejsce z klimatem tradycyjnej winiarni, w którym skosztujemy dobrego trunku, a także zjemy tradycyjny deser w postaci regionalnych serów.

 

A jeśli mamy ochotę na nowoczesną i eksperymentalną kuchnię, wybierzmy coś z menu restauracji Nubel, znajdującej się vis-a-vis Muzeum Reina Sofia. Kolacja w Nubel będzie wisienką na torcie po spacerze wśród dzieł sztuki współczesnej.

Co zjeść w Madrycie?

Będąc w Madrycie, koniecznie trzeba spróbować najważniejszych hiszpańskich oraz madryckich potraw i przekąsek, a mianowicie: paella, czyli risotto z owocami morza; gazpacho, czyli zupa krem na zimno przygotowana tylko ze zdrowych składników: pomidorów, ogórków, cebuli, papryki i przypraw; baccadillo de calamares, czyli bułka z kalmarami; najpopularniejszy hiszpański deser, czyli churros podawane z gorącą czekoladą, no i oczywiście tapas, czyli zakąski podawane w każdym barze i restauracji.

W ostatnim czasie Madryt otworzył się również na polskich turystów. W sieci pojawiło się coraz więcej połączeń lotniczych dotyczących właśnie tej destynacji.

 

Na miejscu działa również prężnie madrycka organizacja turystyczna Madrid Destino, która zaoferuje nam doskonałe wycieczki oraz odpowie na nasze wszystkie pytania.

 

Jeśli chcemy zwiedzić Madryt z polskim przewodnikiem - nic prostszego. Wystarczy, że skontaktujemy się z organizacją Licencjonowanych Polskich Przewodników, których adres znajdziemy w internecie.

 

Madryt warto polecić również ze wzgledu na wyjątkową atmosferę miasta, styl życia, wyjątkową otwartość i uczynność Hiszpanów oraz hiszpańską kuchnię. Zacznij planować wycieczkę już dziś, naprawdę warto!

 

Loty do Madrytu

 

- Szymon Piegza