Witaj Hygge – Dwa Dni w Kopenhadze

Zacznijmy po kolei. Liczba atrakcyjnych osób na metr kwadratowy jest oszałamiająca. To tak, jakby znaleźć się w katalogu Hollistera, tylko z większą ilością ubrań. Przed wyjazdem proponuję spędzić trochę czasu w jednym z tych sklepów, żeby się zaaklimatyzować. Ułatwi to przestawienie się.

 

 

A teraz do rzeczy. Na początek powinieneś kupić kartę do zwiedzania Copenhagen Card. Dzięki niej możesz za darmo jeździć autobusami, metrem i pociągami. Ponadto będziesz miał wolny wstęp do 73 różnych muzeów i atrakcji turystycznych, a także zniżki w niekórych pubach i restauracjach. Mówiąc krótko, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Trzydniowa karta kosztuje €85 i obejmuje również dwoje dzieci poniżej 10 roku życia, o ile chcesz zepsuć sobie wyjazd zabierając je ze soba. ;) Jako rodzic mogę to powiedzieć.

 

 

Kartę można ściagnąć na telefon poprzez aplikację.   

 

Jak się przemieszczać

Nie zapomnij o tym, aby ominąć!

Najszybszy dojazd z lotniska do centrum jest metrem i zajmuje jedynie 20 minut. W samej Kopenhadze kursują szybkie i punktualne autobusy 24 godziny na dobę. Dzięki temu możesz łatwo przemieszczać się po mieście gdy pogoda nie dopisze, będziesz leniwy lub będziesz chciał pojechać trochę dalej. Po mieście bardzo łatwo jest poruszać się pieszo, ale najlepiej wsiąść na rower. Kopenhaga pokryta jest siecią ścieżek rowerowych, które są bardzo bezpiecznie i bez szkła. Nawet dla kierowców rowerzyści są cześcią ruchu na drodze, a nie celem do namierzenia. W naszym hotelu znajdowała się flota rowerów, z której goście mogli korzystać. Najwyrażniej jest to powszechne w Kopenhadze, wiec popytaj w hotelu. 

Gdzie spać

Sypialnia w hotelu Andersen. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

W Kopenhadzie jest mnóstwo świetnych hoteli na każdą kieszeń. My wybraliśmy Andersen Boutique Hotel w dzielnicy Vesterbro. To prowadzony przez rodzinę nowoczesny hotel z dobrym śniadaniem i darmowym winem dla gości od 17:00 do 18:00. Vesterbro to całkiem modna okolica, położona parę kroków od dzielnicy przetwórstwa mięsnego, która ożywa nocą dzięki dziwacznym pubom, interesującym restauracjom i dudniącym klubom. Zatrzymując się w tej okolicy szybko dojdziesz do centrum idąc w jednym kierunku, a w drugim do przypominającego Paryż Frederikbergu, gdzie znajdują się butiki i kafejki. Idealnie.     

Jedzenie i picie

Kolacja w restauracji Kompasset. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

Kopenhaga słynie z kanapek smørrebrød, na które składa się kromka ciemnego lub żytniego chleba z dodatkiem mięsa, ryb, sera, lub innych dodatków, jakie tylko sobie można wyobrazić. Żeby spróbować kanapek, poszlismy na kolację do Kompasset w Nyhavn. Jak widać na filmiku, nie tylko to jadłem... mieli tam menu świateczne, więc nie mogłem nie spróbować paru rzeczy. Do tego było świateczne piwo kraftowe i parę łyków Aquavitu (albo też Akvavitu). Wyszedłem stamtąd grubszy i szczęśliwy.  

Obiad w Peder Ox. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

Zachęcony doświadczniem tamtego wieczoru i dzięki poradzie innego klienta w Kompasset, poszedłem następnego dnia na obiad do Peder Ox. Ta restauracja jest bardziej na luzie i ma uroczy nastrój dzięki lampom w starym stylu i trzaskającemu ogniowi. Trodno byłoby znaleźć lepszy namacalny przykład hygge, czyl sztuki tworzenia intymności, kameralnej atmosfery, szczęścia. W menu był solidny wybór tradycyjnych duńskich potraw z odrobiną francuskiego smaku. Restauracja jest położona przy Gråbrødretorv, malowniczym placu w centrum Kopenhagi i jest warta odwiedzenia, jeśli szukasz obfitego posiłku po całym dniu zwiedzania.  

Piwa w Mikkeller Vesterbro. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

W Kopenhadze istnieje prężnie działająca scena piwa kraftowego. Wiele pubów produkuje własne piwa, więc z pewnościa znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. My znaleźliśmy świetny pub w Viktoriagade, uliczce biegnącej pomiędzy Istedgade i Vesterbrogade. W Mikkeller Bar jest 20 pięknych piw z beczki, w tym wiele własnego wymysłu, a także piwa z innych stron świata. Wystrój pubu jest minimalistyczny, a atmosfera nowoczesna, lecz intymna. Jeśli jesteś singlem i używasz Tindera, to miejsce na pokazanie się od dobrej strony przyszłemu tinderowemu mężowi lub żonie. Nie da się ukryć, że pub jest modny, ale goście to dobra mieszanina osób z okolicy i tych, co bardzo chcą być cool. Poproszę Vesterbro IPA.  

Trzy główne atrakcje

Ogrody Tivoli nocą. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

Ogrody Tivoli to jeden z najstarszych w Europie parków rozrywki. Plotka głosi, że park został wybudowany ponieważ ktoś doniósł królowi Danii, że jeśli ludzie dobrze się bawią, nie myślą o polityce. Nie mogę pojąć, daczego ktoś dobrowolnie myślałby o polityce, ale odbiegam od tematu. W parku, w zależności od Twojej kondycji fizycznej, możesz przejechać się jeżącymi włos na głowie kolejkami albo pojść do pięknych ogrodów, restauracji czy pubów. Jeśli uda Ci się, tak jak nam, być tam po 16. listopada, przejdź się na jeden z najsłynniejszych kiermaszy świątecznych w Europie. Tego miejsca nie można pominąć, jeśli przyjedziesz z dziećmi - pokochają je. Nawet taki stary Scrooge jak ja poczuł tę magię.

 

Wycieczka statkiem w Kopenhadze. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

Wycieczka statkiem w Kopenhadze… wiem, że oszukuję... ale to tylko jedno zajęcie. Najlepszym sposobem na zobaczenie miasta jest wycieczka statkiem wskakuj/wyskakuj. Pozwoli Ci to zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne w Kopenhadze, takie jak Zamek Christiansborg, Duński Bank Narodowy, Operę, pomnik Małej Syrenki, park Amaliehaven, Kościół Zbawiciela i bibliotekę Czarny Diament. My mieliśmy dodatek w postaci portugalskich kibiców krzyczących na nas „Porto, Porto, Porrtttoooo” z każdego mostu, pod którym przepływaliśmy. To byl wieczór Ligii Mistrzów i drużyna Porto grało z København. Był remis, jeśli to chciałeś wiedzieć.    

Droga na górę Okrągłej Wieży. Zdjęcie autorstwa Neil Arthurs Photography.

Jeśli chcesz zobaczyć bezkonkurencyjne panoramiczne widoki na miasto, musisz wspiąć się na szczyt Rundetaarn (Okrągłą Wieżę) w Købmagergade. Wchodzi się tam po krętej ścieżce w środku budynku. Znajduje się tam również sporo ciekawych pomieszczeń, w które można zajrzeć po drodze. Przedstawiają one historię budynku, który wybudowano jako obserwatorium astronomiczne w XVII wieku.

 

 

Wszystkie te atrakcje są objęte kartę tyrystyczną Copenhagen Card.

Most

Tak, to ten, który był inspiracją dla popularnego serialu telewizyjnego. Øresund jest najdłuższym mostem kolejowo-drogowym w Europie i łączy Kopenhagę z Malmo w Szwecji. To zręczny sposób na zaliczenie dwóch państw podczas jednej wycieczki, a Malmo to świetne miasto. Bilet na pociąg kosztuje około €40. Nie zapomnij paszportu!

 

Porada na koniec: zaplanuj swój wyjazd z wyprzedzeniem. Kopenhaga nie jest tania, ale jeśli wiesz, gdzie jeść i sprytnie opracujesz wyjazd, będziesz się świetnie bawić nawet przy ograniczonym budżecie.

 

- Brian Finucane