Zima w Pradze

Jak się przemieszczać

Tramwaj 22

Praga jest wyjątkowo piękna i to urocze miasto na spacery, ale jest duża i sporo tam do zobaczenia. W zimie jest bardzo zimno - temperatury często spadają poniżej zera - więc przez wzgląd na sprawność, swoje stopy i temperaturę ciała, prawdopodobnie będziesz chciał korzystać z komunikacji miejskiej. Karta “Prague Card” jest dobrym pomysłem jeśli zamierzasz dużo zwiedzać - jest ważna na całą komunikację, do tego zapewnia Ci darmowy wstęp do niektórych najlepszych atrakcji w mieście oraz zniżki na mnóstwo innych atrakcji, restauracji i pubów.

 

Pojedź tramwajem 22, żeby się ogólnie rozeznać w mieście - kursuje co 5-10 minut i jeździ od handlowych ulic Nowego Miasta, na drugą stronę rzeki do Starego Miasta, aż pod Zamek na Hradczanach.

 

Zamek

Zamek

Zamek na Hradczanach widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy kompleks zamkowy na świecie i jest absolutnie fascynującym miejscem do odwiedzenia. Można tam zobaczyć architekturę z każdego ważnego okresu ostatniego tysiąclecia i wiele nauczyć się o historii Pragi podczas zwiedzania wielu budynków. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, żeby niczego nie przegapić.

 

Ogrody może nie są tak przyjemne w minusowych temperaturach jak w trakcie letniego ciepła, ale są perfekcyjne wypielęgnowane, piękne i warte zobaczenia, nawet jeśli nie jesteś zahartowany by zbyt długo przebywać na zewnątrz! Zmiana warty w zamku odbywa się każdego dnia w południe przez cały rok.

 

Wieże

Wzgórze Petrin

Praga ma dużo wież, a z każdej z nich rozciągają się zachwycające widoki na miasto. Pewnie nie odwiedzisz każdej z nich (właściwie byłbym zdziwiony, gdyby tak się stało), ale wejdź przynajmniej na jedną, żeby zobaczyć piękną panoramę miasta. My poszliśmy na najmłodszą z praskich wież - Wieżę Petrin - która znajduje się na szczycie Wzgórza Petrin i do której łatwo dotrzeć kolejką linowo-szynową. Będziesz musiał wspiąć się po 299 schodach, ale widok z góry warty jest każdego nich.

Jedzenie

Bila Krava

Jeśli jesteś smakoszem, będziesz w Pradze zadowolony. Od pysznych kanapek że smażonym serem na Placu Wacława po ekskluzywne dania wysokiej jakości, w Pradze jest pełno smaków wartych poznania.

 

Pasjonaci mięsa, którzy cenią sobie dobre składniki, powinni zarezerwować stolik (a rezerwować będzie trzeba) w restauracji Bila Krava na Nowym Mieście. Nazwa Bila Krava (Biała Krowa) pochodzi od białych byków Charolaise, które są używane w menu. Ten szacunek dla zwierząt i mięsa, które produkują, jest ewidentny w jakości podawanego jedzenia. Spróbuj steków do wyboru dla dwojga (tylko przyjdź razem z innym miłośnikiem mięsa), to jeden z najlepszych półmisków mięsa jakich kiedykolwiek spróbujesz!

Dish Prague

Miłośnicy burgerów powinni wybrać się do Dish Burger Bistro. To dość małe i zawsze zatłoczone miejsce podaje niesamowicie soczyste wołowe burgery z różnorakimi pysznymi dodatkami. Ich frytki że słodkich ziemniaków są idealnym dodatkiem do jedzenia, a obsługa jest wprost urocza. Dostaniesz świetnego burgera, frytki i piwo za niewiele ponad dychę.

Rzeka

Wełtawa jest sercem miasta. Z pewnością spędzisz wokół niej czas w trakcie pobytu w Pradze, spacerując nad jej brzegami i przechodząc przez mosty. Możesz też ‘utkwić’ na rejsie po rzece - i powinieneś to zrobić. Do wyboru jest mnóstwo rejsów, ale my zdecydowaliśmy się na Venice Prague, ponieważ ich statki są staromodne i urocze, kapitanowie przyjaźni i zabawni, a do tego - co było szalenie ważne - ponieważ serwują darmowy alkohol (grzane wino było szczególnie mile widziane do ogrzewania zimnych rąk).

 

Rejs

Rynek

Rynek Starego Miasta jest trochę jak Most Karola - duży, bardzo znany i nie musimy Ci mówić,  żebyś tam poszedł - jest dość trudno pojechać do Pragi i NIE zobaczyć Rynku. Ale możemy Ci poradzić,  żebyś zamówił sobie soczystą, tanią kanapkę z pieczoną szynką w jednym ze straganów na placu i żebyś znalazł czas żeby wejść na wieżę Ratusza Staromiejskiego, gdy już obejrzysz piękny astronomiczny zegar.

 

Po drugiej stronie wieży znajduje się Galeria GOAP, gdzie wystawione są prace Salvadora Dali, Andy’ego Warhola i czeskiego artysty Alfonsa Muchy, a każdy artysta ma piętro poświęcone całkowicie sobie.  Wstęp jest trochę kosztowny, ale jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, pokochasz te kolekcję.