Najlepsze plaże do surfingu w Kerry

Położony na południowym zachodzie Irlandii Półwysep Dingle mieści najlepsze plaże w kraju. Wody Atlantyku nieustannie rozbijają się o wybrzeże, tworząc ogromne fale. Znane z pięknego, zróżnicowanego krajobrazu i malowniczych tras hrabstwo ma wiele do zaoferowania. Załóż strój piankowy, nawoskuj deskę i ujeżdżaj fale w pięciu najlepszych miejscach do surfingu w Kerry. 

1. Castlegregory

poprzez Facebook Castlegregory Information Centre

Najdłuższa plaża w kraju leży w północnej części Półwyspu Dingle, w połowie drogi między Tralee a Dingle. Oddzielające Zatokę Brandon na zachodzie od Zatoki Tralee na wschodzie plaże Castlegregory cechują się jednymi z najlepszych fali do surfingu na południu. Szczególnie godna polecenia jest Zatoka Brandon. Tamtejsze plaże są otwarte na Północny Atlantyk i często cechują się długimi falami uwielbianymi przez surferów. Miejsce to warto odwiedzić nawet, jeśli nie planujesz zabrać ze sobą deski. Możesz zagrać partyjkę na polu golfowym, połowić lub wybrać się na spacer po Glanreenassig. Przy plażach nie brakuje szkół surfingu, więc nawet początkujący surferzy mogą spróbować swoich sił w wodzie. 

2. Plaża Inch

iStock Banda73

Przy plaży Blue Flag Inch fale szaleją przez cały rok. Długi odcinek piasku mieści się między Zatoką Dingle a Castlemaine Harbour i zapewnia widoki na wspaniałe Półwyspy Iveragh i Dingle. Przy plaży, na której kręcono film „Córka Ryana”, mieści się szkoła surfingu i panują umiarkowane warunki sprzyjające początkującym surferom. Spróbuj ostryg Dingle w restauracji Sammy's i podziwiaj widoki na Zatokę Dingle i góry Kerry. Uchodząca za najdłuższą rafę w Irlandii plaża Inch zdecydowanie zasługuje na miejsce na liście najlepszych plaży surfingowych w Kerry. 

3. Ballinskelligs

iStock magann

Ballinskelligs, mała wioska Gaeltacht na Półwyspie Iveragh, ma aż trzy plaże. Skryta w regionie Glen Zatoka Saint Finian's jest najmniejszą z nich, ale cechuje się najsilniejszymi prądami odpływowymi i często najlepszymi falami do surfingu. Ze względu na silne nurty miejsce to nadaje się bardziej dla doświadczonych surferów, którzy radzą sobie na nieprzewidywalnych wodach. Plaża Reenroe, najdłuższa w regionie (około 1,2 kilometra długości), może pochwalić się łagodnym, piaszczystym brzegiem z nielicznymi kamieniami i przyciąga zarówno początkujących sureferów, jak i weteranów tego sportu. Szeroki obszar stwarza także idealne warunki do wind- i kitesurfingu. Jeśli planujesz lekcje w pływaniu na desce, ta plaża jest stworzona dla ciebie. Ostatnia z trzech plaży, Ballinskelligs, idealnie nadaje się dla nowicjuszy i charakteryzuje się łagodnym zejściem do morza, choć czasami tutejsze wody wzmagają się, tworząc duże fale, które wystawiają na próbę umiejętności najlepszych amatorów pływania na desce. 

4. Plaża Coumeenoole

iStock dkaranouh

To małe pasmo złocistego piasku, położone w otoczeniu malowniczych urwisk i pięknego oceanu, jest prawdziwym rajem dla miłośników surfingu. Dzika plaża, która staje się jeszcze węższa podczas przypływu, jest położona rzut kamieniem od niewielkiego parkingu na szczycie klifu. Jeśli nie przepadasz za surfingiem, możesz spędzić popołudnie, spacerując po piasku i mocząc nogi w płytkich basenach. Podziwiaj widoki na wyspy Blasket i Dunmore Head oraz potężne, pieniące się fale. W okolicy jest pełno znaków ostrzegawczych, które nie pozostawiają wątpliwości – to nie jest miejsce na spokojną kąpiel. Mimo to Coumeenoole jest jedną z najpiękniejszych plaży w Irlandii, którą warto odwiedzić podczas pobytu w hrabstwie Kerry. 

5. Ballybunion

iStock marrbyte

Otoczone skalistymi przylądkami plaże Blue Flag na północnej i południowej stronie miejscowości Ballybunion świetnie nadają się na długi spacer, kąpiel lub ujeżdżanie fali na desce. Podczas odpływu można zwiedzać wysokie urwiska i jaskinie. Piaszczysty teren jest pokryty wydmami, a na szczycie klifu mieści się uroczy zamek oddzielający dwie plaże. Przy południowej plaży, do której można dojść po stromych betonowych kładkach, znajduje się szkoła surfingu przystosowana zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych. Gdy znudzi ci się już zabawa w wodzie, wejdź na szczyt urwiska i podziwiaj malownicze widoki na kolumny w morzu oraz miejscową faunę i florę.

 

Wybierasz się wkrótce na zachód Irlandii? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze miejsca do surfingu w hrabstwie Kerry za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na kontach społecznościowych Ryanair.

 

Loty do Kerry

 

- Lucy Norris