Rajskie wyspy: trzy ukryte perełki Włoszech

Surowe, wygładzone wiatrem plaże. Baseny termalne pełne bąbelków. Małe wioski w pastelowych kolorach. Tutaj możesz uciec, jeśli potrzebujesz czasu na relaks lub po prostu zmiany otoczenia. Co najlepsze, dotarcie tam jest łatwiejsze, niż myślisz!

Pantelleria

Pantelleria, znana jako „czarna perła Morza Śródziemnego”, jest tak egzotyczna i tajemnicza, jak sugeruje jej przydomek.

 

To największa wyspa Sycylii, a od północnego wybrzeża Afryki dzieli ją tylko 30 mil. Wyspę zdobią domy z kamienia bazaltowego, wody termalne spływają kaskadami ze skalnych basenów, a morska bryza niesie za sobą delikatny zapach arabskich ogrodów.

 

Kiedy pojedziesz na Pantellerię i zobaczysz jej zapierające dech w piersiach pejzaże, od razu zrozumiesz, dlaczego Sting i Madonna zakochali się w tym miejscu.

Jest jeszcze jedzenie...

Jedzenie na wyspie jest świeże, lokalne i przede wszystkim proste. Arabskie i włoskie smaki łączą się w potrawach takich jak solone kapary, ricotta, ravioli z miętą, pesto pantesco (pomidory, czosnek, bazylia i papryka), kuskus z rybą i Sciakiskiuka (śródziemnomorski gulasz z cukinią).

 

Wyspa ma również wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o wina. Wino deserowe Passito di Pantelleria produkuje się tutaj już od ponad 2000 lat. Według rzymskiej legendy, bogini Tanit uwiodła Apolla, podając mu muszatel z Pantellerii.

 

Reszta Włoch musiała czekać aż do XIX wieku, żeby go spróbować.

Pokoje gościnne Dammuso

Marzysz o mieszkaniu w sennej włoskiej wiosce, gdzie możesz przejść się spacerkiem na dziedziniec na kawę, kupić świeży chleb na targu i poczuć się jak na planie Il Postino albo Cinema Paradiso?

 

Jeżeli chcesz w pełni doświadczyć życia wyspiarzy na Pantellerii, zarezerwuj nocleg w dammuso, tradycyjnych domach z dachami w kształcie kopuł wybudowanych z kamienia bazaltowego nazywanego tu „tufo”.

 

To nie tylko świetna (i przystępna cenowo) opcja dla podróżujących w grupie, ale też wspaniałe doświadczenie, bo większość domów ma ogrody w arabskim stylu i niesamowity widok na morze.

Spa na świeżym powietrzu

Zapomnij o białych puchatych szlafrokach, maseczkach na twarz i klapkach. Spa na Pantellerii ma o wiele prostszą formę.

 

Wyspa ma własne jacuzzi na świeżym powietrzu – Specchio di Venere lub Lustro Wenus, krater wulkaniczny pełny spienionej wody ze źródeł termalnych.

 

Niedaleko wsi Siba znajduje się Grotta del Bagno Asciutto, jaskinia, która pełni też rolę naturalnej łaźni parowej.

 

Połączenie podłoża nagrzanego wodami termalnymi i pachnącej ziołami chłodniej bryzy sprawia, że jaskinia od pokoleń jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców wyspy.

 

Nawet po zmierzchu można często zobaczyć ludzi kroczących kamienną ścieżką ze świecami w dłoniach.

 

Szukasz czegoś odświeżającego? Zanurz się w Laghetto delle Ondine, naturalnym basenie powstałym na wulkanicznym terenie, wypełnianym przez napływające morskie fale.

Podróż na wyspę i po wyspie

Złap samolot do Trapani na Sycylii i wsiądź na wodolot, który płynie na Pantallerię codziennie i kosztuje około 30 euro.

 

Jeśli masz ochotę trochę się rozejrzeć, wypożycz skuter – samochód nie zda egzaminu, bo drogi są często dość strome i niewykończone.

 

Jeżdżą tu też autobusy, z których korzysta większość wyspy. Wszystkie linie odjeżdżają z Piazza Cavour w mieście Pantelleria.

Salina

Salina zrobiła wielką karierę na srebrnym ekranie w 1994 roku, kiedy zagrała główną rolę w filmie Il Postino, historii listonosza, który zabiegał o względy miejscowej barmanki z pomocą chilijskiego poety Pablo Nerudy.

 

Od tego czasu niewiele się zmieniło i wyspa nadal zachwyca wyglądem. Na szczególną uwagę zasługuje piękny teren wokół plaży Pollara, który stanowił tło dla wielu scen w filmie.

 

Jeśli przyjedziesz w pierwszym tygodniu czerwca, trafisz na doroczny festiwal kaparów, gdzie młodsi i starsi mieszkańcy wyspy spotykają się, żeby tańczyć, próbować swoich sił w grach ulicznych i jeść potrawy, w których dominującym składnikiem są kapary.

Podróż na wyspę i na wyspie

Na wyspie Salina znajdują się dwa porty – Rellina i Santa Marina. Promy i wodoloty odpływają z Palermo. Do miast i wsi na wyspie można dojechać autobusami. 

Stromboli

A teraz czas na coś ZUPEŁNIE innego. Wyspa Stromboli oferuje jedne z najbardziej ekscytujących widoków w całych Włoszech. Zdobią ją ciemny bazalt, czarne ponure plaże i (wciąż aktywny) wulkan, który wznosi się ponad kilometr nad poziomem morza.

 

Wybierz się na wieczorny rejs statkiem i przeżyj niezapomnianą przygodę, oglądając eksplozje Sciara del Fuoco (Ognistego Szlaku) na tle nocnego nieba. To najlepsze fajerwerki, jakie zobaczysz w życiu.

 

Wodoloty odpływają z Palermo codziennie. Większość hoteli i domów gościnnych na wyspie znajduje się na wschodzie w miastach San Vincenzo, San Bartolo i Piscità.

 

Jeżeli naprawdę chcesz odciąć się od świata, wybierz nocleg w odległej wiosce takiej jak Ginostra, gdzie można dostać się wyłącznie łodzią.

 

- Fiona Hilliard