Europejski La La Land: w których miastach szukać najpiękniejszej muzyki?

Los Angeles? Nie dorasta europejskim miastom do pięt! Najbardziej rozśpiewane i roztańczone miejsca znajdziesz właśnie tutaj. Nóżka już chodzi? Całe szczęście, że od każdego z tych miast dzieli cię tylko krótka podróż samolotem.

Salzburg, Austria

Minęło już ponad pięćdziesiąt lat, odkąd Julie Andrews zatańczyła walca na tle zapierającej dech w piersiach alpejskiej scenerii w Salzburgu, ale popularność „Dźwięków muzyki” wciąż trwa. Masz ochotę zobaczyć na żywo plenery, w których Maria i spółka wyśpiewali „Do-Re-Mi” lub słynną altankę, gdzie nagrywano „Sixteen going on seventeen”? Dowiedz się więcej o wycieczce z „Dźwiękami muzyki” tutaj.

 

Salzburg to z wielu powodów wymarzone miejsce dla melomana. Miasto urodzenia Mozarta szczyci się prężnie działającą sceną muzyczną. Występy międzynarodowe obejrzysz w lokalach takich jak Rockhouse Salzburg i Jazz it Musik Club. Możesz też zarezerwować sobie czas na Salzburg Easter Festival, kiedy to muzyka klasyczna opanowuje sale koncertowe w całym mieście.

 

 

Loty do Salzburga

 

Dublin, Irlandia

Jako miasto, w którym narodziły się wielokrotnie nagradzane musicale „The Commitments” i „Once”, Dublin zasługuje na owację na stojąco. Stolica Irlandii żyje i oddycha muzyką, poczynając od ulicznych grajków na Grafton Street i Temple Bar, a kończąc na głośnych sesjach z bodhránem w pubach The Cobblestone albo O’Donoghues. Przyjdź na koncert znanej kapeli w Whelan’s czy The Worksmans Club, obejrzyj musical międzynarodowy w The Gais Energy Theatre lub The Gaiety Theatre. Chyba, że wolisz klimat letnich festiwali muzycznych, na przykład Forbidden Fruit, Longitude albo Live at the Iveagh Gardens.

 

loty do Dublina

 

 

Paryż, Francja

W 2001 roku reżyser Baz Luhrman przedstawił swoją wizję paryskiego Moulin Rouge u szczytu sławy w musicalu ociekającym absyntem i blichtrem. Film uchwycił jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w francuskiej stolicy, które nadal co roku przyciąga tysiące turystów. Otwarty w 1899 roku teatr z kultowym już wiatrakiem stanowi symbol okresu Belle Époque, czasu kreatywności, wolności i wszelkiej maści ekscesów obyczajowych. Liczysz na to, że uda ci się załapać na występy w sławnym Moulin Rouge? Jeśli nie zarezerwujesz biletów odpowiednio wcześniej, możesz się srogo rozczarować.

 

loty do Paryża

Londyn, Wielka Brytania

Londyn dostarczył światu wiele musicali, które stanowią kanon gatunku: od „My Fair Lady”, „Oliver!” i „Mary Poppins” po „Opowieść wigilijną”. Miasto samo w sobie jest rajem dla wielbicieli teatru. To tu właśnie znajduje się przecież West End, największa teatralna dzielnica na świecie. Mała rada: na stoisku TKTS na Leicester Square znajdziesz bilety do teatru – przecenione lub sprzedawane za pół ceny w dniu spektaklu lub nawet o tydzień wcześniej.

 

 

loty do Londyn

Berlin, Niemcy

W latach 20. XX wieku teatry muzyczne osiągały rekordy popularności w Berlinie. Pikantne kabarety rozgrzewały publikę do czerwoności, a na parkietach królował charleston. W tamtym czasie Berlin był jedną z muzycznych stolic Europy. Przyciągnął artystów takich jak David Bowie, Depeche Mode i Iggy Pop, a teraz kontynuuje swoje dzieło, zapisując kolejne wielkie nazwiska w historii branży. Jazz, techno? W Berlinie znajdziesz wszystko, więc lepiej zabierz buty do tańca.

 

 

loty do Niemcy

 

 

 

- Fiona Hilliard