Poznaj holenderskich mistrzów

Jak na mały kraj Holandia cieszy się niezwykle bogatym dorobkiem artystycznym i kulturalnym.

 

Co najlepsze, ponieważ holenderskie miasta są położone tak blisko siebie, można z łatwością zobaczyć główne atrakcje kulturalne, nawet podczas krótkiej wycieczki.

 

Cztery główne miasta (Haga, Rotterdam, Amsterdam i Utrecht) znajdują się na obszarze, który rozmiarem przypomina Wielki London, a każde z nich kryje niezliczone muzea i galerie, które zachwycą każdego miłośnika sztuki.

 

Lubisz sztukę? Wynajmij samochód lub wskocz do pociągu i rozpocznij kulturalną podróż!

 

W kilka dni można zobaczyć tutaj bardzo dużo, ale aby pomóc ci przygotować plan zwiedzania, sporządziliśmy listę najważniejszych atrakcji kulturalnych Holandii, których nie sposób przegapić!

Od starych mistrzów...

Mauritshuis, Haga: Mauritshuis to znakomite muzeum sztuki położone w samym sercu Hagi. Można tu znaleźć jedne z najlepszych dzieł holenderskiego złotego wieku (który obejmował większość XVII wieku).

 

Kolekcja muzeum przyciąga odwiedzających z całego świata: zobaczysz tu obrazy takie jak „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta, „Szczygieł” Fabritiusa czy „Młody byk” Pottera – wszystkie stanowią część stałej ekspozycji.

Lewo: „Dziewczyna z perłą” Vermeera Zdjęcie: Visit Holland. Prawo: Mauritshuis (zdjęcie: Ivo Hoekstra)

Jednak prawdziwą „perełką”, która sama w sobie stanowi pretekst do odwiedzin w muzeum, jest legendarna „Dziewczyna z perłą” Vermeera, która zyskała sławę dzięki tytułowemu filmowi ze Scarlett Johansson w roli głównej.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mauritshuis.nl/en 

 

NOORDBRABANTS MUSEUM, Den Bosch: Noordbrabants Museum w Den Bosch (‘s-Hertogenbosch) to świetne miejsce na rozpoczęcie wycieczki.

 

Brabancja na południu Holandii ma dużo do zaoferowania dla miłośników kultury, jednak szczególnie polecamy muzeum Het Noordbrabants Museum, którego kolekcja obejmuje bogaty dorobek artystyczny i kulturalny Brabancji z minionych sześciu wieków.

 

Można tutaj również znaleźć niektóre z wcześniejszych prac Van Gogha. Dzieła te znacznie odbiegają stylem od długich, odważnych pociągnięć pędzlem, z którym holenderski malarz zasłynął.

Noordbrabants Museum w Den Bosch. Zdjęcie: Visit Holland

Potrzebujesz więcej powodów, aby odwiedzić Het Noordbrabants Museum? W 2016 roku wypada 500. rocznica śmierci Hieronima Boscha.  Z tej okazji przez cały rok organizowane są imprezy i wystawy poświęcone pamięci artysty.

PRZEZ MISTRZÓW MUZYKI...

CONCERTGEBOUW (SALA KONCERTOWA) – AMSTERDAM: W amsterdamskiej sali koncertowej Concertgebouw odbywa się ponad 700 koncertów rocznie, które przyciągają 700 000 osób – to prawdziwy raj dla miłośników muzyki.

 

Gra tutaj jedna z najlepszych orkiestr na świecie – Royal Concertgebouw Orchestra – choć program sali koncertowej jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje światowej sławy muzyków, konduktorów i orkiestry z rozmaitych gatunków.

Concertgebouw w Amsterdamie Zdjęcie: Visit Holland

Niezależnie, czy wolisz pop, jazz, czy muzykę klasyczną, znajdziesz tu koncert dla siebie. Już od pierwszego koncertu, który odbył się w 1888 roku, ta sala koncertowa słynie na całym świecie z niepowtarzalnej akustyki.

 

Bilety można zakupić na stronie www.concertgebouw.nl/en

PO WSPÓŁCZESNYCH GENIUSZY...

MUZEUM ESCHERA – HAGA: M. C. Escher był malarzem i grafikiem. Nawet jeśli nie kojarzysz jego nazwiska, z pewnością znasz jego pracę.

 

Muzeum Eschera to znakomite muzeum w Hadze, w którym można obejrzeć jedne z najlepszych i najsłynniejszych dzieł artysty, które najlepiej prezentują się z bliska.

Muzeum Eschera Zdjęcie: Visit Holland

„Belweder”, „Rysujące dłonie”, „Wodospad”, „Wchodzenie i schodzenie” to kilka z prac dostępnych na ekspozycji.

 

Oprócz samej sztuki można zobaczyć, jak przebiegała praca artysty: jak sprawił on, że woda płynęła pod prąd lub zamienił ryby w ptaki. Zobaczysz, jak twórczość Eschera rozwijała się, od realizmu po fantastykę.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.escherinthepalace.com

„Victory Boogie Woogie” Mondriana. Zdjęcie: Visit Holland

GEMEENTEMUSEUM (HATA) – DOM PIETA MONDRIANA: Gdy ludzie mówią, że można się gdzieś zatracić, mają na myśli metaforyczny sens tego wyrażenia, ale w haskim Gemeentemuseum można naprawdę się zatracić: zarówno metaforycznie, jak i dosłownie. To muzeum jest ogromne.

 

Znajdują się tu dzieła jednego z najsławniejszych współczesnych artystów, Pieta Mondriana. Podobnie jak Escher, twórczość tego artysty rozpoznaje każdy, nawet jeśli nie zna jego nazwiska.

 

Kolekcja Gemeentemuseum zawiera dużo mniej sławnych dzieł Mondriana, dzięki czemu można prześledzić jego rozwój jako artysty: od krajobrazów i wiatraków po dzieła, które zapewniły mu światową sławę.

 

W 2017 roku Holandia będzie obchodziła 100. rocznicę powstania artystycznego ruchu „De Stijl”.

 

Z tej okazji Gemeentemuseum po raz pierwszy wystawi wszystkie z 300 znajdujących się w jego kolekcji dzieł Mondriana w ramach wielkiej ekspozycji. Nie przegap słynnego „Victory Boogie Woogie”.

 

Informacje o datach i godzinach otwarcia muzeum/Concertgebouw mozna znaleźć na podanych stronach internetowych.

@VisitHolland #MeetTheDutchMasters

 

- Dee Murray