11 godnych Instagrama miejsc nad Jeziorem Como

Uchodzące za włoskie Beverly Hills Jezioro Como w regionie Lombardii od dawna cieszy się popularnością wśród najbogatszych. Od wielkich włoskich kompozytorów po hollywoodzkiego aktora George'a Clooneya, lista sław zamieszkujących piękne wille otaczające akwen jest prawie równie imponująca co zapierające dech w piersiach krajobrazy. Ale spokojnie: nie musisz być milionerem, aby cieszyć się pięknymi widokami. Poleć do Bergamo, wypożycz samochód lub, jeśli pogoda dopisuje, zarezerwuj rejs łodzią po jeziorze – niezapomniane fotki gwarantowane. 

Villa Monastero (Varenna)

Villa Monastero Varenna – zdjęcie: In Lombardia Tourism

Mieszcząca niegdyś cysterski klasztor, urocza Villa Monastero podbija serca wszystkich instagramowiczów. Długi na ponad 1 km, starannie pielęgnowany ogród botaniczny na terenie posesji jest wypełniony rzeźbami, wodospadami i portykami stanowiącymi idealne tło do selfie i ujęć „z zaskoczenia”. Gwoździem programu jest niesamowite muzeum rezydencji zawierające idealnie zachowane marmurowe schody, eleganckie salony, dekadencką, XIX-wieczną salę balową i łaźnie rzymskie.

Villa del Balbianello (Lenno)

Zdjęcie z iStock

Miłośnicy kina mogą rozpoznać ogromną Villę del Balbianello i jej ogrody z licznych filmów takich jak Casino Royale czy Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów. Znajdująca się w posiadaniu Fondo per l’Ambiente Italiano (FAI), Narodowego Funduszu Włoch, nieruchomość stanowi część Grandi Giardini Italiani.

 

Villa del Balbianello ma fascynującą historię, ale współczesne dzieje domu są równie interesujące. W 1974 roku bogaty podróżnik, hrabia Guido Monzino, kupił willę i całkowicie ją wyremontował, dekorując wnętrza według swojego gustu.  Dom został zachowany dokładnie w takim stanie, w jakim był w dniu śmierci właściciela – ostatnia paczka papierosów hrabiego wciąż leży na biurku, a w gablotach można podziwiać jego kolekcję starożytnych artefaktów. W świetle fali porwań, jakie miały miejsce we Włoszech, uchodzący za trudną osobę o paranoidalnych i obsesyjno-kompulsywnych skłonnościach Monzino postanowił zabezpieczyć się, budując w domu tajne przejścia – odbądź wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać ich tajemnice. 

Villa Serbelloni (Bellagio)

Villa Serbelloni: Zdjęcie: In Lombardia Tourism

Perła Bellagio, Villa Serbelloni, została zbudowana w XV wieku dla Marchesino Stangi. Później znajdowała się w posiadaniu różnych szlachetnych rodzin, w tym rodziny Serbelloni, która rozbudowała nieruchomość w XVIII wieku.

Pełen zieleni, liczący 18 km ogród to oaza wypełniona po brzegi rzadkimi i egzotycznymi roślinami, które zdają się toczyć w kierunku jeziora. Jeśli szukasz wymarzonego tła do zdjęcia, udaj się do ogrodu XVIII, gdzie możesz podziwiać niesamowite widoki na jezioro Como i Prealpy.

Uwaga: park można odwiedzić tylko w grupie z przewodnikiem (od 6 do 30 osób).  Wycieczki trwają półtora godziny i ruszają z Biura Promobellagio w górnej części miasta.   

Villa Pizzo (Cernobbio)

Ten XVI-wieczny budynek cechuje się bogatą historią, a jego niepowtarzalna lokalizacja, nieskazitelne ogrody i niesamowite piękno czyni willę popularnym miejscem na organizację wysokiej rangi imprez nad jeziorem Como. We wrześniu 2013 roku odbył się tu ślub sławnej amerykańskiej pary, Johna Legenda i Chrissy Teigen.

Villa la Cassinella (Lenno)

Zdjęcie: Adobe Stock

Villa la Cassinella, która należy podobno do Richarda Bransona, to zaciszna prywatna rezydencja na zachodnim brzegu jeziora Como. Nieruchomość jest dostępna na wynajem (za dość pokaźną sumę) i oferuje zakwaterowanie dla 17 gości, starannie pielęgnowane ogrody, kryty basen, kino, siłownię i osobny dom Terrace House. 

Villa Oleandra (Laglio)

Zdjęcie: Adobe Stock

Prawdopodobnie najsłynniejsza i najczęściej fotografowana willa nad Jeziorem Como, Villa Oleandra, należy do hollywoodzkiej gwiazdy George'a Clooneya.  Legenda głosi, że aktor z filmu Oceans Eleven zakochał się w domu, gdy zepsuł mu się motocykl podczas wakacji w regionie Lombardii. Willa nie jest dostępna dla publiczności (w końcu każdy zasługuje na odrobinę prywatności), ale pomalowany na musztardowo dom wciąż można podziwiać z daleka, płynąc łodzią po Jeziorze Como. 

Giardini di Villa Melzi (Bellagio)

Giardini di Villa Melzi: Zdjęcie: In Lombardia Tourism

Park Giardini di Villa Melzi słynie z piękny azalii kwitnących latem, nie wspominając o niesamowitych widokach na jezioro.  Willa jest otwarta dla wycieczek od końca marca do końca października. Nieruchomość obejmuje kaplicę i małe muzeum.

Bellano

Zdjęcie z iStock

Położone zaledwie kilka kilometrów od Varenny Bellano słynie z torrente Pioverna i wąwozu. Po wędrówce do wodospadu możesz skosztować słodkiego przysmaku w Pasticceria Lorla, której specjalnością jest puszyste ciasto veneziana. 

Most Civera

Zdjęcie z iStock

Szukasz miejsca na filmik Boomerang? Koniecznie zahacz o ten uroczy kamienny most w otoczeniu niesamowitego wąwozu i wodospadu.  To niesamowity widok, który podbija serca każdego, kto wypływa łodzią na Jezioro Como.

Villa Fontanelle (Moltrasio)

Villa Fontanelle: Zdjęcie: Adobe Stock

Ten czteropiętrowy budynek został wzniesiony na początku XIX wieku przez ekscentrycznego angielskiego lorda Charles'a Curriego, który zakochał się w Jeziorze Como i gdy nie mógł znaleźć willi na sprzedaż, postanowił sam zbudować dla siebie dom. Nieruchomość przeszła później w ręce Antonio Besany, bliskiego przyjaciela kompozytora Giuseppego Verdiego.  W latach 70. XX wieku włoski projektant mody, Gianni Versace, kupił zniszczoną willę i przywrócił ją do dawnej świetności. Obecnie dom należy do rosyjskiego restauratora Arkadiego Nowikowa.

Café Rossi (Bellagio)

Caffe Rossi: Zdjęcie z iStock

Znane jako „Perła Jeziora Como” Bellagio to najbardziej fotogeniczne miasto nad jeziorem.  Pełno tu uroczych butików i pięknych, wielopoziomowych tarasów – na zwiedzaniu miejscowości spokojnie można spędzić całe popołudnie.  Szukasz godnej Instagrama kawiarni? Nie przegap Baru Caffé Rossi.  Powstała w okresie la belle époque kawiarnia zachowała pierwotny, luksusowy wystrój z pięknymi oprawami oświetleniowymi, podłogą ze zdobionych kafelków i zabytkowymi gablotami. Kawa też jest niczego sobie.

 

Loty do Bergamo

 

 

Fiona Hilliard