11 miejsc dla miłośników filmów Disneya

Pobudź wyobraźnię, odwiedzając fantastyczne lokalizacje z ulubionych filmów Disneya. Oto jedenaście miejsc w Europie, które sprawią, że uwierzysz w magię. 

1. Riquewihr, Francja – Piękna i Bestia

iStock Freeartist

Ta mała, pełne uroczych kolorowych domów miejscowość we Francji sprawi, że poczujesz się jak w Pięknej i bestii. Znajdująca się na drodze win alzackich wioska z brukowanymi ulicami stanowiła inspirację dla sceny, w której Bellla śpiewa o życiu na wsi. Górzyste, pełne winnic krajobrazy czynią Riquewihr jedną z obowiązkowych pozycji dla każdego miłośnika Disneya.

2. Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy – Śpiąca królewna

iStock SeanPavonePhoto

Gdy tylko spojrzysz na ten zamek, w mig zrozumiesz, dlaczego animatorzy postanowili odwzorować jego romańską architekturę w filmie Śpiąca królewna. Zwiedź budowlę, która przypomina również zamek Kopciuszka w Disneyworldzie, a poczujesz się jak prawdziwa królewna lub książę. Będący jednym z najczęściej odwiedzanych zamków na świecie, Neuschwanstein stoi na wzgórzu nad wioską Hohenschwangan.

3. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Ateny, Grecja – Herkules

iStock fatido

Grecka świątynia to obowiązkowa pozycja dla każdego, nie tylko fanów Disneya. Poświęcona Zeusowi budowla, będąca jedną z najpopularniejszych atrakcji Aten, w filmie Herkules stanowi miejsce spotkań między bohaterem a jego ojcem.

4. Katedra Notre Dame, Paryż, Francja – Dzwonnik z Notre Dame

iStock narvikk

Katedra położona w centrum Paryża, w czwartej arrondissement, była domem Quasimodo w disneyowskim Dzwonniku z Notre Dame. Budowla urzeka swoim pięknem i zdecydowanie warto zobaczyć ją z bliska.

5. Mont Saint-Michel, Normandia, Francja – Zaplątani

iStock DaLiu

Cechująca się ponad 1000-letnią historią bajkowa wioska nad wybrzeżem Normandii to kolejna Europejska miejscowość, którą powinien odwiedzić każdy miłośnik Disneya. Urocza wioska i jej majestatyczne Opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint-Michel, stanowiły inspirację dla królestwa Korony w filmie Zaplątani.

6. Chateau de Chillon, Jezioro Genewskie, Szwajcaria – Mała Syrenka

iStock Christian Dagnaes

Następnym razem, gdy będziesz w pobliżu Montreux, poczuj się jak syrenka Ariel, odwiedzając zapierającą dech w piersiach Chateau de Chillon, która zainspirowała zamek księcia Eryka. Podążaj usłaną kwiatami ścieżką nad jeziorem aż do drzwi rezydencji. Koniecznie cyknij też fotkę małej plaży przed zamkiem, tej samej, która figuruje w filmie.

7. Big Ben, Londyn, Anglia – Piotruś Pan

iStock franckreporter

Odtwórz magiczną scenę z ulubionego filmu o Piotrusiu Panu, odwiedzając londyńskiego Big Bena. Spójrz na wskazówkę minutową wieży zegarowej, na której rodzeństwo Darling wylądowało, lecąc wraz z Piotrusiem do Nibylandii.

8. Alcázar w Segowii, Hiszpania – Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

iStock typhoonski

Pierwowzór złej królowej zamieszkiwał hiszpański Alcázar, cechującą się wielkimi wieżami i biała fasadą budowlę położoną wśród gór Guadarrama.  Pałac Królewny Śnieżki był zainspirowany tą niepowtarzalną XII-wieczną budowlą, która przypomina kształtem dziób statku. Odwiedź środkową Hiszpanię i przekonaj się, dlaczego ta lokalizacja tchnęła magię w jeden z najbardziej znanych filmów Disneya.

9. Zamek Eilean Donan, szkockie Highlands – Merida waleczna

iStock thyme

Zamek DunBroch rudowłosej księżniczki Meridy sprawił, że rzesze miłośników filmu odwiedzają szkockie Highlands. Wybierz się w góry i zwiedź XIII-wieczny Zamek Eilean Donan, który zainspirował królewską rezydencję w disneyowskim filmie Merida waleczna.

10. Rothenburg ob der Tauber, Niemcy – Pinokio oraz Piękna i Bestia

iStock bluejayphoto

Stanowiąca inspirację dla filmu Pinokio z 1940 roku, idylliczna wioska w regionie Bawarii zachwyci cię swoim bajkowym wyglądem. Przejdź się brukowanymi ulicami, śpiewając piosenkę „Milion gwiazd na niebie śni” i wrzuć monetę do Fontanny św. Grzegorza, przy której Bella w Pięknej i Bestii śpiewała odę do ulubionych książek. 

11. Kościół św. Olafa, Balestrand, Norwegia – Kraina lodu

iStock stevegeer

Będący miejscem koronacji Elsy w Krainie lodu, XIX-wieczny Kościół św. Olafa w Norwegii stanowi ostatnią pozycję na liście europejskich atrakcji dla miłośników Disneya, i zdecydowanie warto go odwiedzić. Budowla, której imieniem nazwano zabawnego bałwana z filmu, znajduje się w Balestrand i wprost zachwyca pięknem.

 

- Lucy Norris