Atrakcje w Kutaisi

Położone nad lewym brzegiem rzeki Rioni Kutaisi stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów. Zawierające jedne z najstarszych budynków w Gruzji miasto urzeka pięknymi kościołami, wspaniałymi aromatami i krętymi, brukowanymi uliczkami, które zabiorą cię w podróż w czasie. Oto pięć atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu w Kutaisi. 

1. Katedra Bagrata

iStock Madzia71

Wzniesiona w XI wieku perełka średniowiecznej architektury gotyckiej zachwyca swoim pięknem. Górująca nad miastem, kopułowata katedra, której sklepienie podpierają cztery wolnostojące filary, znajduje się na szczycie Wzgórza Ulkimerioni i stanowi jeden z największych obiektów religijnych w Gruzji. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla została zamówiona przez króla Bagrata III i nazwana jego imieniem. Przejdź się brukowanymi ulicami od mostu łańcuchowego Jachris Khidi i spędź kilka godzin, zwiedzając liczne pomieszczenia, każde zdobione wspaniałymi freskami, które wprawią w zachwycenie nawet najbardziej surowych krytyków. To zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji Kutaisi – obowiązkowa pozycja dla odwiedzających miasto. 

2. Rezerwat przyrody Sataplia

iStock bruev

Wróć do podstaw i spędź dzień, delektując się świeżym gruzińskim powietrzem w rezerwacie przyrody Sataplia. Słynący z dobrze zachowanych kości dinozaurów i podziemnej jaskini park to znakomity pomysł na wypad dla całej rodziny. W lokalizacji, której nazwa oznacza „miejsce miodu”, od wieków zbiera się miód – główny ośrodek produkcji słodkiego przysmaku znajduje się w pobliskim Tskaltubo. Zejdź do podziemi i zwiedź delikatnie oświetloną, pełną stalagmitów i stalaktytów jaskinię o długości 900 metrów. Otoczony ze wszystkich stron gęstym lasem liściastym park zawiera wiele punktów widokowych, a także imponujący taras widokowy z przezroczystym dnem, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na rezerwat przyrody. 

3. Monastyr Gelati

iStock StreetFlash

Położony rzut kamieniem od Katedry Bagrata monastyr powstał w 1106 roku i stanowi obowiązkową pozycję dla odwiedzających Kutaisi. Figurująca obok wspomnianej katedry na liście światowego dziedzictwa UNESCO budowla znajduje się na uroczym zalesionym wzgórzu i od wieków stanowiła miejsce pochówku wielu gruzińskich monarchów. Będący ośrodkiem kulturalnym w „złotej epoce” średniowiecznej Gruzji kompleks cechuje się jednym z najbardziej kolorowych wnętrz w kraju. Niezależnie, czy jesteś miłośnikiem historii, czy chcesz cyknąć fotkę perełki architektury, warto odwiedzić ten monastyr choćby dla jego niesamowitych fresków. Stworzone w XII i XVIII wieku ozdobne ściany czynią Monastyr Gelati jedną z najlepszych atrakcji Kuitaisi. 

4. Jaskinia Prometeusza

iStock saiko3p

Jaskinia Prometeusza znajduje się aż 20 kilometrów od centrum miasta, w sąsiednim Ckaltubo, ale zdecydowanie warto ją odwiedzić. Odkryty w 1984 roku obiekt stanowi jeden z cudów natury Gruzji. Starożytne perły, stalagmity, stalaktyty, podziemne jeziora i „zamarznięte” wodospady zapierają dech w piersiach. Spędź półtora godziny, spacerując 1060-metrową betonową ścieżką przez sześć z 22 otwartych dla publiczności sali. Popłyń łodzią po podziemnym jeziorze i słuchaj muzyki klasycznej odbijającej się echem od oświetlonych tuneli – niezapomniane wrażenia gwarantowane. 

5. Rynek główny

iStock StreetFlash

Jeśli zgłodniejesz po całym dniu zwiedzania, odwiedź jeden z najbardziej popularnych i największych krytych rynków w zachodniej Gruzji. Ta centralnie położona hala targowa z jedzeniem, której stragany są wypełnione po brzegi aromatycznymi, kolorowymi przysmakami, stanowi idealne miejsce na zakup miejscowych produktów. Znajdziesz tu bez liku przypraw, ziół, mięs, orzechowych czurczcheli (cukierków w kształcie świec), fasoli i domowej roboty wina gruzińskiego. Rynek to wspaniałe miejsce na poznanie miejscowej kultury i skosztowanie tradycyjnych przysmaków Kutaisi.

 

Planujesz wypad do Kutaisi? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze atrakcje w Kutaisi za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na kontach społecznościowych Ryanair.

 

Loty do Kutaisi

 

- Lucy Norris