13 najstraszniejszych miejsc w Europie

Masz ochotę na wakacje z dreszczykiem? Zapoznaj się z naszą listą miejsc w Europie, w których najbardziej straszy, i to nie tylko w Halloween.

1. Londyn

Zdjęcie z iStock: PytyCzech

Pierwszą pozycją na liście najstraszniejszych miejsc w Europie jest, rzecz jasna, Londyn. Mrożące krew w żyłach wiktoriańskie cmentarze i nawiedzone puby takie jak The Ten Bells to tylko początek atrakcji.

 

Odbądź wycieczkę, podczas której prześledzisz morderstwa Kuby Rozpruwacza, lub odwiedź London Dungeon, gdzie przeraźliwa historia stolicy Anglii ożyje na twoich oczach. Jeśli lubisz straszne rzeczy, udaj się do Grant Museum, gdzie znajdziesz ponad 68 000 zachowanych gatunków zwierząt i fantastyczny zbiór mózgów.

 

Loty do Londynu 

2. Bukareszt

Zdjęcie z iStock: DavorLovincic

Bukareszt to wymarzony kierunek dla miłośników wampirów. Kawałek drogi od stolicy Rumunii leży Transylwania, gdzie znajdziesz zamek zamieszkany niegdyś przez Włada Palownika,

 

którego brutalne morderstwa i tortury posłużyły jako inspiracja dla postaci Draculi w książce Brama Stokera. Sam zamek okrutnego władcy przerodził się w jedną z najpopularniejszych atrakcji Rumunii.

 

W Bukareszcie mieści się również Hotel Cismigiu nawiedzony przez ducha młodej kobiety. Pałac ludowy jest często odwiedzany przez innego ducha błagającego o pomoc.

 

Loty do Bukaresztu

3. Dublin

Zdjęcie z iStock: bibi57

Skoro mowa o Draculi, postać legendarnego wampira stworzył dublińczyk Bram Stoker. Co październik stolica Irlandii oddaje cześć pisarzowi, organizując czterodniowy festiwal pełen strasznych przygód.

 

Nawet jeśli nie odwiedzasz miasta w październiku, możesz zwiedzić Zamek Dracula w rodzinnym mieście Stokera, Clontarf.

 

Amatorzy mocnych wrażeń mogą udać się do dublińskiego Hellfire Club położonego na Wzgórzu Montpellier. Budynek pełnił niegdyś rolę domku myśliwskiego, w którym, jeśli wierzyć legendom, miały miejsce przerażające zdarzenia.

 

Loty do Dublina

4. Rzym

Zdjęcie z iStock: PytyCzech

We włoskiej stolicy można zaobserwować dziwną fascynację życiem pozagrobowym – w mieści są tysiące rzeźb poświęconych zmarłym.

 

W Bazylice św. Piotra stoją Wrota śmierci ukazujące śmierć Jezusa, Marii i św. Piotra. Wiele Katolików odmawia przejścia przez te wrota, wierząc, że przyniesie im to pecha.

 

Wiele odwiedzających twierdzi, że widziało na placu Campo de’ Fiori ducha filozofa i astrologa Giordana Bruno. Naukowiec został uznany za winnego herezji i skazany na śmierć przez rzymską Inkwizycję.Teraz jego zakapturzony posąg spoczywa na Campo de’ Fiori, jeżąc przechodnim włosy na głowie. 

 

Loty do Rzymu

5. Madryt

Zdjęcie z iStock: fhogue

Miłośnicy nadprzyrodzonych zjawisk zdecydowanie powinni odwiedzić Madryt. Budynek Ministerstwa Finansów pełnił podczas wojny domowej rolę wiezienia, a wielu poległych na wojnie jest tu pogrzebanych.

 

Niektórzy strażnicy twierdzą, że słyszą dziwne głosy oraz trzaskające drzwi i okiennice. Jeśli marzy ci się spotkanie z duchem, koniecznie zajrzyj do Pałacu Linares.

 

Była rezydencja szlachetnej rodziny jest nawiedzona przez zamordowaną córkę. Kolejna popularna atrakcja turystyczna Hiszpanii, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, również słynie z obecności duchów byłych pacjentów szpitala, który niegdyś mieścił się w budynku.

 

Loty do Madrytu

6. Edynburg

Zdjęcie z iStock: blisken

Edynburg to bez dwóch zdań jedno z najstraszniejszych miejsc w Europie. Od nawiedzonych teatrów po mrożące krew w żyłach podziemne skarbce i korytarze, szkocka stolica to obowiązkowa pozycja dla miłośników horroru.

 

Najbardziej przerażającą lokalizacja w mieście jest cmentarz Greyfriars Kirkyard, gdzie mieścił się jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych na świecie. Poddano tu egzekucji wielu członków prezbiteriańskiego ruchu Covenanters. Jednym z odpowiedzialnych ludzi był George Mackenzie, którego grób słynie z nadprzyrodzonych zjawisk.

 

Loty do Edynburga

7. Corinaldo

Zdjęcie z iStock: Hibiscus81

Corinaldo ma dwa oblicza. Z jednej strony jest to urocze włoskie miasto pełne malowniczych krajobrazów i nagradzanych parków. Z drugiej – jego mieszkańcy wywodzą się z długiej linii wiedźm, które po dziś dzień czczą.

 

Jeśli wybierasz się do Corinaldo w Halloween, lepiej przygotuj się na najgorsze. W stolicy wiedźm organizuje się w ten dzień przeraźliwy „festiwal czarownic”.

 

Loty do Ankony

8. Brugia

Zdjęcie z iStock: Kai Frede

Być może kojarzysz film pt. Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, w którym Brugia jest opisywana jako bajkowe miasto, jednak jeśli wierzyć opowieściom o duchach, bliżej mu do koszmaru.

 

Wiele poszukiwaczy duchów udaje się do Belgii, aby zwiedzić Wieżę chłodniczą IM i Château Miranda, dwa najstraszniejsze opuszczone budynki w kraju.

 

Wielu słyszało legendę o mnichu i zakonnicy, którzy żyli nad Rzeką Reie. Mnich był zakochany w zakonnicy, ale zamordował ją i zakopał ciało w tajnym tunelu. Para nawiedza teraz ulice Brugii i jej mieszkańców, znikając o północy.

 

Loty do Belgii

9. Paryż

Zdjęcie z iStock: kjschoen

Choć Paryż znany jest jako miasto miłości, słynie także z nadprzyrodzonych zjawisk. Musée de Vampires to najstraszniejsze muzeum w stolicy Francji, którego wystawa obejmuje zestawy ochrony przed wampirami i zmumifikowane koty.

 

Poszukiwacze mocnych wrażeń powinni odwiedzić Le Manoir de Paris, muzeum i nawiedzony dom w jednym. Jeśli zobaczysz Czerwonego Człowieka kroczącego po ulicach Paryża, możesz mieć kłopoty. Mówi się, że były królewski strzelec jest zwiastunem śmierci, niczym paryska odmiana kostuchy.

 

Loty do Paryża

10. Berlin

Zdjęcie z iStock: suteishi

Kolejna europejska stolica z jeszcze większą liczbą nawiedzonych budynków. Pod Berlinem biegną mroczne tunele, o których krążą liczne straszne opowieści.

 

Przy Klosterstraße stoi stary gotycki zakon Franciszkanów nawiedzany przez brata Rodericha, niezwykle okrutnego mężczyznę, który zamordował własnego syna.

 

W berlińskiej Cytadeli duch Anny Sydow po dziś dzień przemierza korytarze budynku, próbując wydostać się z więzienia, do którego wtrącił ją syn jej kochanka.

 

Loty do Berlina

11. Bratysława

Zdjęcie z iStock: nevarpp

Bratysława ma więcej opowieści o duchach na osobę niż jakiekolwiek inne miasto w Europie. Zresztą trudno się dziwić: w końcu to jedno z najstarszych miast na kontynencie i pomimo otoczenia pięknych Karpat i winiarni słowacka stolica ma niejedną mrożącą krew w żyłach historię do opowiedzenia.

 

Najbardziej znana jest historia o Urszuli, kobiecie zaangażowanej w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii. Urszula była zakochana w tym samym mężczyźnie co jej przyjaciółka, więc rozpowszechniła plotkę, że dziewczyna jest wiedźmą. W rezultacie spalono ją na stosie. Kobieta spędziła resztę życia nękana przez wyrzuty sumienia.

 

Czyż miłość nie jest piękna?

 

Loty do Bratysławy

12. Praga

Zdjęcie z iStock: ands456

Według czeskiej legendy ulic Pragi strzegł niegdyś mityczny gliniany Golum przywołany do życia w XVI wieku przez rabina, aby chronił żydowskich gett miasta.

 

Mówi się, że Zamek Houska został zbudowany nad bramą do piekła, a demony z piekielnych otchłani uciekły i nawiedzają miasto po zmroku. Wypatruj też bezgłowego templariusza, który jeździ po ulicach konno.

 

Loty do Pragi

13. Wenecja

Zdjęcie z iStock: Anton Aleksenko

Wenecja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych z uwagi na romantyczne kanały, urocze krajobrazy i piękne kawiarnie, ale nie brakuje tu też przeraźliwych nawiedzonych budynków.

 

Jeśli masz odwagę, popłyń tramwajem wodnym do Palazzo Dario, przezwany niezbyt pieszczotliwie „Domem, który zabija”. Wiele poprzednich właścicieli nieruchomości zginęło w tajemniczych okolicznościach. Prawdopodobnie przeżyjesz wizytę w pałacu, ale odradzamy zaciąganie kredytu na kupno budynku.

 

„Cain degli spiriti” brzmi dość przeraźliwie, i nie bez powodu. Według legendy w będącym niegdyś miejscem spotkań hazardzistów Kasynie duchów odprawiano demoniczne rytuały. Budynek jest teraz nawiedzany przez XVI-wiecznego malarza Luzzo, który popełnił tu samobójstwo.

 

Loty do Wenecji

 

 

Mamy nadzieję, że nasza lista najstraszniejszych miejsc w Europie nie przeraziła cię nadto. Zarezerwuj loty liniami lotniczymi Ryanair, aby odwiedzić te mrożące krew w żyłach lokalizacje... jeśli masz odwagę.

 

- Seán Walsh