36 godzin w Charleroi

Zajrzyj za surowe ceglane mury i odkryj urok Charleroi. Pełne atrakcji kulturalnych, ciekawych lokali i wiekowych budynków belgijskie miasto to ukryty skarb, który wręcz czeka, aby go odnaleźć. Oto jak według nas najlepiej spędzić 36 godzin w Charleroi!

Gdzie się zatrzymać?

Zdjęcie z serwisu Facebook @NovotelCharleroiCentre

Mieszczący się w ścisłym centrum miasta Novotel znajduje się zaledwie 5 minut spacerem od stacji kolejowej Charleroi Sud i tylko 7 kilometrów od lotniska. Jeden ze 123 nowocześnie urządzonych wygodnych pokoi będzie idealnym miejscem na wypoczynek po męczącym dniu spędzonym na zwiedzaniu. Hotel jest połączony z centrum handlowym Rive Gauche, więc wszystkie outlety będziesz mieć pod ręką. Położony rzut beretem od większości turystycznych atrakcji miasta, restauracji i malowniczych nabrzeży rzeki Sambre Novotel daje ci dostęp do wszystkiego co najlepsze w Charleoi.

 

Novotel Charleroi Centre – Place Verte 17 

Co zobaczyć?

Kościół Św. Krzysztofa – Place Charles II 

Bazylika, jeden z najistotniejszych elementów historii założenia miasta, znajduje się w samym sercu starej dzielnicy miasta i może się pochwalić ciekawą mieszanką klasycznych i nowoczesnych stylów architektonicznych. Poświęcony świętemu Krzysztofowi w 1722 roku kościół kryje swój najpiękniejszy sekret na chórze pod miedzianą kopułą. Znajduje się tam mozaika, stworzona przez pochodzącego z Charleroi artystę Jeana Ransy, która składa się z miliona kwadratowych kawałków barwionego szkła pokrytego cienką warstwą płatków złota. Inspirowane sztuką bizantyńską wnętrze bazyliki przedstawia historie tekstów biblijnych. Przejdź się wzdłuż balustrad na zewnątrz i wewnątrz kopuły bazyliki, skąd zobaczysz panoramę Charleroi z jednego z najlepszych punktów widokowych w mieście.

 

Bois du Cazier – Rue du Cazier 

Bois du Cazier, była kopalnia węgla zamieniona dziś w interaktywne muzeum, to niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji Charleroi. Przestrzeń stanowiąca hołd dla historii miasta jako przemysłowej potęgi to pamiątka złotych lat stali, szkła i węgla oraz tragedii, która miała miejsce 8 sierpnia 1956 roku. Wybierz się podróż w czasie dzięki interaktywnym wystawom, fotografiom, filmom i dokumentom. Kompleks muzealny znajduje się w południowej części Charleroi na granicy malowniczego regionu Entre-Sambre-Et-Meuse i jest idealnym miejscem łączącym historię z unikalną lokalną kulturą.

 

Sztuka uliczna

Mnóstwo zachwycających kolorami graffiti to element miasta, obok którego nie da się przejść obojętnie. Wiele z nich powstało w ramach projektu Urban Dreams, który miał na celu rozjaśnienie nieco szarego przemysłowego krajobrazu. Malarze zjechali się tu z całego kraju, żeby odcisnąć swoje piętno na murach Charleroi. Przejdź się dzielnicą Marchienne-au-Pont i podziwiaj malowidła tchnące życie w Czarne Miasto. Sztuka uliczna to uczta dla oczu i jedna z najlepszych atrakcji w Charleroi – i nie kosztuje ani grosza! 

 

Ratusz i Dzwonnica w Charleroi – Place Charles II 

iStock ShevchenkoAndrey

Ratusz, łączący w sobie elementy art deco i klasycyzmu, powinien znaleźć się na następnym miejscu twojej listy atrakcji do zobaczenia w Charleroi. Pełny spiralnych klatek schodowych, marmurowych rzeźb, gobelinów i luksusowego oświetlenia ratusz to arcydzieło architektury. Budynek jest imponujący i zdecydowanie warty obejrzenia, ale jego najciekawszą częścią jest dzwonnica, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzwonnica z białych i niebieskich cegieł znajduje się na wysokości 70 metrów nad ziemią i jest zakończona strzelistą wieżą z brązu. W środku kryje się 47 dzwonów, które biją co kwadrans. Pokonaj 272 schody i podziwiaj widok na miasto przy akompaniamencie lokalnego barda, Jacquesa Bertranda.

 

Muzeum Fotografii – Avenue Paul Pastur II 

Muzeum Fotografii, mieszczące się w dawnym zakonie Karmelitów, zdobyło światową sławę dzięki swoim stałym i czasowym wystawom. To największe tego typu muzeum w Europie, które historyczne progi przekracza ponad 50 000 gości rocznie. Muzeum szczyci się wystawami podkreślającymi artystyczne zróżnicowanie sceny fotograficznej miasta. Położony nieopodal cichego parku budynek mieści w sobie niezliczone sale pełne najlepszych fotografii na świecie, w których możesz spędzić nawet dobrych kilka godzin. 

 

Rockerill – Rue de la Providence 136

Zdjęcie z serwisu Facebook @Rockerillproduction

Jeśli chcesz wyszaleć się na parkiecie, Rockerill to idealne miejsce na sobotnią noc. Mieszczący się w dzielnicy Marchienne-au-Pont były magazyn to obecnie hala koncertowa uwielbiana przez mieszkańców miasta za imprezy taneczne z muzyką elektroniczną i koncerty. Rockerill służy też jako miejsce alternatywnych wydarzeń kulturalnych, teatralnych i artystycznych. Tutaj zawsze dzieje się coś ciekawego, więc koniecznie wpisz to miejsce na swoją listę atrakcji. 

Co zjeść i gdzie wypić?

LaM.U – Rue de Brabant 2 

Zdjęcie z serwisu Facebook @LAtelierDeLaManufactureUrbaine

Poznaj smaki miasta w lokalnym browarze połączonym z restauracją – La Manufacture Urbaine, kultowym lokalu urządzonym w dawnej bibliotece medialnej. Tutaj poczujesz się jak prawdziwy mieszkaniec Charleroi, poznając jego tradycje łyk po łyku. Usiądź wygodnie przy stoliku na brzegu rzeki Sambre i zamów szklankę domowego piwa lub filiżankę świeżo palonej kawy. 

 

Le Pot-au-Pho – Rue de Montigny 34 

Zdjęcie z serwisu Facebook @papcharleroi

Nie jest to wprawdzie tradycyjny element belgijskiej kultury, ale na żadnej wycieczce do Charleroi nie może zabraknąć wizyty w Le Pot-au-Pho i miski zupy pho. Opuść na chwilę ruchliwe ulice miasta i zanurz się w spokojnej atmosferze minimalistycznie urządzonego lokalu. Jedyna w swoim rodzaju restauracja to miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić podczas kolejnego wyjazdu do Charleroi.

 

Planujesz niedługo wyjazd do Charleroi? Opowiedz nam, co warto zrobić i zobaczyć w Charleroi i oznacz swoje zdjęcia hashtagiem #ryanairstories, żeby zyskać szansę na pojawienie się na Instragramie Ryanair!

 

Loty do Charleroi

 

- Lucy Norris