48 godzin na zakochanie się w Wenecji

Szmaragdowe kanały, gotycka architektura, tętniące życiem ulice – nic dziwnego, że każdego roku Wenecję odwiedza 20 milionów turystów. Pływające miasto to marzenie każdego fotografa.

 

Wenecja składa się z 188 małych wysepek oddzielonych kanałami i połączonych mostami – coś niesamowitego.

 

Odwiedziłam to miasto w ramach weekendowego wypadu i zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia – w jego gastronomii, mieszkańcach, tajemniczych uliczkach i ogromnych placach.

Zakwaterowanie

Wenecja słynie z romantycznej atmosfery i zdecydowanie nie brakuje tu miejsc na pobyt z drugą połówką. Od luksusowych 5-gwiazdkowych hoteli z widokiem na kanały po urocze pensjonaty przy zacisznych uliczkach – do wyboru, do koloru.

 • Jeśli chcesz przeżyć niezapomniany weekend, zdecydowanie warto wykosztować się na  Belmond Hotel Cipriani – hotel, w którym w 2014 r. pobrali się Clooneyowie. Tradycyjna nieruchomość w weneckim stylu oferuje gościom restaurację Michelin z niezrównanymi widokami na lagunę i Pałac Dożów.

 • Jeśli chcesz zapłacić nieco więcej za prawdziwy luksus, zarezerwuj pobyt w Hilton Molino Stucky Venice. Urządzony w dawnym młynie na brzegu Wyspy Giudecca hotel wprost ocieka luksusem, dysponuje basenem na dachu i barem.

 • Szukasz najlepszych widoków w mieście? Zatrzymaj się w hotelu butikowym Best Windows mieszczącym się w XV-wiecznej wieży zegarowej. Ta nieruchomość, położona przy Placu św. Marka, idealnie nadaje się dla podróżujących, którzy chcą zwiedzić muzea, poznać historię i doświadczyć niesłychanie romantycznej atmosfery tego miejsca.

 • Pensjonat Ca’ del Tentor znajduje się 10 minut spacerem od przystanku tramwaju wodnego San Toma, 10 minut od Mostu Rialto oraz 20 minut od Placu św. Marka, Pałacu Dożów i Mostu Westchnień. Wychodząc z Ca’ del Tento, skręć w lewo na Piazza Roma, gdzie znajdziesz pełno znakomitych restauracji.

Zarezerwuj pobyt tuż poza granicami Wenecji, a zyskasz znacznie więcej przestrzeni za tę samą cenę. Elegancki dom gościnny Domus Dotti V jest położony przy cichej uliczce w Treviso (niedaleko lotniska).

 

Wsiądź w pociąg do Wenecji – dojazd trwa 30 minut, a bilet kosztuje tylko trzy euro. Choć Treviso nie jest równie imponujące co Wenecja, zdecydowanie warto przejść się po miasteczku.

Co robić

 • Zamów espresso na Placu św. Marka. Poczujesz się jak w filmie – usiądź i podziwiaj architekturę, słuchając muzyki na żywo, obserwując ludzi i gołębie.

 • Przejdź się po mieście. W labiryncie wąskich uliczek nie trudno się zgubić – prawie każdy róg wygląda tak samo – ale właśnie w ten sposób możesz natrafić na ukryte perełki miasta.

 • Jeśli twoje nogi potrzebują odpoczynku, zobacz miasto z wody i popłyń kanałami w gondoli, cykając fotki pięknych budynków – tylko uważaj na głowę, płynąc pod mostami! Przygotuj gotówkę – wycieczka w gondoli kosztuje zazwyczaj 80 euro. Porada: Jeśli nie masz nic przeciwko dzieleniu gondoli z innymi (i chcesz oszczędzić), większość gondolierów pozwala podzielić rachunek między grupę.

 • Usiądź w restauracji nad wodą. Nie ma nic romantyczniejszego niż kolacja przy świecach nad Canal Grande. Wcinaj świeży chleb, makaron, tiramisu i popijaj wino, słuchając śpiewu przepływających obok gondolierów.

Co warto zobaczyć?

 • Most Rialto znajduje się nad Canal Grande. Wychodząc z dworca Santa Lucia, spójrz w lewo: tego mostu nie sposób przegapić. Poczekaj na swoją kolejkę (na moście zawsze jest tłumnie) i cyknij niezapomniane selfie.

 • Schodząc z łodzi i odwiedzając Plac św. Marka, zobaczysz Pałac Dożów i Bazylikę św. marka. To dwa najsłynniejsze budynki Wenecji. Te perły architektury cechują się bogatą historią i niesamowitym wyglądem: podejdź bliżej, aby zobaczyć niesamowite wzory i barwy kamiennej fasady w pełnej krasie.

 • Jeśli uważasz, że miasto wygląda wspaniale z ziemi, jego piękno zachwyci cię z perspektywy lotu ptaka, tzn. z Campanile: najwyższego budynku w Wenecji. Nie brakuje także barów i restauracji na dachu, gdzie można zjeść romantyczną kolację, podziwiając blask świateł miejskich.

Planujesz wycieczkę do Wenecji? Oznacz swoje zdjęcia hasztagiem #RyanairStories, a być może opublikujemy je na naszej stronie na Instagramie.

 

Loty do Wenecji

 

- Jessica Fogarty