10 najsłoneczniejszych miast Europy

Znudziło ci się szarobure niebo? Spakuj okulary przeciwsłoneczne i leć do ciepłych krajów: oto 10 miast, które zapewnią ci solidną dawkę witaminy D...

1. Valetta, Malta

Valetta, Malta

Na szczycie naszej listy słonecznych miast znajduje się stolica Malty, Valetta. Podczas pobytu koniecznie zobacz piękną barokową architekturę i niesamowite naturalne atrakcje takie jak Błękitna Laguna.  

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2957

 

Loty na Maltę

2. Sewilla

Sewilla

Ogniste flamenco, pyszne tapasy i drzewa pomarańczowe – upalna Sewilla to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku. Aby zobaczyć tradycje i kulturę miasta w pełnej krasie, odwiedź je wiosną w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, kiedy odbywają się doroczne procesje Semana Santa, lub przyleć dwa tygodnie później na kolorowy festiwal Feiria de Abril.

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2898

 

Loty do Sewilli

3. Marsylia

Marsylia

Choć drugiemu miastu Francji brakuje blasku Riwiery Francuskiej, ta śródziemnomorska perełka oferuje wystarczająco słonecznych plaży, ciekawych barów i restauracji, aby podnieść zmęczonych przyjezdnych na duchu, bez względu na porę roku.

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2858

 

Loty do Marsylii

4. Alicante

Alicante

Położone na popularnym wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii Alicante od dawna przyciąga rzesze spragnionych słońca Europejczyków. I trudno się dziwić.

 

To położone nad Morzem Śródziemnomorskim miasto kryje niezliczone piaszczyste plaże, bulwary i szalone kluby nocne, dzięki którym spędzisz niezapomniane wakacje.

 

Odwiedź Alicante w czerwcu, aby wziąć udział w słynnym festiwalu Las Hogueras de San Juan, lub przyleć na karnawał w lutym bądź marcu, kiedy ulice wypełniają niesamowite parady.

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2864

 

Loty do Alicante

5. Lizbona

Lizbona

Zapomnij o ponurej pogodzie w domu: słynąca z imprez Lizbona podkręca temperaturę i zabawę jak żadne inne miasto. 

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2799

 

Loty do Lizbony

6. Ateny

Ateny

Zafunduj sobie solidną dawkę witaminy D, zwiedzając starożytne zabytki tego miasta.  Grecką stolicę najlepiej zwiedza się pieszo.

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2771

 

Loty do Aten

7. Madryt

Madryt

Umiarkowany klimat i słoneczne usposobienie Madrytu czyni go idealnym miejscem na wypoczynek o każde porze roku.

 

Wypij kawę na słonecznym placu, przejdź się po pięknym parku El Retiro, a jeśli jesteś miłośnikiem kultury, zobacz kolorowe dzieła Picassa, Miro i Dalego w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia.

 

Godziny światła słonecznego w roku:  2769

 

Loty do Madrytu

8. Nicea

Nicea

Nicea od wieków przyciąga spragnione słońca tłumy swoim położeniem nad turkusową Zatoką Aniołów. Zażyj kąpieli słonecznej na otoczonym palmami bulwarze Promenade des Anglais, przejdź się uroczymi uliczkami Starego Miasta i koniecznie skosztuj lodów w słynnej lodziarni Fenochio Glacier.

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2724

 

Loty do Nicei

9. Walencja

Walencja

Piękne plaże, niesamowita architektura i bez liku słońca... Walencji niczego nie brakuje.  Podziwiaj zapierające dech w piersiach, futurystyczne budynki Miasteczka Sztuki i Nauki oraz równie zniewalające oceanarium Oceanogràfic. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrego jadła, miejscowa paella z pewnością nie zawiedzie twojego podniebienia. 

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2660

 

Loty do Walencji

10. Barcelona

Barcelona

Słoneczna, piękna i tętniąca życiem Barcelona to prawdziwa uczta dla zmysłów. To nadmorskie miasto urzeka przyjezdnych połączeniem dekadenckiego uroku, eklektycznego życia nocnego i surrealistycznej architektury Gaudiego. 

 

Godziny światła słonecznego w roku: 2524

 

Loty do Barcelony


- Fiona Hilliard