Zobacz Irlandię z serialu „Ojciec Ted”

Spakuj najlepszą sukienkę, przećwicz „święty” wyraz twarzy i zanurz się w szalonym świecie kultowego irlandzkiego serialu „Father Ted”, odwiedzając jedne z najbardziej surrealistycznych lokalizacji w Irlandii...

Wypij herbatkę w domu ojca Teda

Glanquin House, prawdziwy odpowiednik domu ojca Teda, należy do rodziny McCormacków, która mieszkała w nim, gdy kręcono serial.

 

Widząc coraz większe rzesze fanów zatrzymujących się przed bramą i pstrykających selfie, w 2012 r. Cheryl McCormack postanowiła wcielić się w panią Doyle i otworzyła drzwi swojego domu dla publiczności, oferując miłośnikom serialu szansę na wypicie herbatki w domu ojca Teda.

 

Za cenę 10 euro (od osoby dorosłej) odwiedzający otrzymują herbatę podawaną z domowej roboty scones, chlebem razowym, dżemem, ciastkami (dostępne są również wersje bez glutenu). Można nawet kupić pamiątkowe magnesy z napisem „I Had tea in Fr Ted's House” (Wypiłem herbatę w domu ojca Teda).

 

Wizyta obejmuje również wycieczkę po domu i przyległym gospodarstwie, na którym stoją kamienny fort, fullacht fiadhs, święta studnia i starożytny kościół.

Wskazówki dojazdu: Dom znajduje się w Glenquin przy drodze prowadzącej z Killinaboy do Boston. Jadąc z Corofin, wjedź na drogę R476 do Killanboy. Skręć w prawo przy ruinach kościoła (blisko poczty). Miniesz szkołę i strumyk po lewej stronie. Jedź wąską drogą, aż zobaczysz dom po lewej.

 

Herbata w domu ojca Teda, rezerwacja: +353 (87) 921 4694, Father Ted's House

Spędź noc na obozowisku z „Piekła”

Spędź niezapomnianą noc na jednym z obozowisk w pobliżu Fanore Beach in hrabstwa Clare. Nadmorska miejscowość występowała w odcinku „Piekło” drugiej serii.

Z pewnością nie będziesz narzekać na nudę: kawałek jazdy stąd można znaleźć piękny płaskowyż Burren i fantastyczne plaże do surfingu.

Zwiedź prawdziwą wyspę Craggy

Widoczna w czołówce serialu wyspa Craggy to w rzeczywistości Inis Oirr. Jest położona 8 km od wybrzeża hrabstwa Clare. Można do niej dotrzeć promem pływającym z portu Ros a Mhíl (podróż trwa 55 minut).

 

Po dopłynięciu wynajmij rower przy przystani i jadąc, podziwiaj widoki na Klify Moheru hrabstwa Clare, szczyty Twelve Pins of Connemara. W pogodny dzień widać nawet góry Kerry.

Magic Road, Benbulbin

W odcinku „Piekło” Magic Road (Magiczna droga) jest jedną z głównych atrakcji wyspy Craggy. Choć w Irlandii nie brakuje dróg, które zdają się naginać zasady fizyki, droga w pobliżu Benbulbin w hrabstwie Sligo nie ma sobie równych.

 

Przekonaj się sam: jedź drogą, zatrzymaj się na spadku, wrzuć luz i patrz, jak samochód toczy się W GÓRĘ. Jak powiedziałby Dougal: „To szaleństwo, Ted”.

 

Magic Road w Benbulbin, współrzędne GPS: 54.371809,-8.393984

Festiwal Ojca Teda w Kilfenora

Każdego maja miejscowość Kilfenora w hrabstwie Clare organizuje festiwal w motywach serialu Ojciec Ted. Minione edycje obejmowały atrakcje takie jak wycieczka do wraku Plassey, konkurs „Lovely Girls Contest”, a nawet ceremonia rozdania nagród Golden Cleric.

 

Loty do Irlandii

 

- Fiona Hilliard