5 zimowych atrakcji w Dublinie

Zimą Dublin nie przyciąga słoneczną pogodą ani gorącymi temperaturami, ale ma wiele innych zalet. W mieście organizowane są liczne festiwale, pokazy i atrakcje zimowe, a odwiedzający mogą zawsze liczyć na irlandzką gościnność, niezależnie od pogody. Oto lista 5 najlepszych rzeczy, które można robić zimą w Dublinie...

 

1. Wewnątrz atrakcji

Trinity Long room

Chcesz uciec przed zimowym mrozem? Na szczęście wiele dublińskich atrakcji znajduje się pod dachem. Wejdź do największego niezamieszkałego więzienia Europy, Kilmainham Gaol, lub wskocz do Trinity College Dublin i na własne oczy zobacz legendarną Księgę z Kells. Muzeum Narodowe w Dublinie to jedno z miejsc, których po prostu nie można przegapić, zaś Irlandzka Galeria Narodowa mieści piękne dzieła sztuki europejskiej i irlandzkiej. Na koniec zajrzyj do Guinness Storehouse, gdzie możesz obejrzeć ciekawą wystawę multimedialną i ogrzać się przy kuflu czarnego trunku w barze Gravity Bar, który zapewnia widoki na wszystkie strony miasta.

 

2. Zimowe spacery i odważne kąpiele

Sandycove

Zażyj morskiego powietrza i rozprostuj nogi podczas wycieczki do jednego z pięknych nadmorskich miasteczek w pobliżu Dublina. Wejdź na Wzgórze Killiney i podziwiaj zapierające dech w piersiach krajobrazy. Skosztuj świeżych owoców morza i pospaceruj po uroczym porcie Howth. Czujesz się odważnie? Wskocz do mroźnej wody na przylądku Forty Foot w Sandycove. To legendarne kąpielisko cieszy się ogromną popularnością przez cały rok, szczególnie w Boże Narodzenie, kiedy miejscowi przychodzą tu, by popływać i spalić nieco kalorii przed obfitą kolacją.

 

3. Wybierz się na spektakl

Bord Gais theatre

 Życie kulturalne Dublinu toczy się w najlepsze o każdej porze roku. Nie ma lepszego sposobu na ucieczkę przed mrozem niż odwiedziny w jednym z licznych teatrów i klubów rozsianych po całym mieście. Wybierz się na spektakl w Smock Alley, który bawi mieszkańców już od 1662 roku, lub skieruj kroki do Bord Gais Energy Theatre, na którego deskach wystawiane są rozmaite musicale, opery i dzieła z pogranicza gatunków. Chcesz posłuchać lokalnych i międzynarodowych wykonawców? Pójdź na jeden z licznych koncertów organizowanych w małych lokalach przy ulicy Vicar Street i w klubie muzycznym Whelan's.

 

4. Imprezy sylwestrowe

New years

Jeśli odwiedzasz Dublin pod koniec grudnia, koniecznie weź udział w niesamowitym, trzydniowym Dorocznym Festiwalu Noworocznym, który trwa od 30 grudnia do 1 stycznia. Słynne budynki miasta mienią się światłami, przez ulice przetaczają się parady, a w powietrzu czuć ducha radości. Oczywiście nie ma festiwalu bez muzyki na żywo: w tego Sylwestra po raz kolejny  odbędzie się koncert Three Countdown Concert, podczas którego zaśpiewają wiodący wykonawcy irlandzcy. Tego nie należy przegapić!

 

5. Przytulne puby i tradycyjne jadło

Palace bar pub

 Dublińczycy wiedzą, jak przyjemnie spędzić chłodne zimowe wieczory – na koniec długiego dnia wybierz się do jednej z popularnych restauracji lub tradycyjnych pubów. Najlepsze jadłodajnie Dublinu łączą innowacyjne dania z tradycyjną kuchnią domową, a rezultaty są wprost oszałamiające. Po dobrym posiłku wybierz się na spacer. Po drodze z pewnością napotkasz wiele pubów. Wejdź do jednego z nich, rozsiądź się w zacisznym zakątku przy oknie i popijając Guinnessa, oglądaj przechodni na ulicy. Sláinte!