9 najlepszych szlaków turystycznych w Europie

Przygotuj się na piękne, zielone krajobrazy, kolorowe wybrzeża i mnóstwo kroków na krokomierzu. Czas wrócić na łono natury i zobaczyć, co nasz wspaniały kontynent ma do zaoferowania amatorom wędrówek. Oto nasza lista najlepszych szlaków turystycznych w Europie.

1. Alta Via 1

Zdjęcie z iStock: Creativaimage

Podróż po najlepszych szlakach turystycznych w Europie zaczynamy od masywnych Dolomitów. Alta Via 1 to 120-kilometrowy szlak w północno-wschodnich Włoszech, który prowadzi przez niesamowite szczyty i doliny.

 

Choć spędzenie nocy pod gołym niebem w tak pięknym otoczeniu jest kuszące, kemping nie jest dozwolony na trasie Alta Via 1. Możesz zarezerwować natomiast pobyt w jednym z rifugios, gdzie wypoczniesz podczas wędrówki. 

 

Szlak wiedzie przez trudne tereny, więc nie zgrywaj twardziela i spaceruj we własnym tempie. W końcu liczy się podróż, a nie cel.

 

Leć do Wenecji

2. Camino de Santiago

Zdjęcie z iStock: sollafune

Camino de Santiago w Hiszpanii to jeden z najpopularniejszych szlaków w Europie, który co roku pokonują setki pielgrzymów.

 

Sama trasa nie należ do zbyt trudnych – teren jest w większości płaski, a nawierzchnia wygodna. Możesz wybrać się na wędrówkę samodzielnie lub, jeśli wolisz maszerować w towarzystwie, w ramach zorganizowanej wycieczki.

 

Jest wiele różnych tras do wyboru, z których najpopularniejsza zaczyna się w pobliżu Biarritz, a kończy w Santiago. Więcej ifnormacji znajdziesz w oficjalnej witrynie.

 

Leć do Biarritz

3. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Zdjęcie z iStock: tomch

Jeden z najlepszych szlaków turystycznych Europy biegnie przez malowniczy Park Narodowy Jezior Plitwickich. Zielone i turkusowe barwy, jak okiem sięgnąć, czynią to miejsce jednym z najpiękniejszych w Europie kierunków dla amatorów pieszych wycieczek.

 

Do wyboru jest 8 tras o różnych poziomach trudności i długościach. Najkrótsza trasa zajmuje 3 godziny, zaś najdłuższa – 8 godzin.

 

Park jest dość popularny, więc lepiej przyjedź wcześnie, aby uniknąć tłumów. Spakuj piknik i zrób sobie przerwę w wędrówce, podczas której możesz podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.

 

Leć do Zadaru

4. Szlak nabrzeżny Cinque Terre

Zdjęcie z iStock: ellobo1

Cinque Terre to, oprócz iście poetyckiej nazwy, jeden z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków turystycznych na kontynencie.

 

Jest krótszy niż większość pozycji na naszej liście, co czyni go idealnym dla osób planujących lekką wycieczkę, podczas której można spokojnie podziwiać widoki.

 

Złożony z pięciu nadmorskich miast region Cinque Terre znajduje się na wybrzeżu Włoch. Warto odbyć 11-kilometrowy spacer choćby dla wspaniałych fotek na Instagrama.

 

Leć do Pizy

5. Szlag Westweg

Zdjęcie z iStock: ssiltane

Zaczynając w Pforzheim w południowo-zachodnich Niemczech, przejdź przez Schwarzwald, a po 282 km znajdziesz się w pięknej szwajcarskiej Bazylei.

 

Często uważany za przyczynę popularyzacji wędrówek pieszych w Niemczech, Westweg był pierwszym tego typu szlakiem, gdy utworzono go w 1900 roku.

 

Trasa jest podzielona na 12 odcinków, więc jeśli nie jesteś doświadczonym spacerowiczem, możesz przejść wybrane fragmenty, zanim spróbujesz pokonać jeden z najlepszych szlaków turystycznych w Europie w całości.

 

Leć do Karlsruhe

6. West Highland Way – Szkocja

Zdjęcie z iStock: UlyssePixel

Najdłuższy (154 km) szlak turystyczny Szkocji został otwarty w 1980 roku i uchodzi obecnie za jeden z najlepszych szlaków w Europie.

 

Wędrując po West Highland Way, doświadczysz wszystkiego, co kraj ten ma do zaoferowania: od rozległych wrzosowisk po wybrzeża loch. 

 

Jak na Szkocję przystało, pogoda bywa tutaj kapryśna, więc załóż ubranie i obuwie chroniące przed deszczem, wiatrem i zimnem.

 

Lot do Glasgow

7. La Masca – Teneryfa

Zdjęcie z iStock: leskas

Z wietrznej i mokrej Szkocji lecimy na wiecznie skąpaną w słońcu Teneryfę.

 

La Masca to jedna z najpiękniejszych miejscowości na wyspie, która zachwyca odwiedzających naturalnymi krajobrazami i uroczymi wiejskimi domkami.

 

Jak zwykle radzimy przyjść wcześnie, aby uniknąć tłumów i w pełni korzystać ze wszystkiego, co to miejsce ma do zaoferowania.

 

Leć na Teneryfę

8. Szlak Goethego – Niemcy

Zdjęcie z iStock: DieterMeyrl

Nazwany na cześć słynnego niemieckiego pisarza, Johanna Wolfganga von Goethego, szlak przywołuje na myśl jeden z jego najbardziej znanych aforyzmów: „Byliśmy tak naprawdę tylko tam, gdzie wybraliśmy się na piechotę”.

 

Szlak liczy 19 km długości. Po drodze znajdziesz 17 miejsc oddających hołd Johannowi Wolfgangowi von Goethemu.

 

Więc jeśli jesteś jego fanem lub po prostu uwielbiasz długie spacery, koniecznie odwiedź Szlak Goethego.

 

Leć do Lipska

9. Kerry Way – Kerry

Zdjęcie z iStock: no_limit_pictures

Irlandia słynie ze swoich krajobrazów. Na Szmaragdowej Wyspie nie brakuje opcji zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących spacerowiczów.

 

Jednak Kerry Way to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników przyrody. Licząca 200 km trasa jest najdłuższym oficjalnym szlakiem turystycznym Irlandii. Zaczyna się i kończy w tętniącym życiem miasteczku Killarney.

 

Podążaj szlakiem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wokół Półwyspu Iveragh, a zobaczysz jedne z najpiękniejszych wiejskich krajobrazów w całym kraju.

 

Leć do Kerry

 

Odkurz buty turystyczne, napełnij ulubiony bidon i zarezerwuj lot Ryanair, aby rozpocząć wycieczkę po najlepszych szlakach turystycznych w Europie.

 

- Seán Walsh