9 powodów, aby wybrać Shannon na bazę wypadową w Irlandii

Gdzie szukać najpiękniejszych irlandzkich pejzaży, miast z bogatą kulturą i zachwycających tras nabrzeżnych? Tuż obok lotniska Shannon na zachodnim wybrzeżu Irlandii.

 

To miejsce doskonałe dla tych, którzy planują krótsze wycieczki i szukają dobrej bazy wypadowej. Odkrywanie magii, charakteru i piękna trasy Wild Atlantic Way warto zacząć od Shannon.

 

Planujesz wyjazd do Irlandii? Poznaj 9 powodów, aby wybrać Shannon na swoją bazę wypadową do odkrywania najlepszych atrakcji w Irlandii.

Wild Atlantic Way

Licząca 2500 km Wild Atlantic Way to najdłuższa nadbrzeżna trasa wycieczkowa. Czeka na niej mnóstwo pięknych widoków, od których lotnisko Shannon dzieli mniej niż trzy godziny jazdy.

 

Wycieczka do Irlandii nie może odbyć się bez zobaczenia Klifów Moheru. Sławne klify stanowią część Światowego Geoparku i Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk UNESCO i w swoim najwyższym punkcie wznoszą się na wysokość aż 214 m.

 

Wybierz się na wycieczkę na trasie o długości 20 km, aby zobaczyć ogromne skaliste urwiska przecinające klify na brzegu Atlantyku. Ścieżkę możesz przejść za jednym razem lub w kilku krótszych odcinkach.

 

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, zobaczysz mnóstwo zapierających dech w piersiach morskich pejzaży.

Burren

Na północy od klifów znajduje się Burren, pas surowego wapienia ciągnący się przez hrabstwo Clare aż do Oceanu Atlantyckiego.

 

Aby w pełni docenić urok Burren, trzeba przejść się na spacer po skałach wapiennych, do złudzenia przypominających powierzchnię Księżyca.

 

Płaskowyż jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla artystów i fotografów. Arktyczno-górskie rośliny wyglądają ze szczelin w skałach, rzadkie orchidee wyróżniają się pięknymi kolorami na tle wapienia, a ciemnoniebieski ocean rozciąga się aż po horyzont.

Loop Head

Loop Head znajduje się w zachodniej części hrabstwa Clare, tylko półtorej godziny jazdy samochodem od lotniska w Shannon.

 

Loop Head to istny raj dla obserwatorów wielorybów, zachwycający malowniczymi przylądkami i pięknymi nadbrzeżnymi trasami samochodowymi. Wespnij się na szczyt latarni morskiej w Loop Head i podziwiaj spektakularną panoramę wyspy.

 

Nie możesz się nacieszyć surowym, szarpanym wiatrem pejzażem? Przedłuż wycieczkę i zostań na noc w Lightkeeper’s House, domu gościnnym w bezpośrednim sąsiedztwie latarni.

Moczary Derrigimlagh

Kolejne miejsce dobre na krótką wycieczkę to moczary Derrigimlagh – dziki i tajemniczy teren, stanowiący mozaikę maleńkich jezior i torfowisk, przeciętych pojedynczą wąską szosą.

 

Najlepszy sposób na zwiedzenie tych surowych moczarów jest wypożyczenie roweru w „stolicy” Connemary, malowniczym miasteczku Clifden, położonym zaledwie 6 km dalej.

 

Wypatruj też białego pomnika w kształcie skrzydła samolotu wzniesionego ku pamięci Alcocka i Browna, dwóch pionierów, których samolot rozbił się w 1919 roku na bagnach Derrigimlagh, kończąc pierwszy na świecie nieprzerwany lot przez Atlantyk.

Wyspy Aran

Poznaj życie na irlandzkich wyspach, wybierając się na jednodniową wycieczkę na jedną z trzech wysp Aran, położonych u wejścia zatoki Galway, tylko godzinę jazdy samochodem od Shannon.

 

Możesz wybrać się na najmniejszą z nich, Inis Oirr, i wypożyczyć rower (10 euro za dzień) lub zwiedzić wyspę na konnym wozie.

 

Rusz kłusem przez wąskie dróżki, białe plaże i pełne zielonych koniczyn wzgórza i ciesz się zwiedzaniem pod gołym niebem. Promy w obie strony kursują.

 

Wieczorem wpadnij do Doolin, centrum muzyki irlandzkiej w zachodniej części Clare i wyjdź na miasto!

Skellig Michael

Jeśli interesuje cię nieco inny rodzaj wycieczki, wejdź na pokład i wybierz się na Skellig Michael z Portmagee. Ostre skaliste zbocza występują w ostatnim filmie z serii Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie Mocy.

 

Jeśli wespniesz się po stromych stopniach na szczyt, zobaczysz zbiór wyjątkowo dobrze zachowanych budynków klasztornych w kształcie uli, wzniesionych w VI wieku.

 

Pisarz George Bernard Shaw opisał to miejsce jako „część naszego wyśnionego świata”, a odwiedzający uważają, że wizyta w tym miejscu zmieniła ich życie.

 

Skellig Michael znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, więc liczba miejsc na wycieczki na wyspę jest ograniczona i warto zrobić rezerwację.

 

Dzięki Skellig Experience na wyspie Valentia (połączonej mostem z lądem) możesz wybrać się na jeden z dwóch organizowanych w ciągu dnia rejsów wokół wyspy i usłyszeć historię mnichów, którzy osiedlili się niegdyś na Skellig Michael.

Lahinch

Piękne nadmorskie miasteczko to irlandzka stolica surfingu. Jeśli nigdy nie próbowałeś pływać na falach, zajrzyj do jednej kilku szkół surfingu, gdzie instruktorzy są zawsze gotowi i chętni do pomocy.

 

Na suchym lądzie też nie można narzekać na nudę. Zagraj partyjkę w golfa podczas mistrzostw na jednym z kursów golfa lub posłuchaj koncertu tradycyjnej muzyki irlandzkiej.

Galway

Spójrz po raz ostatni na malownicze wsie na zachodnim wybrzeżu i rusz w stronę świateł Galway, mieszczącego się nieco ponad godzinę jazdy samochodem od lotniska w Shannon.

 

Małe, przyjazne i historyczne miasto Galway jest znane z kolorowych ulic przesiąkniętych tradycyjną irlandzką kulturą, muzyką i sztuką. Klimatyczne puby, stare uliczki, średniowieczna historia i letnie festiwale już na ciebie czekają!

 

Złap bilety na spektakl w Town Hall Theatre lub Druid Theatre. Spróbuj świetnego jedzenia w nagradzanych restauracjach takich jak Malt House Restaurant i przejdź się po ciekawych kawiarniach na małych przedmieściach Salthill nad brzegiem morza.

Limerick

Tęsknisz już za widokiem wielkiego miasta? Jedź do Limerick. To miejscowość oddalona od lotniska Shannon tylko o pół godziny jazdy.

 

Znajdziesz tu mieszankę nieco wypłowiałej georgiańskiej wspaniałości, pasy zieleni takie jak People’s Park i naprawdę baśniowe miejsca – na przykład zamek King John’s Castle, gdzie znajduje się nowoczesne centrum historyczne.

 

Rozwija się tu też nowa festiwalowa scena i jest mnóstwo atrakcji na deszczowe dni, takich jak Muzeum Polowania i galeria sztuki miasta Limerick.

 

Loty do Irlandii

 

Ryanair Car Hire