Jak spędzić czas w Pafos

Ukryte we wschodniej części Morza Śródziemnego Pafos znane jest z pięknych białych plaż. Oferuje jednak nie tylko malownicze widoki, ale i możliwość poznania bogatej kultury i historii Cypru. To nowoczesne miasto kryje w sobie mnóstwo ciekawostek architektonicznych, wspaniałych portów, starożytnych grobowców, zamków i zapierających dech w piersiach widoków, przez co wyjątkowo łatwo zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Miejsce narodzin Afrodyty, starożytne miasto położone nad brzegiem błękitnego, błyszczącego w promieniach słońca morza na pewno zachwyci romantyków swoimi cichymi uliczkami i cudowną atmosferą. Oto siedem powodów, aby spędzić weekend w zalanym słońcem Pafos.

1. Park Archeologiczny Kato Pafos

iStock Panama7

Wśród starożytnych ruin w Parku Archeologicznym Kato Pafos możesz spędzić długie godziny. Mieszczący się niedaleko portu park jest pełen pozostałości z czasów starożytnego Rzymu, średniowiecza i prehistorii. Mimo że w znajdują się tam głównie imponujące kolekcje reliktów z epoki rzymskiej, takich jak ruiny czterech willi zdobionych zachwycającymi liczbą detali mozaikami ze scenami z rzymskiej mitologii, to można się tam również przyjrzeć wyjątkowemu połączeniu kultury i życia towarzyskiego Rzymu i Grecji. Zrób sobie przerwę od opalania na plaży i przejdź się po jednych z najlepiej zachowanych ruin w Europie.

2. Skała Afrodyty

iStock GCShutter

Skała Afrodyty, znana również jako Petra tou Romiou, znajduje się tuż nad brzegiem morza wzdłuż drogi z Pafos do Limassol i zdecydowania warta jest zboczenia z trasy. Ta naturalna struktura zawdzięcza swoją nazwę bogini miłości i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Odpocznij na kamienistej plaży Afrodyty i zamocz nogi w wodzie, która według legendy posiada niesamowitą moc odmładzania. Przepiękna zatoka, zachwycająca malowniczymi widokami o każdej porze dnia, to również raj dla fotografów – tutaj nie da się zrobić złego zdjęcia!

3. Grobowce Królewskie

iStock CreativeNature_nl

Następna na liście rzeczy, które trzeba zobaczyć w Pafos, jest wielka nekropolia, znajdująca się tuż za centrum miasta. Grobowce Królewskie, obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstały w okresie hellenistycznym i wykuto je w podziemnej sieci szczelin skalnych nieopodal Parku Archeologicznego. Ściany grobowców wspartych na kolumnach doryckich zdobiły dawniej freski. Nekropolia znajduje się na terenie przypominającym nieco pustynię, przez co wyjątkowo cieszy oczy. Komnaty używane od III w. p.n.e. do III w.n.e. stanowią klastyczny przykład rzymskiej i hellenistycznej architektury.

4. Klasztor Kykkos

iStock vovashevchuk

Otrzep z kurzu buty trekkingowe i przygotuj się na popołudniową wycieczkę po Górach Troodos w poszukiwaniu starożytnego klasztoru. Budynek największego i najbardziej znanego na Cyprze klasztoru mieści się na samym szczycie góry pośród sosnowych lasów i wpisuje się w ten pejzaż już od końca XXI wieku. Bizantyjską budowlę zdobią ornamenty z drogocennych metali, a wewnątrz znajduje się muzeum z kolekcją manuskryptów i starożytnych eksponatów. Zaplanuj wizytę w sierpniu lub we wrześniu podczas corocznych targów i zakończ wycieczkę kieliszkiem wina w restauracji.

5. Stare Miasto

iStock GCShutter

Żaden miejski wyjazd nie może się obejść bez zwiedzenia starego miasta. Wybierz się w podróż w czasie i odpocznij od południowego skwaru na spacerze po wąskich uliczkach z tradycyjnymi tawernami i sklepikami. Atmosfera tej części Pafos – bardziej przekonująca niż jakiekolwiek muzeum – sprawi, że poczujesz się jak w innej epoce. Spaceruj wśród kruszejących budynków i domów w starym stylu z drewnianymi okiennicami pociągniętymi niebieską i szarą farbą. Stare Miasto jest nieduże i składa się na nie plątanina uliczek biegnących wokół placu Kennedy'ego i Parku Miejskiego. W jego centrum znajdziesz wspaniały kościół ulokowany z dala od miejskiego zgiełku i ulic handlowych. Ściany budynków są tu pokryte niesamowitym graffiti, a w ich wnętrzach kryje się wiele modnych kawiarni, tradycyjnych restauracji i barów, które dodają jeszcze więcej uroku i charakteru kulturalnemu centrum Pafos. 

6. Zamek w Pafos

iStock Olezzo

Zamek w Pafos to budynek wzniesiony pierwotnie jako bizantyjska twierdza, służąca do obrony portu. Budowla znajduje się w zachodniej części miasta, a część jej fundamentów skrywa już morze. Średniowieczny zamek tworzy potężna kwadratowa wieża, symbolizująca władców, którzy rządzili Cyprem w tamtym czasie i otaczający ją dziedziniec. Dzisiaj zamek służy jako malownicze tło dla wydarzeń kulturalnych i festiwali oraz jako popularna atrakcja turystyczna, która pozwala poznać fragment militarnej historii miasta. Jeśli odwiedzasz Zamek w Pafos, koniecznie przejdź się promenadą i wybierz się na spacer przez Park Archeologiczny nieopodal.

7. Słone jezioro w Larnace

iStock sitriel

Wybierz się na wycieczkę po okolicach Pafos, przejdź szlakiem krajobrazowym i zobacz słone jezioro w Larnace. Zbiornik wodny, tworzony przez cztery połączone ze sobą słone jeziora, jest domem dla mnóstwa gatunków ptaków wędrownych i unikalnych roślin. Zimą zobaczysz tu flamingi, a latem możesz obserwować, jak woda parująca na brzegach jeziora pozostawia osad z soli na piasku. Kiedyś tę sól wydobywano i stanowiła ona jeden z głównych towarów eksportowych wyspy. Przejdź się na spacer czterokilometrowym szlakiem i zrób przerwę na podziwianie zabytkowego akweduktu Kamares. Jeśli odwiedzasz Pafos, wykorzystaj okazję na wyrwanie się z miasta i zwiedź też piękną Larnakę.

 

Wybierasz się na Cypr? Oznacz swojego zdjęcia z Pafos hasztagiem #ryanairstories i zyskaj szansę, żeby pojawić się na mediach społecznościowych Ryanair!

 

Loty do Pafos

 

– Lucy Norris