Życie straszniejsze niż fikcja: poznaj prawdziwego hrabiego Draculę w Transylwanii

Zapomnij o czosnku, nietoperzach i wszelkich innych mitach związanych z historią Draculi – Zamek Bran w Transylwanii (i jego przeraźliwa historia) jest znacznie ciekawszy od opowieści Brama Stokera.

 

Położony wśród rumuńskich Karpat, między Transylwanią a Wołoszczyzną, zamek był niegdyś rezydencją legendarnego średniowiecznego mordercy Włada Tepesa, zwanego również Władem Palownikiem.

 

Zasiadający w Zamku Bran hospodar terroryzował Transylwanię, brutalnie mordując 21 000 więźniów poprzez nadziewanie nieszczęśników na pale w tzw. „lesie zwłok”.

Związek z postacią Draculi

Autor powieści o hrabi Draculi, Bram Stoker, nigdy nie odwiedził Rumunii, jednak nie trudno doszukać się podobieństw pomiędzy krwiożerczym władcą Transylwanii a Władem Palownikiem.

 

Książkowy wampir żyje w odległym zamku stojącym . . . nad straszną przepaścią . . . Gdzie okiem sięgnąć wszędzie strzelały w niebo wierzchołki drzew, zaś tam, gdzie ich nie było, rysowały się głębokie wąwozy o stromych zboczach. Gdzieniegdzie błyszczały wąskie nitki bystrych górskich potoków”.

Według znawców Draculi irlandzki pisarz oparł swój opis na ilustracji Zamku Bran znalezionej w książce z 1865 r. pt. „Transylvania: Its Product and Its People”.

Pochodzenie imienia

Uważa się, że Stoker zapożyczył imię Dracula z „Orderu Smoka”, średniowiecznego orderu rycerzy, do którego Wład niegdyś należał. To nie koniec transylwańskich wpływów. Wioski otaczające Zamek Bran są pełne starych historii i legend o duchach i wampirach.

 

Niegdyś krążył popularny mit, według którego niektórzy mieszkańcy wiosek wiedli podwójne życie: za dnia zachowywali się normalnie, ale nocą ich dusze opuszczały ciała, aby popełnić nikczemne czyny.

Wycieczki po Zamku Bran

Zamek Bran to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Rumunii. Wiele odwiedzających przyjeżdża do niego z Bukaresztu.  Wstęp kosztuje około 8 euro.

 

Za drobną opłatą można wykupić wycieczkę z przewodnikiem, ale turyści mogą również zwiedzać budowlę we własnym zakresie. Zamek jest otwarty codziennie. Więcej informacji znajdziesz w oficjalnej witrynie Zamku Bran.

Dojazd

Najbliższym dużym miastem, położonym 30 km od Zamku Bran, jest Braszów, które znajduje się około 3 godziny pociągiem od Bukaresztu (podróż kosztuje około 10 euro).

 

Jeśli planujesz zwiedzić region, warto spędzić kilka nocy w Braszowie, które samo w sobie jest piękne: pełno tu gotyckiej architektury oraz tętniących życiem barów i kawiarni. Z Braszowa jeżdżą regularne autobusy, które zatrzymują się tuż przed zamkiem.

 

- Dee Murray

 

Loty do Bukaresztu