Przewodnik po Lizbonie – Nelson Carvalheiro

Nelson Carvalheiro, mieszkaniec Lizbony i autor książki kucharskiej „The Portuguese Travel Cookbook”, zna najlepsze restauracje i bary w stolicy Portugalii.

 

W ramach badań do swojej książki Nelson przemierzył cały kraj, kosztując pysznych owoców morza i tradycyjnych, niezmienionych od setek lat przepisów.

 

Właśnie dlatego poprosiliśmy go o przygotowanie przewodnika po najlepszych barach i lokalach gastronomicznych, które znają tylko miejscowi.

Nelson Carvalheiro: Żadne koźlęcia nie zostały skrzywdzone podczas opracowywania tego przewodnika...

„Maj to znakomita pora na wizytę w Lizbonie, ponieważ pogoda jest letnia, a w mieście nie kręci się jeszcze tyle turystów. Stolica Portugalii najlepiej prezentuje się wiosną/wczesnym latem. Przejdź się stromymi, brukowanymi uliczkami, a po drodze wstąp do kawiarni, aby zjeść porcję grillowanych sardynek i, jeśli ci się poszczęści, posłuchać fado, cechującej się melancholijnym brzmieniem portugalskiej muzyki ludowej. Spacer to najlepszy sposób na poruszanie się po górzystej Lizbonie. Wiele wąskich uliczek jest zupełnie wyłączonych z ruchu samochodowego, a to właśnie na nich ujrzysz Lizbonę w pełnej krasie. Zrób sobie przysługę i zgub się w labiryncie lizbońskich alejek.

Gdzie zjeść w Lizbonie

Najlepsze restauracje: Merendinha do Arco i Ponto Final

Dobrym miejscem na kawę jest piekarnia São Roque w dzielnicy Principe Real. Lokal cechuje się wspaniałym wystrojem z kafelkami i kolumnami w stylu neoklasycznym. Miejscowi stoją tu w kolejce po znakomity chleb, ale możesz także usiąść przy stoliku, wypić kawę i zjeść domowe ciasto. Merendinha do Arco pod adresem Rua dos Sapateiros 230 to moje ulubione miejsce na lunch w Lizbonie. Zawsze zamawiam grillowanego pałasza z ryżem z fasolką. To mała knajpa bez wymyślnych dekoracji z wyjątkiem tych, które właściciel zebrał od czasu otwarcia lokalu ponad 20 lat temu. Restauracja mieści około 30 osób siedzących przy 3 wspólnych stołach, które zawsze są zapełnione przez miejscowych, więc w godzinach lunchu bywa dość tłoczno. Zapytaj o dania dnia, takie jak solony dorsz z grochem włoskim, potrawkę z cielęciny i warzyw czy smażone polędwiczki ze świni iberyjskiej, i zamów do posiłku tradycyjne vinho verde. Na koniec uczty wszyscy otrzymują po kieliszku dojrzewającego, dystylowanego likieru winogronowego – niebo w gębie!

 

Ponto Final pod adresem Cais do Ginjam 72 Cacilhas jest znakomitą opcją na kolację – możesz zjeść pyszny posiłek nad wodą, podziwiając zachód słońca. Nazwa lokalu nawiązuje do lokalizacji: dosłownie na końcu szlaku biegnącego wzdłuż rzeki Tag. Aby dojść do restauracji, przepłyń na drugi brzeg rzeki promem z Cais do Sodre (po stronie Lizbony) do Caçilhas (po stronie Almady). Radzę zadzwonić wcześniej i zarezerwować stolik. W ten sposób zagwarantujesz sobie niczym niezakłócone widoki na wodę. Jeśli chcesz zjeść wczesną kolację, najlepiej dokonać rezerwacji na 18:00, aby nacieszyć się pięknym wieczornym słońcem. Restauracja serwuje tradycyjne domowe dania kuchni portugalskiej. Na wstęp koniecznie spróbuj dorsza solonego z grochem włoskim i marynowanych sardynek podawanych z rustykalnym chlebem alentejo. Na główne danie polecam ryż z pomidorami i smażonymi w głębokim oleju młodymi makrelami (to ulubione danie miejscowych rybaków). Możesz także zamówić zdobycz dnia, którą szefowie kuchni przyrządzą dla ciebie na grillu węglowym.

Przed wizytą w Lizbonie

Pomnik Odkrywców, Belem

Wielu nie zdaje sobie sprawy, że Lizbona jest jedną z najbardziej autentycznych stolic Europy. Portugalczycy są dumni ze swojego kraju, a Lizbończycy – ze swojego miasta.

 

Przed przyjazdem do Lizbony warto poczytać o portugalskich odkrywcach. W sumie powinni przepytywać z nich przy kontroli na lizbońskim lotnisku! To nie tylko piękne nadmorskie miasto. Historia Lizbony (i Portugalii) jest głęboko zakorzeniona w epoce wielkich odkryć geograficznych i łączy w sobie kulturę odległych cywilizacji. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto zapoznać się z niesamowitymi odkryciami ówczesnych Portugalczyków.

Zakupy w Lizbonie

Nowy wymiar vintage: lizbońskie sklepy i butiki mają barwną historię

W Lizbonie miłośnicy butików i odzieży vintage mogą robić zakupy w sklepach, które działają już od ponad wieku i często są prowadzone przez tę samą rodzinę, która je założyła. Sapataria do Carmo (szyte na zamówienie buty) , Luvaria Ulisses (szyte na zamówienie rękawiczki) i Chapelaria Azevedo (szyte na zamówienie kapelusze) to tylko kilka przykładów.

Lizbona za darmo

Najlepsze, co można zrobić w Lizbonie za darmo, to usiąść przy Cais das Colunas (nad wodą przy Praça do Comercio), delektować się słońcem i oglądać pływające łodzie. Nic dziwnego, że Lizbona uchodzi za jedno z najlepszych miast w Europie: tutejsza plaża jest przepiękna, można skosztować świeżutkich owoców morza, a słońce świeci przez 300 dni w roku. Stolica Portugalii łączy luźną atmosferę Europy Południowej z barwną historią i tradycją. Miasto tętni życiem i szczyci się niesamowitym światłem, które uchodzi za marzenie każdego reżysera.

Lizbońskie życie nocne

Bairro Alto: serce lizbońskiego życia nocnego

Dzielnica Bairro Alto oferuje najlepsze życie nocne: jej ulice tętnią życiem od wczesnego popołudnia aż do białego rano. Znajdziesz tu małe knajpki i bardziej wyszukane bary. Możesz także przejść się uliczkami i oglądać ludzi: ponieważ większość lokali jest niewielkich rozmiarów, klienci wychodzą często tłumnie na ulicę.”

 

Loty do Lizbony 

 

-Fiona Hilliard