15 porad dotyczących pakowania

Nikt nie chce uciekać się do tak ekstremalnych środków, aby zmieścić się w limicie bagażu.

Jeśli chcesz podróżować tylko z bagażem podręcznym, organizacja to podstawa. Zapoznaj się z tymi 15 poradami dotyczącymi pakowania i oszczędź sobie zmartwień przed następnym lotem:

 

Sporządź listę wszystkich rzeczy, które planujesz spakować, aby łatwo śledzić pozycje, które już spakowałeś oraz te, których wciąż brakuje lub które możesz kupić na miejscu.

 

Nie zabieraj ze sobą całej kolekcji butów. Ogranicz się do trzech par, a najcięższe buty załóż na podróż.


W pierwszej kolejności spakuj buty tak, aby wyłożyły boki walizki. Schowaj w butach skarpetki oraz mniejsze artykuły odzieżowe, akcesoria czy biżuterię. Oszczędzisz w ten sposób miejsce, a przy okazji uchronisz buty przed odkształceniem.

 

Aby buty nie pobrudziły ubrań, przed pakowaniem umieść je w materiałowej/plastikowej torebce. Darmowe, jednorazowe czepki pod prysznic, które można znaleźć w hotelach, również idealnie nadają się do oddzielenia butów od pozostałych przedmiotów w walizce.

 

Spakuj najcięższe rzeczy (np. buty, dżinsy) na samym dnie walizki z kółkami. Ponieważ przedmioty będą bardziej równomiernie rozmieszczone, łatwiej będzie ci ciągnąć walizkę.

 

Nie marnuj przestrzeni – roluj ubrania zamiast składać je. Mniej się pogniotą, a ty będziesz mieć więcej miejsca na dodatkowe rzeczy kupione w podróży.

 

Upewnij się, że bez trudu wypatrzysz swój bagaż rejestrowany na karuzeli, szczególnie jeśli walizka jest koloru czarnego, granatowego lub szarego (jak 99,9% walizek). W tym celu możesz przyczepić do rączki kolorową etykietę lub wstążkę.

 

Nie zajmuj całego miejsca w walizce, szczególnie, jeśli podróżujesz z drugą połówką. Podzielcie ubrania na dwie walizki na wypadek, gdyby jedna z nich zgubiła się w podróży.

 

Zrób zdjęcie paszportu, prawa jazdy i/lub dowodu tożsamości i wyślij je sobie e-mailem. Warto również zapisać takie zdjęcia na telefonie, aby mieć je zawsze pod ręką, nawet bez dostępu do Internetu.

 

Nie pozwól, aby makijaż lub krem do opalania wyciekł w walizce, niszcząc twoje ubrania. Zabezpiecz wieczka przezroczystą taśmą lub umieść warstwę folii między wieczkiem a butelką.

 

Jeśli lądujesz nocą, umieść najważniejsze rzeczy (piżama, szczoteczka, pasta do zębów) na wierzchu, aby móc łatwo ich dosięgnąć po przyjeździe na miejsce.

 

Nie pakuj plecaka w pośpiechu. Odrobina organizacji znacznie ułatwi ci życie. Umieść cięższe przedmioty w środkowej części plecaka lub jak najbliżej twoich pleców. Znacznie ulżysz w ten sposób swojemu kręgosłupowi. Postępuj zgodnie ze złotą zasadą i roluj ubrania zamiast ich składać. Zyskasz więcej miejsca, a ubrania mniej się pogniotą. Przy odprawie zwiąż wszystkie paski plecaka razem, aby nie zaplątały się na karuzeli po lądowaniu.

 

Włóż do bagażu podręcznego lekką, giętką torebkę.  Jeśli obsługa lotu poprosi cię w ostatniej chwili o oddanie bagażu podręcznego do luku bagażowego, ponieważ schowki nad siedzeniami są przepełnione, możesz schować do torebki swój telefon, czytnik e-booków, pieniądze, przekąski i inne rzeczy, z którymi nie możesz rozstać się na czas lotu. Torebkę można umieścić pod siedzeniem.

 

Nie zapomnij adaptera podróżnego, jeśli lecisz do krajów o innych gniazdkach elektrycznych niż w domu.

 

Dodatkowa porada: Jeśli zapomnisz adaptera podróżnego do telefonu, poszukaj portu USB z boku lub tyłu telewizora w swoim pokoju hotelowym.  Możesz podłączyć telefon kablem USB i w ten sposób go naładować.

- Fiona Hilliard