Porady dotyczące pakowania na święta

W grudniu, kiedy wszyscy lecą do domu, lotniska pękają w szwach od podróżujących. Niezliczone butelki whisky, flakoniki perfum i zapakowane prezenty są konfiskowane przez ochronę.  Co roku podróż na święta wygląda tak samo, a wcale nie musi. Przygotowaliśmy przydatne porady, dzięki któremu w te Święta bez problemów przejdziesz kontrolę bezpieczeństwa na europejskich lotniskach.

Kosztowności

Uważaj na kosztowności

Nie pakuj do bagażu rejestrowanego drogiego zegarka, kolekcjonerskich figurek Gwiezdnych wojen lub niezastąpionego zdjęcia ciebie i twojej drugiej połówki. Jeśli te prezenty zostaną skradzione, uszkodzone lub zagubione, już nigdy ich nie odzyskasz.

 

Zabierz wszystkie kosztowności na pokład samolotu, niosąc je w małym bagażu podręcznym (takim, który można umieścić pod siedzeniem) lub, jeśli jesteś klientem Priority, w większym bagażu podręcznym (do 10 kg). Dla spokoju ducha najlepiej zawsze mieć kosztowne prezenty na oku.

Czego nie należy robić

Christmas crackers

Nie umieszczaj w bagażu podręcznym zabawek przypominających broń, w tym zabawkowych pistoletów, pistoletów wodnych, procy, rzutek i kijów bejsbolowych.

 

Kupuj sztuczne ognie i fajerwerki dopiero po przylocie na miejsce.  Tego typu przedmioty są uważane za substancje wybuchowe/łatwopalne i nie można ich wnosić na pokład, gdyż stwarzają ryzyko dla zdrowia pasażerów i załogi oraz bezpieczeństwa samolotu.

Zapakowane prezenty

Personel nie będzie zachwycony

Nie pakuj zapakowanych prezentów do bagażu rejestrowanego. Zapakowane prezenty zostaną przeszukane i prześwietlone przez personel ochrony lotniska.

 

Zabierz ze sobą torbę na prezenty, którą można złożyć na płasko i spakować lub zapakuj prezenty po przylocie na miejsce.

Płyny

Umiar to podstawa

Nie pakuj do bagażu podręcznego płynów o objętości ponad 100 ml. Płyny obejmują:

 • wszelkie napoje, w tym wodę, alkohol, zupy i syropy,

 • kremy, balsamy, olejki, perfumy, błyszczyk lub balsam do ust, tusz do rzęs itp.,

 • spreje i pojemniki pod ciśnieniem, w tym pianki do golenia i dezodoranty w spreju,

 • pasty, w tym pasty do zębów,

 • żele, w tym żele do włosów i pod prysznic,

 • dżemy, przetwory i sosy,

 • dekoracje świąteczne wypełnione wodą, takie jak kule śnieżne.

 • Istnieją dwa wyjątki od tej reguły:

 • żywność dla niemowlęcia niezbędna podczas lotu,

 • leki niezbędne podczas lotu.

Umieść zawierające płyny prezenty (niezapakowane) w bagażu rejestrowanym. Dopuszczone do transportu lotniczego płyny o dowolnej objętości/ilości zawsze mogą być przewożone w bagażu rejestrowanym. Jeśli masz czas, wstrzymaj się z kupowaniem takich prezentów do przylotu lub skorzystaj z ofert i promocji w sklepie bezcłowym, sklepach na lotnisku bądź na pokładzie samolotu. Jeśli masz przy sobie płyty w ilości mniejszej niż 100 ml, upewnij się, że:

 • Są umieszczone w jednej przezroczystej, zamykanej, plastikowej torebce , której pojemność nie może przekraczać 1 litra (ok. 20 cm x 20 cm). Przedmioty spokojnie mieszczą się w plastikowej torebce, a torebka jest szczelnie zamknięta.

Delikatne prezenty

Dowieź prezenty w jednym kawałku

Owiń ceramiczne/delikatne prezenty folią bąbelkową, a następnie swetrem lub innym miękkim/dużym elementem odzieży, a następnie umieść przedmiot w środkowej części bagażu rejestrowanego, aby był osłonięty ze wszystkich stron.

 

Nie zapominaj, że też dostaniesz prezenty świąteczne.  Spakuj do walizki składaną torbę na zakupy, aby móc przechować w niej otrzymane prezenty w drodze powrotnej.

 

Udanej podróży!