Kluczowe kwestie lotniskowe, o których musisz wiedzieć

Podnieś rękę, jeśli podróżując zależy Ci, aby na lotnisku spędzić jak najmniej czasu. Nie? Nikt? My też tak wcześniej nie sądziliśmy. Lotniska są trochę złem koniecznym, jeśli chcesz dostać się z punktu A do punktu B, ale nie muszą to być kompletne koszmary. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami i poradami od wiodących blogerów podróżniczych na świecie i bezproblemowo spędzaj czas na lotnisku przy następnej podróży…

Skorzystaj z przejścia Fast Track

Moim zdaniem najlepszym udogodnieneim, które pomaga poruszać się po zatłoczonym lotnisku jest zakup przejścia Fast Track. Tego typu usługa oferowana jest na większości lotnisk . Jeśli kupisz ją z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz zapłacić mniej niż 5 euro! Dzięki usłudze Fast Track przeskoczysz wszystkie kolejki bezpieczeństwa i w kilka minut znajdziesz się w strefie zastrzeżonej hali odlotów. Większość osób korzysztających z Fast Track to osoby często podróżujące, jest więc mała szansa, że będą one opóźniały proces kontroli bezpieczeństwa, bo zapomną o posiadanych płynach. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli spieszysz się, nienawidzisz długich kolejek, podróżujesz z dziećmi lub po prostu chcesz rozpocząć wakacje w wielkim stylu (bez rozbijania banku!)

Tip by Monica from The Travel Hack – Rekomendacja Moniki z The Travel Hack

Im mniej typ lepiej

Image credit: iStock/Pekic

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyła mnie najwięcej o podróżowaniu w ciągu ostatniej dekady to fakt, że podróżujący najczęściej nie używają większości tego, co pakują. Podczas następnej podróży zabierz ze sobą tylko bagaż podręczny. Pozwoli to zaoszczędzić czas (podczas odprawy, a także przy wyjeździe z lotniska) i pieniądze (na bagaż rejestrowany - o ile bagaż podręczny mieści się w granicach wielkości i masy linii lotniczych). Pomoże to również zachować zdrowie psychiczne, ponieważ nie będziesz mieć wielu bagaży do pilnowania, ani podczas podróży, ani po dotarciu do miejsca docelowego – lekki bagaż odciąży Twój umysł

Tip by Robert from Leave Your Daily Hell – Rekomendacja Roberta z Leave Your Daily Hell

Zabierz butelkę, którą możesz wielokrotnie napełnić wodą

Jako profesjonalny bloger podróżniczy od 5 lat spędzam swój czas na lotniskach. Nie możesz ich uniknąć, jeśli chcesz odkrywać świat. Jedną prostą sztuczką, którą zastosowałem, aby poprawić wrażenia, jest spakowanie pustej butelki na wodę. Po przejściu przez zabezpieczenia po prostu napełnij ją i zabierz na pokład. Pozwala to uniknąć zakupu drogiej wody butelkowanej w plastikach terminalu. Nawodnienie podczas transportu jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia w podróży, a ponadto uważam, że pomaga to również w przypadku jet lag!

Tip by Matthew from Expert Vagabond – Rekomendacja Matthew z Expert Vagabond

Sprawdź wszystko

Po długiej podróży, po przylocie zagraniczne lotniska mogą być przytłaczające. Czy znasz najlepszy sposób dotarcia do miasta lub zakwaterowania z lotniska? Na wielu lotniskach pseudo - taksówkarze bez licencji kręcą się po okolicy, a skorzystanie z ich usługi może być znacznie droższe lub, co gorsza, niebezpieczne. Jeśli na lotnisku zostajesz dłużej – sprawdź jakie udogodnienia są dostępne – strefa odpoczynku lub tanie wejściówki do salonów business longe. Wreszcie, jeśli masz mało czasu między lotami łączonymi (nigdy nie planuję postojów krótszych niż 90 minut), czy wiesz, jakie masz opcje na wypadek, gdybyś stracił połączenie? Nie czekaj do ostatniej chwili, aby to wszystko zrozumieć; z wyprzedzeniem sprawdź wszystkie opcje (większość możesz sprawdzić na stronie internetowej lotniska).

Tip by Nora from The Professional Hobo – Rekomendjacja Nory z The Professional Hobo

Wybierz kolejkę po lewej stronie

Uważam, że większość kwestii lotniskowych ważnych dla mnie, jest dość zdroworozsądkowa i dotyczy oszczędności czasu. Dowiedziałem się, że dobrym pomysłem jest wybranie punktu kontroli bezpieczeństwa znajdującego się najdalej po lewej stronie, ponieważ osoby praworęczne (które zwykle są większością) zazwyczaj skłaniają się w prawo. Nie jestem pewien, czy zawsze tak jest, ale warto poświęcić chwilę na ocenę sytuacji. Większość ludzi po prostu podąża za tłumem, ale jeśli cofniesz się o krok, czasem widzisz możliwości dołączenia do znacznie krótszej kolejki.

Tip by James from The Savvy Backpacker – Rekomendacja Jamesa z The Savvy Backpacker

Pobierz aplikację

Image credit: iStock/frantic00

Jeśli nie masz jeszcze aplikacji, pobierz ją teraz. Znajdź najniższe ceny dla swoich dat, zamelduj się, gdy jesteś w ruchu, a otrzymasz mobilną kartę pokładową dostarczoną bezpośrednio na telefon.

Zwijaj, nie składaj

Kiedy pakujemy się na wyjazd, jesteśmy wielkimi fanami metody „zwijaj” . Zamiast składać ubrania, zwijamy je w zgrabne małe rolki. W ten sposób unikamy zbyt wielu zmarszczek, a nawet delikatne tkaniny, takie jak jedwab, nie cierpią zbytnio z powodu upychania ich do walizki, bez względu na to, jaką zabierzemy walizkę

Tip by Anna from 12 hrs – Rekomendacja Anny z 12 hrs

Ubrania na zmianę

Zawsze dobrze jest spakować ubranie na zmianę do bagażu podręcznego, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy bagaż rejestrowany może tajemniczo zniknąć po przyjeździe. Zdarzyło mi się to, a życe uratował świezy zestaw ubrań w bagażu podręcznym. Przydatne jest również posiadanie własnej plastikowej torby z zamkiem błyskawicznym i uporządkowanymi wszystkimi kosmetykami, zamiast rozpakowywać i przepakowywać wszystko z całego bagażu podręcznego na stanowisku kontroli bezpieczeństwa.

Tip by Paul from TravMonkey – Rekomendacja Paula z TravMonkey

Na pokładzie samoilotu najlepiej sprawdza się strój na cebulkę

Image credit: Image credit: iStock/encrier

Jeśli masz wczesny lot, przygotuj się na chłodne warunkiprzy wejściu do samolotu, warto więc zabrać dodatkową bluzę z kapturem lub szalik. Ogrzeją Cię również, gdy w trakcie lotu uruchomi się klimatyzacja. Jeśli latasz z małymi dziećmi weź lekki koc, aby zapewnić im przytulność i pomóc spać, gdy są na pokładzie.

Podróżuj poza godzinami szczytu

Dobrą wskazówką, jeśli podróżujesz w pojedynkę, jest wybranie najbardziej niepopularnego czasu na lot na tej konkretnej trasie (sprawdź to przed wyjazdem, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​zazwyczaj we wtorek są późne loty), a następnie wybierz miejsce online tak późno jak to możliwe. W ten sposób masz szansę zarezerwować miejsce w pustym rzędzie, co oznacza, że ​​możesz rozłożyć się tak, jak chcesz, a nawet leżeć płasko na trzech pustych siedzeniach przez cały lot, jeśli chcesz!

Tip by Becky from Global Grasshopper – Rekomendacja Becky z Global Grasshopper

Z bankomatu pobieraj gotówkę w lokalnej walucie

Image credit: Image credit: iStock/TkKurikawa

Zamiast do kantoru, po wylądowaniu udaj się do najbliższego bankomatu, aby wypłacić krajową walutę. Kantory wymiany walut zwykle mają własne opłaty dodatkowe i kursy wymiany, które czasem mogą wyższe niż w banku.

Zrób zdjęcie swojego miejsca parkingowego

Nie zapomnij, gdzie zaparkowałeś samochód, robiąc telefonem szybkie zdjęcie miejsca parkingowego na parkingu lotniskowym przed wyjazdem na dwutygodniową wycieczkę. Wiedząc, że Twój samochód jest w sekcji F na poziomie 2, zaoszczędzisz czas i kłopoty, gdy wysiądziesz z samolotu i obciążony bagażem chcesz jak najszybciej wrócić do domu.

Zmień tryb na tryb samolotowy

Gdy bateria telefonu rozładowuje się niebezpiecznie i wiesz, że masz tylko kilka minut na naładowanie go w gniazdku, możesz przyspieszyć jego ładowanie, przełączając się na tryb samolotowy w ustawieniach telefonu. Spowoduje to wyłączenie wszystkich radiotelefonów bezprzewodowych w środku (nie będziesz w stanie odbierać połączeń ani wchodzić w tryb online), ale nadal wszystkie procesy będą działały w tle. Twój telefon będzie ładował się trochę szybciej i będziesz miał większą moc, niż gdybyś ładował telefon w zwykkłych ustawieniach.