17 miejsc w Europie na obchodzenie Dnia Świętego Patryka

Irlandczycy to prawdziwe obieżyświaty. Miliony ludzi na całym świecie mają irlandzkie korzenie, więc nic dziwnego, że irlandzkie święto narodowe zyskało międzynarodową popularność. 17 marca ludzie ze wszystkich krajów przywdziewają zielone ubrania i piją pinty Guinnessa, świętując swoje irlandzkie dziedzictwo. Wcale nie musisz być w Irlandii, aby dołączyć do zabawy. W Europie nie brakuje miejsc, w których można obchodzić Dzień Świętego Patryka w wielkim stylu.

1. Birmingham, Anglia

Birmingham było jednym z pierwszych miast w Wielkiej Brytanii, które obchodziły Dzień Świętego Patryka. Jego mieszkańcy po raz pierwszy ubrali się na zielono w 1952 roku. Obecnie Birmingham może poszczycić się trzecią największą organizowaną z tej okazji paradą na świecie. Przyciąga ona około 90 000 ludzi rocznie. Większych tłumów można uświadczyć tylko w Nowym Jorku i Dublinie. Gwoździem tegorocznego programu będzie występ legendy muzyki folkowej z Dublina, Finbara Fureya. Więcej informacji na temat festiwalu znajdziesz tutaj.

 

Wyszukaj loty do Birmingham

2. Kopenhaga, Dania

Zdjęcie z iStock: levers2007

„W Irlandii dużo piją i w Danii także, to idealne połączenie dwóch kultur!” – skwitował jeden z uczestników ostatniej parady w Kopenhadze. 17 marca Irlandczycy przejmują kopenhaski Rådhuspladsen, który wypełniają dekoracje, artyści malujący twarze, sklepy z kostiumami i, rzecz jasna, irlandzkie bary. Na witrynie organizatorów pisze: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. I rzeczywiście, podczas tutejszej parady można poczuć się jak w Dublinie.

 

Wyszukaj loty do Kopenhagi

3. Berlin, Niemcy

Irlandzka populacja w Berlinie rośnie z każdym rokiem, a wraz z nią – skala imprez z okazji Dnia Świętego Patryka. Jest tu bez liku irlandzkich barów, w których można wypić kilka pint Guinnessa, posłuchać muzyki i poczuć się jak na Szmaragdowej Wyspie. Berliński festiwal obejmuje liczne imprezy organizowane przez cały weekend. Odwiedź witrynę organizatorów, aby zobaczyć program atrakcji z okazji Dnia Świętego Patryka w Berlinie.

 

Wyszukaj loty do Berlina

4. Amsterdam, Holandia

W Dzień Świętego Patryka kanały Amsterdamu rozbrzmiewają klasycznymi irlandzkimi piosenkami takimi jak The Auld Triangle. Festiwal organizowany w stolicy Holandii od 2014 roku cieszy się coraz większą popularnością. Odwiedzając liczne irlandzkie bary i tętniące życiem place, poczujesz się zupełnie jak w Temple Bar.

 

Wyszukaj loty do Amsterdamu

5. Padwa, Włochy

Zdjęcie z iStock: Svetlanais

Italia ’90, fish and chips i John Travolta. Irlandia i Włochy mają wiele wspólnego, więc nie powinno dziwić, że jeden z najlepszych festiwali z okazji Dnia Świętego Patryka w Europie odbywa się właśnie we Włoszech. Co roku ponad 25 000 ludzi nadciąga do historycznego miasta uniwersyteckiego Padwy, położonego kawałek drogi od Treviso, aby imprezować podczas „Festa Irlandese”. Udział jest całkowicie darmowy, a choć połączenie makaronu z Guinnessem brzmi dziwnie, to naprawdę dobrana para. 

 

Wyszukaj loty do Wenecji

6. Barcelona, Hiszpania

Barcelona organizuje liczne wydarzenia z okazji Dnia Świętego Patryka. Miasto oblegają mieszkający tu Irlandczycy, miejscowi i turyści, a na ulicach panuje niepowtarzalna atmosfera. Możesz zajrzeć do jednego z wielu irlandzkich barów, dołączyć do imprezy na ulicy organizowanej przez pub Kitty O’Shea w dzielnicy Les Corts lub zwiedzić puby przy Las Ramblas.

 

Wyszukaj loty do Barcelony

7. Monachium, Niemcy

Zdjęcie z iStock: falcatraz

Po raz pierwszy zorganizowany przez Niemiecko-Irlandzkie Towarzystwo Bawarii w 1996 roku Dzień Świętego Patryka w Monachium każdego roku jest obchodzony huczniej i przyciąga większe tłumy. Fakt, że w Monachium odbywa się jeden z największych festiwali z okazji tego święta nie powinien dziwić: w końcu w regionie Bawarii mieszka wiele Irlandczyków, a miejscowi też nie stronią od piwa. To praktycznie Oktoberfest z mnóstwem czterolistnych koniczyn i Guinessem zamiast Paulanera.

 

Wyszukaj loty do Monachium

8. Paryż, Francja

Zamieszkała przez coraz więcej Irlandczyków i przyciągająca od groma irlandzko-amerykańskich turystów stolica Francji jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród osób planujących świętować Dzień Świętego Patryka w Europie. Nie brakuje tu imprez z muzyką, tańcami i piwem oraz fantastycznych parad ulicznych. Więcej informacji na temat Dnia Świętego Patryka w Paryżu znajdziesz tutaj.

 

Wyszukaj loty do Paryża

9. Londyn, Anglia

Zdjęcie z iStock: levers2007

W Dzień Świętego Patryka stolica Anglii mieni się na zielono. Tłumy Irlandczyków na każdym rogu i mnóstwo imprez w zielonych klimatach sprawią, że poczujesz się jak w Irlandii. Jeśli pomiędzy licznymi imprezami i atrakcjami znajdziesz chwilę czasu, udaj się do Kilburn na północy Londynu, gdzie mieści się wiele irlandzkich sklepów sprzedających delikatesy takie jak czipsy Tayto i napój Club Orange, dzięki którym naprawdę wczujesz się w irlandzkie klimaty!

 

Wyszukaj loty do Londynu

10. Mediolan, Włochy

Jak już wspominaliśmy, Włochy i Irlandia mają silną więź – nie powinno zatem dziwić, że na naszej liście znalazło się kolejne włoskie miasto. Choć w Mediolanie nie uświadczysz tradycyjnej parady ani festiwalu, miejscowi, turyści i mieszkający tu Irlandczycy hucznie obchodzą Dzień Świętego Patryka. Wejdź do dowolnego irlandzkiego baru w mieście, a ujrzysz mnóstwo czterolistnych koniczyn i usłyszysz znane irlandzkie piosenki. Bellissimó.

 

Wyszukaj loty do Mediolan

11. Bruksela, Belgia

Kraje Beneluksu – Belgia, Holandia i Luksemburg – są zamieszkane przez około 30 000 Irlandczyków, z których około 10 000 mieszka w Belgii. Nie bez kozery imprezy z okazji Dnia Świętego Patryka w Brukseli należą do jednych z najlepszych w Europie. Ludzie z całego świata nadciągają do stolicy Belgii, aby imprezować i zaznać słynnej irlandzkiej gościnności.

 

Wyszukaj loty do Brukseli

12. Edynburg, Szkocja

Zdjęcie z iStock: Delpixart

Edynburg wie, jak obchodzić Dzień Świętego Patryka. Stolica Szkocji idzie na całego, organizując każdej nocy koncerty i pokazy takie jak Jedward i B*Bitched (występ drag queens nawiązujący do legendarnego zespołu kobiecego B*Witched). Niektóre puby w okolicach ulicy Cowgate oferują nawet darmowe posiłki na wyleczenie porannego kaca, który jest praktycznie nieunikniony. Zobacz, jakie atrakcje czekają cię w Edynburgu tutaj.

 

Wyszukaj loty do Edynburga

13. Praga, Czechy

Każdego roku Dzień Świętego Patryka cieszy się w Pradze coraz większą popularnością. Wiele irlandzkich barów imprezuje przez cały weekend, a w niektórych przypadkach nawet przez cały tydzień. Niektóre z naszych ulubionych pubów na pintę Guinnessa to James Joyce Irish Pub, Rocky O’Reilly’s i Dubliner Irish Bar. Możesz także przejść się ulicami i wypatrywać wszechobecnych irlandzkich flag.

 

Wyszukaj loty do Pragi

14. Lizbona, Portugalia

Irlandia i Portugalia zawsze utrzymywały dobre relacje i mają wiele podobieństw. Oba kraje leżą nad Atlantykiem, mają celtyckie korzenie i wiedzą, jak obchodzić Dzień Świętego Patryka w wielkim stylu. W Lizbonie jest bez liku irlandzkich barów, ale szczególnie warto udać się do Cais do Sodré, aby zaznać niesamowitej atmosfery jednego z najlepszych lokali w mieście.

 

Wyszukaj loty do Lizbony

15. Glasgow, Szkocja

Zdjęcie z iStock: capecodphoto

Chcesz doświadczyć prawdziwie irlandzkiej atmosfery, ale z jakiegoś powodu nie możesz odwiedzić Irlandii? W takim razie udaj się do Glasgow. Mnóstwo występów komediantów, koncertów i pubów: największe miasto Szkocji to wymarzone miejsce na obchodzenie Dnia Świętego Patryka. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet obejrzeć mecz irlandzkiej drużyny Celtic.

 

Wyszukaj loty do Glasgow

16. Oslo, Norwegia

Norweskie Towarzystwo Irlandzkie przez cały rok organizuje imprezy dla Irlandczyków zamieszkałych w Skandynawii, ale festiwal z okazji Dnia Świętego Patryka nie ma sobie równych. Oslo może poszczycić się jedną z najlepszych parad w Europie, podczas której nie zabraknie irlandzkiej muzyki, kultury i tańców. Więcej informacji znajdziesz w witrynie Norweskiego Towarzystwa Irlandzkiego.

 

Wyszukaj loty do Oslo

17. Wilno, Litwa

Zdjęcie z iStock: Krivinis

Dzień Świętego Patryka słynie z kolorowych parad, litrów Guinnessa i tłumów ubranych na zielono, ale w Litwie posuwają się o krok dalej. Mieszkańcy Wilna świętują ten dzień, barwiąc rzekę Wilejkę na zielono! Podobnie jak rzeka Liffey, która oddziela północną i południową część Dublinu, Wilejka oddziela resztę Wilna od artystycznej dzielnicy Zarzecze. Spodziewaj się mnóstwa atrakcji, muzyki, jedzenia i modeli statków Guinnessa pływających po rzece.

 

Wyszukaj loty do Wilna

 

 

Nie musisz być w Irlandii, aby poczuć radosną atmosferę tego dnia. Irlandzkie święto narodowe jest obchodzone na całym świecie, a dzięki liniom lotniczym Ryanair możesz odwiedzić miejsca w Europie, w których obchodzą je najlepiej!

 

- Seán Walsh