Najbardziej hipsterskie dzielnice Europy

Europejskie miasta są prawdziwym tyglem kultur całego świata i nieustannie zmieniają się na lepsze. Na kontynencie nie brakuje niesamowitej architektury, malowniczych wiosek, a także mrocznych historii, które inspirują artystów i twórców. Korzystając na przypływie stylowych millenialsów, zaniedbane dotychczas dzielnice odżywają. W naszych ulubionych miastach na wakacje można zaobserwować prawdziwy rozkwit alternatywnej kultury. Podążaj szlakiem szalenie modnych kawiarni i sklepów z odzieżą vintage, aby odkryć najbardziej hipsterskie dzielnice Europy.

1. Kreuzberg, Berlin

poprzez Facebook @blnxberg

Uchodząca za najmodniejsze miasto Europy stolica Niemiec słynie z niepowtarzalnej atmosfery i kultury, której uosobieniem jest hipsterski Kreuzberg. Znajdziesz tu piękną sztukę uliczną, innowacyjne restauracje i spotkasz artystycznych miejscowych. Cechująca się silnymi tureckimi wpływami dzielnica jest pełna znakomitych lokali gastronomicznych i barów o luźnej atmosferze. Zacznij w Bergmannkiez i przejrzyj liczne sklepy z tanią odzieżą i butiki, a następnie odpocznij w artystycznej kawiarni. Przejdź się przez Viktoriapark i przekąś coś przy jednym ze stoisk w popularnym Markthalle Neun. Odwiedź Eastside Gallery i uwolnij swojego wewnętrznego fotografa, cykając fotki przeszło 150 graffiti zdobiących pozostałości Muru Berlińskiego. Żaden pobyt w modnym Berlinie nie może obyć się bez spaceru po tym hipsterskim raju.

 

Loty do Berlina

2. Exarchia, Ateny

poprzez Facebook EAPXEIA - EXARCHIA

Ten zakątek w greckiej stolicy, niegdyś będący ośrodkiem politycznych anarchistów, zachwyca na każdym kroku. Znajdujące się między Uniwersytetem Ateńskim a Politechniką ulice Exarchii to oaza alternatywnej kultury, której ściany zdobi sztuka uliczna o politycznym wydźwięku. Odwiedź sklepy z płytami winylowymi i zamów piwo w jednym z wielu barów z muzyką na żywo znajdujących się przy głównym placu. Będąca ośrodkiem twórców i młodzieży dzielnica oferuje niezrównane życie nocne. To także wspaniałe miejsce na skosztowanie śródziemnomorskich specjałów na świeżym powietrzu.

 

Loty do Aten 

3. Brick Lane, Londyn

iStock coldsnowstorm

Brick Lane, lokalizacja bijącej rekordy popularności na Instagramie kawiarni Cereal Killer Café, jest znana jako jedna z najmodniejszych ulic brytyjskiej stolicy. Przez wiele lat słynęła ona z morderstw Kuby Rozpruwacza, ale w ostatnich czasach ulica przerodziła się w hipsterską oazę. Bez liku tu budynków zdobionych sztuką uliczną i ukrytych targów z odzieżą vintage. Przyciągając artystyczne dusze ze wszystkich stron, ulica mieści mnóstwo galerii, rynek odzieży The Old Truman Brewery, a także szereg butików vintage. Przejdź się brukowanymi ulicami, oglądając wystawy organizowane w magazynach, kosztując tęczowych bajgli i podziwiając kreacje innowacyjnych projektantów. Popularna wśród imigrantów z Bangladeszu dzielnica oferuje też jedne z najlepszych restauracji curry w Wielkiej Brytanii. Naładuj aparat, załóż najbardziej fotogeniczny strój i udaj się do wschodniej części miasta, aby doświadczyć londyńskiej sceny artystycznej w pełnej krasie.

 

Loty do Londynu 

4. Dzielnica VII, Budapeszt

iStock Panama 7

Znana przez miejscowych jako Erzsebetvaros, stara dzielnica żydowska zyskuje popularność jako najciekawsze miejsce w stolicy Węgier. Wciąż widać tu wpływy kultury żydowskiej – znajdziesz tu od groma sklepów z koszernymi produktami, a także Wielką Synagogę – jednak dzielnica słynie również jako ośrodek życia nocnego miasta. W starych budynkach założono pierwsze „ruin bary” Budapesztu z legendarnym Szimpla Kert na czele, a przy okolicznych ulicach aż roi się od tętniących życiem klubów i pubów. Dzięki programowi odnowy fasad dzielnica powraca do życia i nabiera pięknych kolorów, a modne lokale gastronomiczne przyciągają smakoszy z całego świata. Dzielnica VII szybko zyskuje na popularności – odwiedź ją, zanim stanie się pospolita!

 

Loty do Budapesztu 

5. Praga, Warszawa

poprzez Facebook @NeonMuzeum

Położona na prawym brzegu Wisły Praga stanowi ośrodek alternatywnej kultury w Warszawie. Oficjalnie dołączając do miasta w XIX wieku, mieszcząca stadion narodowy dzielnica jest uważana za jedną z najbardziej autentycznych części stolicy (uniknęła zniszczenia podczas II WŚ).  Znajdująca się naprzeciwko opanowanego przez turystów Starego Miasta Praga mieści mnóstwo świetnych atrakcji takich jak Soho Factory, gdzie mieszczą się Muzeum Neonów, sklepy designerskie i restauracje, a także instalacja „Praska Kapela Podwórkowa”. Wschodnia część miasta słynie również z najlepszych klubów i bogatej sceny artystycznej.

 

Loty do Warszawy

6. Canal Saint Martin, Paryż

iStock espiegle

Po co komu romans i Wieża Eiffela, skoro można odwiedzić wybrzeże Canal Saint MartinKanał wodny łączący północno-zachodni Paryż z Sekwaną cechują się bogatą sceną artystyczną i pozwala uciec od zgiełku i tłumów głośnych turystów. Przejdź po żelaznych mostach, kup prowiant w jednym z tanich sklepów spożywczych i urządź sobie wymarzony, całodniowy piknik nad wodą. Wypełniona po brzegi stylowymi, a zarazem autentycznymi barami oraz bistro dzielnica pozwoli ci poczuć się jak miejscowy i zobaczyć francuską stolicę w zupełnie nowym świetle. Zbudowany w XIX wieku przez Napoleona i znajdujący się w 10. arrondissement kanał często występuje w filmach.

 

Loty do Paryża 

7. Norrebro, Kopenhaga

poprzez Facebook @wearenorrebro

Załóż kask i przejedź się ulicami multikulturowej dzielnicy Norrebro w Kopenhadze. Jej główna ulica, wypełniona po brzegi kebabami i niezależnymi sklepami, uchodzi za jedną z najbardziej ruchliwych dróg rowerowych, a także ośrodek nocnego życia stolicy. Skieruj kroki do Ravnsborggade i Sankt hans Gade, gdzie znajdziesz wspaniały wybór odzieży vintage, i przejdź przez bramę cmentarza Assistens, aby odwiedzić grób słynnego pisarza Hansa Christiana Andersona.  Luksusowe restauracje, modne kawiarnie, pchle targi i bary otwarte do białego rana: każdy hipster poczuje się tu jak ryba w wodzie.

 

Loty do Kopenhagi

8. Amsterdam Noord

poprzez Facebook @iamsterdam

Na żadnej liście miejsc dla hipsterów nie może zabraknąć liberalnego do szpiku kości Amsterdamu. Znajdująca się po drugiej stronie kanału, tuż za głównym dworcem, Amsterdam Noord to uosobienie alternatywnej kultury i twórczej innowacji. Stylowa dzielnica położona nad kanałem mieści jedne z najsłynniejszych atrakcji miasta, a jej oblicze nieustannie się zmienia. Odwiedź nowoczesne perełki architektury, takie jak A’DAM Tower czy EYE Filmmuseum, i wypij drinka w jednym z barów utworzonych w kontenerach stoczni NDSM Warf. Zrelaksuj się w galerii sztuki lub porozmawiaj z miejscowymi, chodząc wśród stoisk Pekmarktu.

 

Loty do Amsterdamu 

9. Hornstull, Sztokholm

poprzez Facebook @hornstullsmarknad

Hornstull, dzielnica położona nad kanałem na skraju Sodermalmu, powstała niczym Feniks z popiołów, przeradzając się w jedną z najmodniejszych części miasta. Zachwyci cię tutejsza atmosfera, która łączy innowację z gościnnością. Znajdziesz tu nowe centrum handlowe, bez liku znakomitych restauracji i kawiarni oraz tętniące życiem ulice, które przyciągają twórców i przedsiębiorców. Zatrzymaj się przy food truckach w Hornstulls Marknad, aby skosztować miejscowych przysmaków, i przetańcz noc w jednych z najlepszych klubów w mieście. Odwiedź tę dzielnicę w zachodnim Sztokholmie – na pewno nie pożałujesz.

 

Loty do Sztokholmu

 

Oznacz nas na swoich zdjęciach najbardziej hipsterskich dzielnic w Europie, dodając hasztag #ryanairstories, a być może udostępnimy twoją twórczość na kanale instagramowym Ryanair.

 

- Lucy Norris