Atrakcje z okazji Dnia Świętego Patryka w Dublinie

Przywdziej zielone barwy i świętuj Dzień Świętego Patryka w miejscu jego powstania. Dołącz do zabawy 17 marca, gdy cały kraj wychodzi na ulice Dublinu, aby pokazać światu, co ta mała wyspa ma do zaoferowania. Doświadcz irlandzkich klimatów i pomóż tłumom Irlandczyków upamiętnić życie ich patrona w najlepszy możliwy sposób: poprzez picie i imprezowanie na niespotykaną skalę. Oto przewodnik po najlepszych atrakcjach, jakie czekają cię w Dublinie w Dzień Świętego Patryka. 

1. Imprezy

Parada 

poprzez Facebook @StPatricksFestivalIreland

Parada stanowi gwóźdź programu pięciodniowego festiwalu z okazji Dnia Świętego Patryka. Tłumy uczestników, co roku noszących stroje w innych motywach, przewijają się przez najważniejsze ulice i zabytki historyczne Dublinu. Skupiając ulicznych artystów, irlandzkie i międzynarodowe zespoły muzyczne, miejscowe grupy, tańczące mażoretki i ogromne udekorowane platformy, ten barwny spektakl zachwyca i bawi na każdym kroku. Wyruszając z Parnell Square North o 12:00, parada trwa około dwóch godzin i kończy się w sercu miasta, na skrzyżowaniu Kevin Street z Wexford Street. 

 

Zielono mi 

poprzez Facebook @StPatricksFestivalIreland

Poczekaj, aż się ściemni, a następnie wyrusz na miasto w poszukiwaniu zielonych świateł, którymi większość największych budynków i atrakcji jest oświetlana z okazji święta narodowego Irlandii. Udaj się do miejsc takich jak Zamek Dubliński, budynki rządowe i 3Arena, aby zobaczyć tradycyjne zielone barwy w pełnej krasie. Na znak szacunku dla irlandzkiej kultury wiele miast na świecie naśladuje tę tradycję – w rezultacie 17 marca słynne zabytki takie jak Wielki Mur Chiński i London Eye mienią się na zielono. 

 

Odwiedź dom Świętego Patryka

iStock Nagalski

Odpocznij od świętowania w stolicy i wybierz się na wieś, aby zobaczyć dom patrona Irlandii. Armagh organizuje co roku własne obchody w formie „Festiwalu domu Świętego Patryka” i jeśli masz zapas czasu, zdecydowanie warto odwiedzić tę miejscowość, która ze względu na związek ze świętym uchodzi za duchową stolicę kraju. W czasie trwającego tydzień festiwalu ulice miasta wypełniają koncerty, tańce i rozmaite pokazy kulturalne. Odwiedź tutejsze County Museum and Robinson Library, aby poznać historię człowieka, który zaprowadził Chrześcijaństwo na wyspę, a także obejrzeć artefakty i pisma przedstawiające wiodącą rolę, jakie hrabstwo to odegrało w rozwoju wczesnego Chrześcijaństwa w Irlandii. Mieszcząc dwie katedry nazwane imieniem świętego oraz pierwszy zbudowany przez niego kościół, Armagh to znakomita propozycja dla osób pragnących dogłębnie poznać historię tego święta. 

 

Ceili Mor 

poprzez Facebook @StPatricksFestivalIreland

Załóż buty do tańca i weź udział w największym tradycyjnym ceili na świeżym powietrzu w kraju. Darmowa impreza oddająca hołd tradycyjnemu irlandzkiemu tańcowi, językowi i muzyce odbywa się popołudniu na Merrion Square i jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Posłuchaj koncertów na głównej scenie i naucz się kroków wiodących irlandzkich tańców demonstrowanych przez miejscowe szkoły tańca. Pij w autentycznej atmosferze i poczuj się jak w Riverdance podczas tej niezapomnianej imprezy w centrum miasta. 

 

Warsztaty 

iStock Warrengoldswain

Przez cały tydzień w muzeach i innych budynkach kulturalnych organizowane są darmowe warsztaty poświęcone historii święta. Dublin oferuje niezliczone atrakcje: możesz wziąć udział w interaktywnych warsztatach, wycieczkach pieszych po najsłynniejszych zabytkach miasta lub zrelaksować się na jednej z wielu projekcji filmowych. Koniecznie weź egzemplarz programu od organizatorów festiwalu lub zobacz go w Internecie. 

2. Puby

Temple Bar 

poprzez Facebook @TheTempleBarPub

Choć miejscowi uważają ją za turystyczną do bólu dzielnicę, nie ma lepszego miejsca na doświadczenie prawdziwej irlandzkiej kultury niż położona na południowym brzegu rzeki Temple Bar. Jej brukowane ulice urzekają pięknem, a tradycyjna muzyka dochodząca z każdego baru nie ma sobie równych. W tej dzielnicy, będącej sercem dublińskiego życia nocnego, nie trudno znaleźć wymarzone miejsce na pintę. Polecam w szczególności The Temple Bar Pub, The Foggy Dew i The Porterhouse. 

 

Dame Street 

iStock Rumi006

Po drodze do Temple Bar warto zahaczyć o Dame Street, kolejne dobre miejsce na wypicie Guinnessa. Położona blisko słynnego Trinity College i dawnego Central Bank of Ireland ulica mieści niezliczone tradycyjne puby. Warto wpaść na kufel słynnego czarnego trunku do znajdującego się rzut beretem od Grafton i O'Connell Street lokalu The Stag's Head. 

 

Baggot Street 

poprzez Facebook @Searsons

Znana z ogromnej liczby pubów Baggot Street to znakomity punkt startowy zakrapianego wieczoru. Znajdujący się kawałek od głównych ulic krótki odcinek rozpościerający się między górnym a dolnym końcem Baggot Street jest zwany „Baggot Street Mile” i przyciąga miłośników piwa, którzy stawiają sobie za cel wypić jedną pintę w każdym z 12 tutejszych pubów. Rozpocznij weekend w O’Donoghues i zobacz, gdzie zabierze cię noc! 

 

The Brazen Head – 20 Bridge St. Lower 

iStock fiorigianluigi

Przed wyjazdem z Dublina koniecznie odwiedź najstarszy pub w Irlandii znajdujący się na obrzeżach centrum miasta. The Brazen Head oprócz pint serwuje solidną dawkę historii, kultury i tradycji, organizując koncerty siedem dni w tygodniu, a także łączące folklor i opowieści pokazy z kolacją – to znakomity wstęp do tradycyjnej irlandzkiej kultury. 

3. Zakwaterowanie

The Fitzwilliam Hotel – 128 St. Stephen’s Green 

poprzez Facebook @FitzwilliamDublin

Położony na szczycie Grafton Street, naprzeciwko Stephen's Green hotel stanowi idealną propozycję na weekendowy pobyt. Dzięki centralnej lokalizacji będziesz rzut kamieniem od akcji i nic nie przegapisz.

 

The Shelbourne Dublin – 27 St. Stephen’s Green 

poprzez Facebook @theshelbournedublin

Znajdujący się naprzeciwko południowego wejścia do parku Stephen’s Green, w jednym z najsłynniejszych budynków miasta, Shelbourne to hotel najwyższych lotów idealny dla osób spragnionych odrobiny luksusu. Jest znakomicie położony między Merrion Square a Grafton Street, a jego bary i restauracje przyciągają rzesze miejscowych. 

 

Hotel Riu Plaza The Gresham Dublin – 23 O’Connell St. Upper 

iStock mady70

Zatrzymaj się w tym hotelu w sercu miasta, aby obejrzeć paradę przechodzącą przez jedną z najbardziej znanych ulic Dublinu. Nieruchomość znajduje się rzut beretem od atrakcji takich jak Spire, Croke Park i Temple Bar, co czyni ją idealną na pobyt podczas festiwalu. 

4. Transport

iStock David Crespo

Poruszanie się po mieście w okresie festiwalu jest niezwykle łatwe. Nie brakuje opcji transportu, takich jak LUAS, dublińskie połączenia autobusowe i kolejowe, które pomogą ci szybko przemieścić się z jednego punktu do drugiego. Z lotniska w Dublinie do centrum miasta dojedziesz autobusem Aircoach. Na miejscu warto wykupić 72-godzinny bilet zapewniający nieograniczony dostęp do wycieczek Hop On Hop Off i wszystkich połączeń autobusowych Dublinu.

 

Wybierasz się do Irlandii na Dzień Świętego Patryka? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących atrakcje z okazji Dnia Świętego Patryka w Dublinie za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na Instagramie Ryanair.

 

Loty do Dublina

 

- Lucy Norris