5 baśniowych doświadczeń w Niemczech

Kto powiedział, że odważni rycerze i rozpieszczone księżniczki istnieją tylko w książkach? Odwiedź 5 iście baśniowych miejsc z naszej listy zamków, twierdz i lasów w niemieckiej Nadrenii-Palatynatu...

Zamek Eltz

Rezydencja godna księżniczki: Zamek Eltz

Położony w zalesionej dolinie nad Rzeką Mozelą, pomiędzy Koblencją a Trewirem, Zamek Eltz wygląda tak baśniowo, że człowiek spodziewa się znaleźć na strychu śpiącą królewnę lub Rumpelsztyka przędącego złoto ze słomy.

 

Zamek wzniesiono w 1157 r., w złotej erze rycerzy i szlachetnych podbojów. Jego nazwa wywodzi się ze strumyka płynącego przez zamek i okoliczne doliny.

 

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz tytułu ani tiary, aby przejść korytarzami tego majestatycznego budynku. Zamek jest otwarty dla publiczności.

 

Organizowane są 45-minutowe wycieczki, podczas których zwiedzisz ufortyfikowaną rezydencję rodziny Eltz. Salony, sypialnie, sale rycerskie, loża myśliwska i kuchnia zostały idealny zachowane i zawierają oryginalne meble.

 

Jest nawet prawdziwy skarbiec ze skarbami i biżuterią autorstwa średniowiecznych złotników.

 

Zamek Eltz jest otwarty codziennie od 1 kwietnia do 1 listopada  Więcej informacji znajdziesz na stronie Burg Eltz.

Zamek Marksburg

Naprawdę solidna konstrukcja

Położony wysoko nad miasteczkiem Braubach Marksburg to jedyny średniowieczny zamek w Nadrenii-Palatynatu, który nie uległ zniszczeniu w wojnach lub bitwach. Powstała w 1117 r. budowla może pochwalić się miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Ta twierdza o wysokości 40 metrów wytrzyma ataki największych, najgorętszych smoków…

 

Zamek Marksburg jest otwarty przez cały rok, od 10:00 do 17:00 (od 11:00 do 16:00 w okresie od 5 listopada do 15 marca). Latem codziennie od 12:00 do 16:00 organizowane są wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim.

 

Koszt biletu: dorośli – 6 euro, studenci i uczniowie – 5 euro, dzieci – 4 euro.

BernKastel-Kues

Prawdziwe panaceum: BernKastel-Kues

Radzę przygotować się  przed wyprawą do tego średniowiecznego miasteczka, szczególnie jeśli planujesz podążyć śladem „Doktora Bernkasteler”.

 

Legenda głosi, że w XIV wieku lokalna szycha, Elekt Trewiru Boemund II, cierpiał na poważną gorączkę i wszędzie szukał lekarstwa.  Już prawie się poddał, gdy tajemniczy stary winiarz zjawił się u jego progu z beczką swojego najlepszego trunku. Gdy tylko Elekt napił się wina, magicznie wyzdrowiał. Aby uczcić dobre zdrowie, przyznał winnicy tytuł „Bernkasteler Doctor”.

 

Dziś odwiedzający BernKastel-Kues mogą upamiętnić to wydarzenie, odbywając 90-minutową wycieczkę po starym mieście z przewodnikiem w kostiumie z epoki.

 

Wycieczka obejmuje dwa kieliszki wina Bernkasteler Doctor i kosztuje 9 euro. Więcej informacji znajdziesz na stronie bernkastel.de

Cochem

Dawno dawno temu w miasteczku Cochem...

Drewniane domki, zamek na wzgórzu rodem z Kopciuszka: do w pełni baśniowego wyglądu brakuje tylko animowanych drozdów.  Miasteczko Cochel, położone w jednej z piękniejszych części Doliny Moselle, urzeka podróżujących już od czasów Starożytnego Rzymu.

 

Swoją drogą najwspanialszą spuścizną po Rzymianach jest wino, które po dziś dzień powstaje na słonecznych zboczach Nadrenii-Palatynatu.

 

Niewykluczone zresztą, że projektant niecodziennego Zamku Reichsburg w Cochem pracował pod wpływem tego trunku. Ale w sumie nie ma co człowieka obwiniać, wszak budynek robi piorunujące wrażenie.

 

Jeśli możesz, zaplanuj wizytę w czasie, gdy miejscowy sokolnik wypuszcza swojego latającego drapieżnika lub wybierz się na wycieczkę po mieście ze stróżem nocnym zamku, który wie, jak urządzić dobry show.

 

Więcej informacji o wycieczkach i samym zamku znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Burg Cochem.

Las Palatynacki

Wstęp w szklanych pantofelkach surowo wzbroniony

Zamień szklane pantofelki na dobre buty do chodzenia i zmierz się z 143-kilometrowym szlakiem Lasu Palatynackiego, przemierzając dziewicze łono natury i podziwiając piękne formacje skalne.

 

Większość zaczyna wyprawę od Kaiserslautern i pokonuje dziewięć etapów, zatrzymując się po drodze w baśniowym Zamku Berwartstein, gdzie po dziś dzień strudzonych podróżników wita się średniowieczną ucztą.  Szlak zwieńcza Niemiecka Brama Wina w Schweigen: to idealne miejsce, aby skosztować miejscowego Rieslingu.

 

Więcej informacje o szlakach turystycznych Palatynatu znajdziesz na stronie internetowej Romantic Germany.

Wizyta w Nadrenii-Palatynacie

Lotnisko Frankfurt-Hahn to brama do Nadrenii-Palatynatu.  Region nie bez kozery zwany jest „romantycznym”: pełno w nim zamków, pałaców i średniowiecznych miasteczek.  Słynie także z wina i jest popularnym kierunkiem dla miłośników pieszych wycieczek i kolarstwa.

 

Loty do Niemiec 

 

- Fiona Hilliard