Od nawiedzanych zamczysk po mrożące krew w żyłach wycieczki autobusowe – oto lista najstraszniejszych atrakcji Dubaju, które powinien zobaczyć każdy odwiedzający stolicę Irlandii.
Planujesz wycieczkę do Irlandii? Odważ się na te przeraźliwe wycieczki i nawiedzone miejsca w Dublinie...
800-letnia historia Zamku Malahide jest pełna strasznych i niesamowitych historii o aktywności paranormalnej . Legenda głosi, że w położonej w północnej części Dublinu rezydencji mieszka aż sześć duchów.
Jedną z najczęściej objawiających się zjaw jest Puck, pajac, który zakochał się w lady Eleonorze Fitzgerald. Na przestrzeni lat wielu pracowników i odwiedzających twierdziło, że widzieli Pucka, a nawet uchwycili jego twarz na zdjęciach zrobionych w zamczysku.
Warto również wspomnieć historię Milesa Corbeta, który został skazany na śmierć za przestępstwa popełnione za rządów Cromwella. Jego duch często objawia się jako żołnierz na koniu, a następnie rozpada się na kawałki.
W to Halloween zamek organizuje specjalne wydarzenie „Scary Tales” (Straszne opowieści) dla osób w każdym wieku. Dodatkowe informacje o nawiedzonych wycieczkach halloweenowych można znaleźć na stronie Malahide Castles and Gardens.
Nie trudno zrozumieć, skąd ten dubliński pub, założony w 1833 r. przez Johna Kavanagha i obecnie prowadzony przez jego potomków, dorobił się przydomku The Gravediggers (Grabarze).
Jest w końcu położony tuż obok Cmentarza Glasnevin i krążą wokół niego rozmaite legendy. Jedna z nich opowiada o tajnym włazie, przez który pracownicy cmentarza otrzymują napitek.
W barze krążą też opowieści o duchu starszego mężczyzny. Elegancko odziany, noszący okulary, spiczastobrody jegomość często przesiaduje przy narożnym stoliku, popijając piwo, choć znika, gdy tylko się do niego podejdzie.
Pomijając historie o duchach, The Gravediggers serwuje najlepsze pinty w Dublinie i cechuje się oryginalnym wystrojem. W barze nie ma muzyki ani telewizji, co czyni go idealnym wyborem dla osób pragnących usiąść w irlandzkim pubie z prawdziwego zdarzenia i wypić kufelek w ciszy i spokoju.
Adres: John Kavanagh, The Gravediggers, 1 Prospect Square, Dublin 9.
Położona tuż obok Katedry św. Patryka, pochodząca z końca XVIII wieku Biblioteka Marsha to najstarsza publiczna biblioteka w Irlandii. Wysokie regały, stare drabiny i wiktoriańskie „klatki do czytania” stwarzają mrożącą krew w atmosferach.
Legenda głosi, że 300-letnią bibliotekę nawiedza jej założyciel, arcybiskup
Narcissus Marsh.
Dlaczego? Podobno Grace, ukochana 19-letnia siostrzenica Marsha, którą wychowywał od małej i zatrudniał jako pomoc domową, zakochała się i postanowiła uciec z kochankiem, który nie cieszył się uznaniem arcybiskupa.
Rankiem zakochana para zbiegła. Grace zostawiła dla wuja liścik tłumaczący jej decyzję i proszący o wybaczenie. Mając nadzieję, że arcybiskup nie znajdzie karteczki wystarczająco szybko, aby ją powstrzymać, ukryła ją w jednej z tysięcy książek.
Marsh umarł, nigdy nie znalazłszy listu i po dziś dzień jego duch przeszukuje budynek, ruszając biurka, trzęsąc klatkami do czytania, gorączkowo przeglądając książkę za książką.
To nie koniec ciekawostek. Gotycki urok budynku potęguje fakt, że dublińczyk (i autor powieści o Drakuli), Bram Stoker, regularnie odwiedzał bibliotekę i wypożyczał z niej książki.
Adres: Marsh’s Library, St Patrick’s Close, Dublin 8, wstęp za darmo.
To atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach. Odbywająca się po zmroku, mrożąca krew w żyłach dwugodzinna wycieczka autobusowa wyrusza spod uczelni Trinity College Dublin, której mroczne historie o zarazie i średniowiecznej biedzie nadają ton reszcie wyprawy.
Następnie autobus z ciemnymi szybami jedzie do Kościoła św. Audoena, miejsca dawnego „więzienia czarnego ogara” zwanego przez miejscowych „Piekłem”. Później przychodzi czas na opowieści o duchach w Kilmainham, Bully's Acre, Croppies Acre i St Michans oraz wycieczkę na plac Prospect Square w Glasnevin, gdzie możesz wypić darmowego drinka we wspomnianym już Gravediggers Pub.
Około 22:00 wrócisz bezpiecznie (choć wciąż drżąc po opowieści o porywaczach ciał) do punktu rozpoczęcia wycieczki w centrum Dublinu. Słodkich snów!
Aby zarezerwować/uzyskać dodatkowe informacje, odwiedź stronę organizatora The Gravedigger Ghost Bus Tour
Bram Stoker, autor książki Drakula, urodził się w 1847 r. w dzielnicy Clontarf Dublinu. Większość wiktoriańskiego miasta, w którym żył, zachowała się po dziś dzień. Podążaj tropem Stokera, zaczynając od jego domu rodzinnego przy 15 Marino Crescent w Contarf lub mieszkania przy 30 Kildare Street.
Następnie skieruj kroki do uczelni Trinity College, gdzie młody Abraham Stoker uzyskał licencjat z matematyki, był wolnym słuchaczem Towarzystwa Historycznego i prezesem Towarzystwa Filozoficznego. Następny przystanek: Zamek Dubliński, w którym Stoker pracował jako urzędnik.
Uważa się, że miejsce to posłużyło jako inspiracja dla fikcyjnego zamku Drakuli. Zakończ wycieczkę w Kościele św. Anny przy Dawson Street, pięknym barokowym budynku, w którym w 1878 r. Stoker poślubił eks-dziewczynę Oscara Wilde'a, Florence Balcombe.
Loty do Dublina
- Fiona Hilliard