Jordania – brama do kultury Bliskiego Wschodu

Jordania to prawdziwa perła Bliskiego Wschodu, spokojna kraina, która oferuje odwiedzającym liczne zabytki, niesamowite krajobrazy pustynne, wspaniałą gościnność, pyszną kuchnię i niezapomniane doświadczenia.

 

Od Morza Martwego po pustynię Wadi Rum, od Petry po Amman – wszędzie powitają cię miejscowi, którzy kochają swoją kulturę i chętnie dzielą się nią z przyjezdnymi.

 

Oto przewodnik po Jordanii, z którym zobaczysz najważniejsze atrakcje tego kraju.

Zwiedź Amman – stolicę Jordanii

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Zbudowane na piaszczystych wzgórzach Ammann jest uznawane za jedno z najbardziej postępowych miast na Bliskim Wschodzie.

 

Stolica powstała w miejscu osady epoki żelaza, Rabbath Ammon, której właściciele zmieniali się na przestrzeni wieków.

 

Miejscowość była pod panowaniem Greków i Rzymian, którzy nazwali ją Filadelfią, zanim w XIX wieku została Amman, stolicą Jordanii.

 

W tętniącym życiem centrum znajdziesz targi souk i muzea, a także słynną Tęczową Ulicę z licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami.

 

Ale jeśli chcesz naprawdę poczuć historię tego miasta, skieruj kroki do Cytadeli Amman. Wzniesiona około 800 r. n.e. budowla zapewnia panoramiczne widoki na wzgórza miasta i kryje rzymski amfiteatr, który mieści 6000 osób.

 

W Cytadeli znajdują się również piękna Świątynia Herkulesa oraz pozostałości VIII-wiecznego Pałacu Umajjadów. Coś wspaniałego.

 

Porady: Jeśli chcesz zobaczyć, jak żyją współcześni Jordańczycy, i podziwiać panoramiczne widoki na całe miasto, zarezerwuj pokój w słynnym Le Royal Hotel. Po Amman najłatwiej poruszać się taksówkami. Dostępny jest także Uber.

Zobacz starożytne mozaiki z Madaby

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Położone 20 minut jazdy od Portu lotniczego Ammann miasto targowe Madaba jest popularnym przystankiem wśród osób latających do i z Jordanii.

 

Żyje tu jedna z największych chrześcijańskich społeczności Jordanii. Miejscowość słynie również z niesamowitej kolekcji bizantyjskich mozaik, z których najbardziej znana jest mapa Bliskiego Wschodu w Cerkwi św. Jerzego, pochodząca z VI wieku n.e. i będąca najstarszą ilustracją Ziemi Świętej. To niesamowite doświadczenie, bez względu na twoje poglądy religijne.

Zwiedź kaniony Petry, „różowego miasta” Jordanii

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Najsłynniejsza atrakcja Jordanii, Petra, to historyczne miasto położone wśród kanionów. W drodze do niej idzie się wzdłuż starożytnej rzeki, która wyżłobiła korytarz prowadzący przez skały.

 

Kamień jest tutaj czerwony jak na Marsie – to naprawdę miejsce nie z tej Ziemi.

 

Po kilometrowym spacerze odwiedzający docierają do słynnego skarbca. Wyrzeźbiona w skale budowla jest wysoka na 40 metrów i liczy sobie ponad 2000 lat, choć jest znakomicie zachowana.

 

Co ciekawe, do 2006 r., zanim kamienne miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, żyło w nim około 2000 mieszkańców. Dziś jest jednym z „nowych siedmiu cudów świata”. Miłośnicy kina z pewnością rozpoznają to miejsce z filmu z Indianą Jonesem pt. Ostatnia krucjata.

 

Porady: Na dokładne zwiedzenie skarbca, klasztoru, jaskini i grobowców Petry potrzeba całego dnia, więc warto zarezerwować nocleg w okolicy. Petra Marriott Hotel oferuje znakomite zakwaterowanie, a przy okazji jest całkowicie zasilany energią odnawialną. Jeśli masz czas, polecam wycieczkę „Petra by Night” (Petra nocą), choć miejsce to zachwyca o każdej porze dnia.

Spędź noc pod gwiazdami na pustyni Wadi Rum

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Czerwono-pomarańczowe formacje skalne i szkarłatne piaski sprawiają, że pustynia Wadi Rum przypomina powierzchnię Marsa. Nic dziwnego, że wystąpiła w filmach takich jak Marsjanin, Gwiezdne wojny i Transformers. Na pustyni nakręcono również kultowy film Lawrence z Arabii, który wygrał siedem nagród Akademii.

 

Przez marsjańskie krajobrazy przebiega starożytny szlak handlowy, a pustynie od setek lat zamieszkują nomadyczni Beduini. Karawany wielbłądów od wieków kroczą po słynnej Drodze Królewskiej, handlując olibanum i przyprawami. Zatrzymywały się tutaj również armie i krzyżowcy wyruszający na wojnę lub z niej powracający.

 

Żyjący tutaj Beduini to wspaniali gospodarze – cenią sobie szczodrość i z otwartymi ramionami witają nowych przybyszy.

 

Porady: Chcesz poczuć się jak Beduin? Spędź noc na jednym z wielu pól glampingowych rozsianych po Wadi Rum. Hasan Zawaideh Camp to świetna opcja z prywatnymi chatkami (i łazienkami). W nocy goście siadają do tradycyjnej, gotowanej pod ziemią uczty zarb, a posiłek umilają muzyka, taniec i szisza. Organizatorzy oferują również przejażdżki na wielbłądach i jeepem.

Zregeneruj się w Morzu Martwym

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Znajdujące się na pograniczu Jordanii, Izraela i Zachodniego Brzegu Morze Martwe to słone jezioro położone przeszło 400 m poniżej poziomu morza, co czyni je najniższym punktem na Ziemi.

 

Ze względu na zawartość soli dziesięciokrotnie większej niż w „zwykłym” pływający mogą bez trudu utrzymać się na powierzchni, a woda ma naturalne właściwości lecznicze.

 

Dzięki wysokiej koncentracji minerałów, takich jak magnez, wapno i potas, akwen słynie z właściwości terapeutycznych – pomaga podobno na problemy z cerą i bóle stawów.

 

Dla najlepszego efektu przed kąpielą zaleca się pokryć ciało bogatym w minerały błotem.

 

Porada: Jeśli masz ochotę na odnowę w iście luksusowym wydaniu, koniecznie odwiedź Hilton Dead Sea Resort & Spa. Nieruchomość jest położona bezpośrednio nad Morzem Martwym, oferuje bezpośredni dostęp do wody i dysponuje rozmaitymi opcjami gastronomicznymi oraz bogatym zapleczem terapeutyczno-rekreacyjnym.

Autor zdjęcia: Ben Holbrook z DriftwoodJournals.com

Od gościnnych miejscowych po słynne atrakcje i barwną kuchnię – Jordania z pewnością podbije twoje serce. Ten atrakcyjny kraj o bogatej kulturze zapewnia niezapomniane doświadczenia dla każdego podróżującego w przystępnej cenie. Poleć bezpośrednio z Pragi do Portu lotniczego Ammann liniami lotniczymi Ryanair – loty znajdziesz tutaj.

 

Ben Holbrook podróżował jako gość serwisu Visit Jordan, lecąc liniami lotniczymi Ryanair bezpośrednio z Pragi do Amman. 

 

Zarezerwuj loty do Amman | Aqaby

 

- Ben Holbrook