7 miejsc na selfie w Pradze

Praga to miasto o niezwykle bogatej historii i kulturze. Aż trudno uwierzyć, że 30 lat temu czeska stolica była mało znana wśród podróżujących. Teraz to jeden z najczęściej wybieranych kierunków w całej Europie.

 

Każdego roku miliony turystów udają się do miasta, aby podziwiać architekturę gotycką i zwiedzać słynne atrakcje. Przygotuj aparat – poniżej przedstawiamy siedem najlepszych miejsc na selfie w Pradze...

Zamek Praski

Zdjęcie: @honeyssukko Instagram

Zamek Praski, największy starożytny zamek na świecie – będący niegdyś siedzibą czeskich królów, świętych cesarzy rzymskich i prezydentów Czech – jest niczym miasto w mieście.

 

Położone nad starówką Pragi zamczysko ma 527 metrów długości i 128 metrów szerokości. Największą atrakcją jest Katedra św. Wita, gotycki budynek z XIV wieku zdobiony dziwnymi, fantazyjnymi gargulcami.

 

To najczęściej odwiedzana atrakcja Pragi. Koniecznie zabierz aparat, aby sfotografować zmianę warty, która odbywa się co godzinę, od 5:00 do 23:00. Kolejnym popularnym miejscem jest dzwonnica: najwyższy punkt zamku, z którego można podziwiać widoki na całe miasto.


Kilka obszarów wymaga biletu, ale odwiedzający mogą przechadzać się po terenie zamczyska, a wstęp do części katedry jest darmowy.

 

Rada: Zanim odejdziesz z zamku, przejdź się Złotą Uliczką – najdroższą i najbardziej kolorową ulicą handlową w Pradze. Niegdyś mieszkali tu pałacowi strażnicy. Mieściła się tutaj także sala tronowa czeskich królów.

Most Karola

Zdjęcie: @aparnaiyengar Instagram

Podziwiaj bajkowe widoki na XIV-wieczny gotycki most łączący dwie strony Pragi. Niezwykle popularny Most Karola to główny przystanek turystów zmierzających do górującego nad nim Zamku Praskiego, więc spodziewaj się tłumów w godzinach szczytu.

 

Roi się tu od artystów, muzyków i stoisk z pamiątkami. Spędź tu chwilę, delektuj się atmosferą i podziwiaj eleganckie budynku oraz płynącą pod mostem rzekę Wełtawę.

 

Rada: Wypatruj 75 rzeźb na moście. Choć większość to rekonstrukcje wzniesione, gdy oryginały zostały uszkodzone w powodziach, najstarsza rzeźba, uważana za najciekawszą, przedstawia Jana Nepomucena. Stara czeska tradycja nakazuje dotknąć rzeźbę i wypowiedzieć życzenie.

Rynek Staromiejski

Zdjęcie: @umbertagentile Instagram

Wejdź na skwer pełen zapierających dech w piersiach, pastelowych budynków, które mieszczą najlepsze restauracje, bary, sklepy, galerie i muzea Pragi.


Rynek Staromiejski wprost tętni życiem – to obowiązkowa pozycja dla każdego odwiedzającego. Dołącz do turystów i Czechów jedzących na tarasach i spacerujących wzdłuż straganów rynku.


Sięgający korzeniami XI wieku rynek zawiera fascynujące budowle w stylu romańskim i gotyckim, z których najbardziej wyróżnia się Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem oraz zegar astronomiczny.


Rada: Planujesz wakacje świąteczne w Pradze? Od grudnia do stycznia Rynek Staromiejski zamienia się w zimowy raj, jeden z najczęściej odwiedzanych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Poczuj świąteczną atmosferę i patrz, jak migocące światła nadają budynkom zupełnie nowego uroku.

Zegar astronomiczny

Zdjęcie: @iamdocgelo Instagram

Ratusz Staromiejski i jego fascynujący zegar od wieków górują nad Rynkiem Staromiejskim. Surrealistyczny zegar astronomiczny – wraz z tańczącymi alegorycznymi figurkami – jest jednym z najbardziej złożonych i najstarszych zegarów, jakie zbudowano.

 

Powstał w 1410 r. i został przebudowany w 1490 r. Codziennie od 9:00 do 21:00 zegar ożywa co godzinę, przyciągając rzesze ludzi pragnących obejrzeć darmowy show. Kogut pieje i dzwony dzwonią, ogłaszając rozpoczęcie tradycyjnej procesji Dwunastu Apostołów.

 

Rada: Wejdź na szczyt wysokiej na 70 m wieży w stylu gotyckim, aby podziwiać niezrównane widoki na Rynek Staromiejski. Koniecznie zabierz aparat.

Tańczący dom

Zdjęcie: @amela.agic Instagram

Trudno obojętnie przejść obok Tančící dům – Tańczącego domu. Położony nad rzeką Wełtawą XIX-wieczny budynek w modernistycznym stylu słynie ze swoich krzywych kształtów.

 

Na najwyższym piętrze mieści się restauracja Ginger and Fred, która nazwą nawiązuje do legendarnego duetu tanecznego.

 

Uchodzi ona za jeden z najlepszych lokali gastronomicznych w mieście, a podczas posiłku można podziwiać widoki na Most Karola i Zamek Praski.

 

Rada: Wybierasz się na wycieczkę po Pradze łodzią? Z rzeki cykniesz idealną fotkę Tańczącego domu.

Plac Wacława

Zdjęcie: @fishkacz Instagram

Plac Wacława (bardziej deptak aniżeli plac) słynie z niezrównanej rozrywki, życia nocnego i sklepów. Pierwotnie, jakieś 650 lat temu, mieścił się tutaj targ koni. Plac może pomieścić 400 000 osób i służy jako miejsce parad i ceremonii.

 

Na górze słynnego placu znajduje się ogromne Muzeum narodowe i malowniczy budynek Praskiej Opery Narodowej. Na zewnątrz muzeum stoi posąg św. Wacława na koniu – jest to najczęściej fotografowana atrakcja tego placu.

 

Rada: Ukrytą perełką Placu Wacława jest restauracja Triton – to kameralny lokal urządzony w jaskini ze stalaktytami, który podaje tradycyjne czeskie przysmaki. Zarezerwuj z wyprzedzeniem, aby spędzić romantyczny wieczór przy świecach.

Dzielnica żydowska

Zdjęcie: @loranett Instagram

Położona między Rynkiem Staromiejskim a rzeką Wełtawą dzielnica żydowska, zwana Josefov, mieści jedne z najciekawszych budynków w Pradze.

 

Ma burzliwą historię, która sięga korzeniami XIII wieku, kiedy władze kazały Żydom opuścić domy i osiedlić się w wydzielonym tutaj obszarze, zabraniając im życia w innych częściach Pragi.

 

W drugiej połowie XVIII wieku szereg budynków zostało wyburzonych, ale na szczęście najważniejsze zabytki zachowały się i po dziś dzień opowiadają o losach Żydów w Pradze.

 

Koniecznie zobacz sześć synagog, Salę Obrzędową oraz Stary Cmentarz Żydowski – najciekawszy w całej Europie.

 

Rada: Odbądź wycieczkę z przewodnikiem, aby odkryć niepowtarzalną historię dzielnicy żydowskiej.

 

Loty do Pragi

 

- Jessica Fogarty