5 powodów, dla których warto odwiedzić Sofię zimą

Przygotowaliśmy listę dobrych powodów, dla których warto zobaczyć Sofię zimą...

Bogata historia

Ponad 8000-letnia historia tego miasta jest fascynująca. Nie ma lepszego miejsca na jej poznanie niż Muzeum Historii Sofii, nowo otwarte muzeum mieszczące się w pięknym budynku Central Mineral Baths.

 

Ślady historii i kultury Sofii można znaleźć również w Cerkwi Bojana. Położony w dzielnicy Bojana budynek wpisano w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na jego niepowtarzalne średniowieczne freski z 1259 roku.

Przygody na świeżym powietrzu

Jedną z największych zalet Sofii jest jej górskie otoczenie. Góra Witosza znajduje się zaledwie 20 minut od centrum miasta. To prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki, kolarstwa, narciarstwa a nawet paralotniarstwa.

 

Jeśli lubisz sporty zimowe, możesz spędzić pół dnia na stokach.  Kawałek jazdy od Sofii znajdziesz mniejsze, mniej zatłoczone i przystępne cenowo kurorty narciarskie.

 

Możesz także pojeździć na łyżwach na największym odkrytym lodowisku na Bałkanach – jeziorze Ariana w centrum miasta.

Wspaniałe jedzenie

Koniecznie skosztuj świeżej, lokalnej żywności: sałatki shoppe, banicy (bułgarskiego placka z serem), kiselo mlyako (jogurtu), lutenicy (pasty warzywnej) oraz rakii (brandy) W miarę możliwości zarezerwuj stolik w jednej z restauracji, w których przy posiłku można oglądać tradycyjny spektakl.

Niesamowite imprezy

Kalendarz kulturalny Sofii jest pełen festiwali, koncertów, spektakli operowych i teatralnych, a miasto jest dumne ze swojego statusu kreatywnego miasta filmu UNESCO.

 

Jesteś miłośnikiem sportu? Sofia jest Europejską Stolicą Sportu na rok 2018, a w mieście nie brakuje znakomitych lokali do uprawiania sportu wewnątrz i na zewnątrz.

 

Nie można również zapomnieć o życiu nocnym. Sofia tętni życiem po zachodzie słońca, oferując liczne puby, kluby, dyskoteki i kasyna.

Niesamowita gościnność

Sofię najlepiej poznać poprzez porady serdecznych tubylców. Przyjazną atmosferę miasto zawdzięcza swojej bogatej historii: na przestrzeni wieków Sofia była tyglem różnych kultur.

 

Niezależnie, czy odwiedzasz muzeum, wybierasz się na spacer po jednym z zielonych parków Sofii, czy pytasz o wskazówki, możesz liczyć na pomoc i gościnność mieszkańców.

 

Planujecie wyjazd do Sofii?  Oznaczcie swoje zdjęcia hasztagiem #ryanairstories, a być może opublikujemy je na naszym Instagramie

 

Loty do Sofii