Weekendowy wypad z dziećmi: Göteborg, Szwecja

Pełny barów, bistro i butików Göteborg jest znacznie spokojniejszy i być może modniejszy niż stołeczny Sztokholm.  Na pierwszy rzut oka drugie największe miasto Szwecji, które przyciąga rzesze studentów, nie sprawia wrażenia dobrego miejsca na weekend z dziećmi.

 

Ale Göteborg zaskoczył nas spokojną atmosferą i przyjaznymi dla dzieci atrakcjami.  Transport jest prosty dzięki licznym połączeniom tramwajowym i autobusowym – szybko zapełniliśmy program wycieczki ciekawymi zajęciami.  Oto nasza lista pięciu OBOWIĄZKOWYCH atrakcji podczas weekendowego wypadu.

 

Porada: Do większości miejsc w Göteborgu można dotrzeć pieszo. Jeśli planujesz dalsze wycieczki, np. nad morze, lub nie chcesz przemęczyć małych nóżek, zainwestuj w Kartę Göteborg.

 

Uprawnia ona do korzystania ze wszystkich środków komunikacji miejskiej i zapewnia bezpłatny dostęp do większości wartych odwiedzenia miejsc.

1. Spacer po dżungli lub nurkowanie w oceanie

To tylko dwie z wielu niesamowitych atrakcji, które czekają w Uniwersum Göteborgu.

 

To centrum o pojemności 18 000 metrów sześciennych prezentuje szwedzką faunę i florę w pełnej krasie i zapewnia gościom niesamowite wrażenia.  Wybierz się na safari po lasu deszczowym, przechodząc po mostach wiszących zawieszonych na 25-metrowym drzewie puchowca i obserwując egzotyczne ptaki, małpy, leniwce oraz wiele innych gatunków zwierząt.

 

Przeżyj podwodną przygodę w jednym z największych akwariów w Europie. Liczące szesnaście metrów długości i cztery metry wysokości panoramiczne akwarium zawiera ponad trzy miliony litrów wody. Można tutaj podziwiać wodne stworzenia z Morza Północnego i znad szwedzkiego wybrzeża.  Tutejsza kolekcja płaszczek, rekinów, koników morskich i rozgwiazd wprost zapiera dech w piersiach.

 

Zobacz wystawę na 2. piętrze, pozwól pociechom zaplanować karierę w „centrum pracy” lub uzyskaj porady na temat zdrowego życia na piętrze poświęconym ćwiczeniu ciała, umysłu i duszy.

 

Porada: Uniwersum to idealne miejsce na przeczekanie nieciekawej pogody, która jest w Göteborgu kapryśna, ale lepiej przyjdź wcześnie.  Wiele innych osób wpadnie na ten sam pomysł, a kolejki bywają długie.  Centrum jest otwarte od 10:00 do 18:00

2. W górę, w dół i dookoła

Liseberg, Helix, bergbana

Tuż obok Uniwersum znajduje się największy, działający od 1923 roku park tematyczny Skandynawii, Liseberg, który zawiera rozmaite atrakcje – od zapierających dech w piersiach kolejek górskich po ciche, zabytkowe karuzele, sale koncertowe oraz liczne gry z nagrodami.

 

Jedną z głównych atrakcji jest największa na świecie drewniana kolejka górska.  Choć latem zabawa na świeżym powietrzu jest przednia, park szczególnie urzeka w okresie świątecznym, kiedy organizowane są w nim liczne wydarzenia i zajęcia bożonarodzeniowe, w tym największy jarmark świąteczny w Skandynawii.

 

Porada: Zwróć uwagę na tłumy gości z wielkimi kartonami pełnymi batonów największych marek takich jak Twix, Snickers czy Toblerone.  Tę pyszną nagrodę można wygrać w popularnej grze Koło Fortuny.  W parku aż roi się od miejsc, w których można w nią zagrać!

3. Dobry posiłek

Göteborg znajduje się blisko morza, więc nic dziwnego, że tubylcy bardzo poważnie podchodzą do ryb. Można tu znaleźć targ rybny w kształcie kościoła, zbudowany w 1874 roku. Feskekôrka (rybny kościół) mieści się na północnym brzegu głównego kanału.  Przejdź się między obłożonymi lodem stoiskami ze świeżo złowionymi rybami i wybierz coś na lunch.

 

Porada:  Rybny kościół jest zamknięty w niedzielę, więc odwiedź go w piątek lub sobotę. Jeśli panuje słoneczna pogoda, kup garść krewetek z sosem aioli i bagietką, aby urządzić piknik na świeżym powietrzu.

Możesz także udać się do Hagi, uroczej starej dzielnicy miasta pełnej niezależnych butików, sklepów z antykami, kawiarni i ulicznych stoisk.

 

Jest tu bez liku kawiarni i restauracji specjalizujących się w potrawach wegetariańskich lub wegańskich. Możesz skosztować rozmaitych sałatek, zup i wyrobów piekarniczych. Ceny są bardzo przystępne, a obsługa uprzejma i skora do pomocy.

 

Po posiłku koniecznie zrób sobie „fikę”, tradycyjną przerwę na kawę ze znajomymi. Szwedzi praktykują ten zwyczaj przynajmniej dwa razy dziennie.

 

Porada: Zostaw sobie miejsce na cynamonowe bułki z Hagabullen.  Są duże,  puchate i przeeeeepyszne.

4. Wodny świat

Z wody miasto wygląda zupełnie inaczej, dlatego warto wybrać się na jedną z wielu organizowanych wycieczek łódką. W cieplejsze miesiące wycieczki wyruszają co pół godziny z placu Kungsportsplatsen przy głównym kanale.

 

Odkryj historię kanałów, odwiedzając pływające muzea marynarki, największe tego typu na świecie, obejmujące 19 jednostek pływających każdego rozmiaru.

 

Koniecznie zobacz również nowy budynek opery o współczesnym, inspirowanym morskimi motywami stylu.

5. Cuda natury

Warto zwiedzić liczne wyspy archipelagu na południe od Göteborga. Wsiądź w tramwaj 11 i pojedź do miasta portowego Salthomen. Wejdź na prom i pływaj między jedenastoma wyspami. Dzieciaki mogą biegać po wolnych od samochodów szlakach, ciesząc się łonem natury.

 

 Porada: Przed wyjazdem do Salthomen koniecznie wyposaż się w rozkład promu. W końcu nie chcesz utknąć na jednej z wysp.

 

W mieście jest dużo więcej atrakcji: muzea sztuki starożytnej i współczesnej, niesamowita biblioteka, wyjątkowe sklepy i rzecz jasna wiele okazji do zwiedzania – jeden weekend nie wystarczy na zobaczenie wszystkiego.  Ale jesteśmy zgodni z dziećmi – Göteborga to miasto, do którego chcemy wrócić!

 

- Karyn Gorman i Olav Adami