7 powodów, dla których Sofia króluje na Instagramie

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Zaprojektowany przez rosyjskiego architekta, Aleksandra Pomierancewa, Sobór św.

 

Aleksandra Newskiego został wzniesiony w latach 1882 – 1912 ku pamięci 200 000 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli, walcząc o niepodległość Bułgarii w wojnie rosyjsko-tureckiej. Sobór przerodził się w symbol Sofii i Bułgarii.

 

Po dziś dzień odprawiane są tutaj prawosławne liturgie, a odwiedzający mogą wejść do środka, aby podziwiać zdobiące wnętrze freski, żyrandole i trony, które są równie imponujące co fasada budynku.

Zlatnite Mostove

Zlatnite Mostove to skupisko głazów z czasów epoki lodowej znajdujące się niedaleko słynnej Cerkwi Bojańskiej.

 

Nazwa Zlatnite Mostove (złote mosty) nawiązuje do barwy porostów, którymi pokryte są głazy.

 

Ta atrakcja położona w otoczeniu pięknego masywu górskiego Witosza przyciąga latem tłumy turystów i wycieczkowiczów.

Muzeum Socrealizmu

Warto wybrać się do budynku Ministerstwa Kultury w podmiejskiej dzielnicy Iztok, aby zobaczyć to cmentarzysko komunistycznej sztuki.

 

Od niechcianych posągów Lenina po galerię radzieckiej propagandy i kinematografii – to prawdziwa skarbnica ciekawych materiałów, które aż proszą się o fotkę na Instagramie.

Rakia Raketa Bar

Zdjęcie: Instagram @todorov5

Raketa Rakia Bar to najlepsze miejsce na skosztowanie (i sfotografowanie) mocnego bułgarskiego trunku. Oprócz chwytliwej nazwy i stylowego wnętrza ten popularny bar podaje najlepsze gatunki rakiji w Sofii.

 

Dobra rada: nie próbuj rakiji o pustym żołądku – niektóre odmiany mają 65% zawartości alkoholu.

Cerkiew Bojańska

Położona około 8 km na południowy zachód od Sofii Cerkiew Bojańska to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Bułgarii.

 

Ten niewielki kościół z czasów średniowiecza słynie z pięknych 13-wiecznych fresków przedstawiających historie biblijne i życie świętych.

 

Cerkiew Bojańska to jeden z dziewięciu bułgarskich zabytków kulturowych znajdujących na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Chociaż budynek można fotografować od zewnątrz, wstęp do środka jest możliwy tylko w ramach 10-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Park narodowy Witosza

Masyw górski Witosza inspiruje miłośników fotografii przez cały rok. Od zdjęć z letniej wyprawy o zachodzie słońca po śnieżne szaleństwo na stokach – góra i obejmujący ją park narodowy to marzenie każdego instagramowicza.

Dom-ślimak

Zdjęcie: Instagram @lostateminor

Rzymskie ruiny: tak. Średniowieczna twierdza: tak. Neoklasycyzm: tak. Bloki komunistyczne: tak. Ślimak: tak. Sofia to prawdziwy miszmasz stylów architektonicznych, ale żadna budowla nie intryguje tak bardzo jak Dom-ślimak.

 

Otwarty w 2009 roku Dom-ślimak został zaprojektowany przez lokalnego architekta Simeona Simeonowa, który pomalował również jego zewnętrzną skorupę na wszystkie kolory tęczy, aby naprawdę wyróżniał się spośród sąsiednich budynków (jakby kształt ogromnego ślimaka nie wystarczył).

 

Budowa 5-piętrowej budowli zajęła około 10 lat, ale było warto: teraz jest to jeden z najczęściej zamieszczanych na Instagramie budynek w mieście.

 

Wyszukaj loty

 

Więcej informacji na temat transportu do i z Sofii można znaleźć na stronie internetowej Portu lotniczego Sofia

 

- Fiona Hilliard