Europejski La La Land: w których miastach szukać najpiękniejszej muzyki?

Los Angeles? Nie dorasta europejskim miastom do pięt! Najbardziej rozśpiewane i roztańczone miejsca znajdziesz właśnie tutaj. Nóżka już chodzi? Całe szczęście, że od każdego z tych miast dzieli cię tylko krótka podróż samolotem. 

Salzburg, Austria

Minęło już ponad pięćdziesiąt lat, odkąd Julie Andrews zatańczyła walca na tle zapierającej dech w piersiach alpejskiej scenerii w Salzburgu, ale popularność „Dźwięków muzyki” wciąż trwa. Masz ochotę zobaczyć na żywo plenery, w których Maria i spółka wyśpiewali „Do-Re-Mi” lub słynną altankę, gdzie nagrywano „Sixteen going on seventeen”? Dowiedz się więcej o wycieczce z „Dźwiękami muzyki” tutaj.

 

Salzburg to z wielu powodów wymarzone miejsce dla melomana. Miasto urodzenia Mozarta szczyci się prężnie działającą sceną muzyczną. Występy międzynarodowe obejrzysz w lokalach takich jak Rockhouse Salzburg i Jazz it Musik Club. Możesz też zarezerwować sobie czas na Salzburg Easter Festival, kiedy to muzyka klasyczna opanowuje sale koncertowe w całym mieście. 

Dublin, Irlandia

Jako miasto, w którym narodziły się wielokrotnie nagradzane musicale „The Commitments” i „Once”, Dublin zasługuje na owację na stojąco. Stolica Irlandii żyje i oddycha muzyką, poczynając od ulicznych grajków na Grafton Street i Temple Bar, a kończąc na głośnych sesjach z bodhránem w pubach The Cobblestone albo O’Donoghues. Przyjdź na koncert znanej kapeli w Whelan’s czy The Worksmans Club, obejrzyj musical międzynarodowy w The Gais Energy Theatre lub The Gaiety Theatre. Chyba, że wolisz klimat letnich festiwali muzycznych, na przykład Forbidden Fruit, Longitude albo Live at the Iveagh Gardens.  

Paryż, Francja

W 2001 roku reżyser Baz Luhrman przedstawił swoją wizję paryskiego Moulin Rouge u szczytu sławy w musicalu ociekającym absyntem i blichtrem. Film uchwycił jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w francuskiej stolicy, które nadal co roku przyciąga tysiące turystów. Otwarty w 1899 roku teatr z kultowym już wiatrakiem stanowi symbol okresu Belle Époque, czasu kreatywności, wolności i wszelkiej maści ekscesów obyczajowych. Liczysz na to, że uda ci się załapać na występy w sławnym Moulin Rouge? Jeśli nie zarezerwujesz biletów odpowiednio wcześniej, możesz się srogo rozczarować. 

Londyn, Wielka Brytania

Londyn dostarczył światu wiele musicali, które stanowią kanon gatunku: od „My Fair Lady”, „Oliver!” i „Mary Poppins” po „Opowieść wigilijną”. Miasto samo w sobie jest rajem dla wielbicieli teatru. To tu właśnie znajduje się przecież West End, największa teatralna dzielnica na świecie. Mała rada: na stoisku TKTS na Leicester Square znajdziesz bilety do teatru – przecenione lub sprzedawane za pół ceny w dniu spektaklu lub nawet o tydzień wcześniej. 

Berlin, Niemcy

W latach 20. XX wieku teatry muzyczne osiągały rekordy popularności w Berlinie. Pikantne kabarety rozgrzewały publikę do czerwoności, a na parkietach królował charleston. W tamtym czasie Berlin był jedną z muzycznych stolic Europy. Przyciągnął artystów takich jak David Bowie, Depeche Mode i Iggy Pop, a teraz kontynuuje swoje dzieło, zapisując kolejne wielkie nazwiska w historii branży. Jazz, techno? W Berlinie znajdziesz wszystko, więc lepiej zabierz buty do tańca. 

 

- Fiona Hilliard