13 zdjęć, które sprawią, że zakochasz się w Irlandii

Connemara

Connemara cechuje się odludnym pięknem, które skradnie twoje serce i sprawi, że zachcesz zamieszkać w kamiennej chatce u stóp gór Twelve Bens, hodować kucyki i żyć z uprawy ziemi.

 

Od rdzawych zdominowanych przez torfowiska krajobrazów po białe plaże, zatoki i setki jezior oraz majestatyczne, dziewicze wybrzeże – region Connemara jest pełen naturalnego piękna, które zapiera dech w piersiach.

Fungie

Obraz: Facebook

Fungie to maskotka Irlandii. Ten towarzyszki delfin butlonosy osiedlił się w zatoce Dingle Bay na początku lat 80. XX wieku.

 

Od tego czasu czaruje rybaków, mieszkańców i tysiące turystów, którzy przyjeżdżają specjalnie, aby zobaczyć jego filuterny uśmiech i wodne wybryki.

 

Ta wspaniała istota wybrała na dom wyjątkowo piękny zakątek świata – delfin jest tylko jedną z wielu atrakcji, jakie kryje Półwysep Dingle.

Skellig Michael

Skellig Michael to spiczasta grań, która wyrasta z Atlantyku około 12 km od targanego wiatrem wybrzeża Kerry. Między VI a VIII wiekiem na tej odległej, surowej skale zbudowano klasztor.

 

To zdumiewające, jak mnichom udało się wznieść budowlę i żyć w takim miejscu. Ciekawe, co by pomyśleli, gdyby wiedzieli, że kręcono tutaj scenę z Gwiezdnych Wojen...

Slieve League

Klify Slieve League znajdują się na południowo-zachodnim wybrzeżu Donegal i robią naprawdę piorunujące wrażenie. Są to jedne z najwyższych klifów na świecie. Jeśli chcesz poczuć się, jakbyś stał na skraju świata, trafiłeś pod dobry adres.

Poulnabrone Dolmen

Poulnabrone Dolmen, grobowiec zbudowany między 2900 a 4200 rokiem p.n.e., znajduje się w pięknym regionie Burren hrabstwa Clare.

 

Podobnie jak Skellig Michael, grobowiec jest swoistą zagadką: trudno sobie wyobrazić, jak budowniczy wciągnęli blok skalny na kamienie bez pomocy maszyn. To obowiązkowa pozycja dla osób odwiedzających Burren.

Jelenie w Phoenix Park

Zaledwie 2 km od centrum Dublinu znajduje się Phoenix Park, ogromna przestrzeń rekreacyjna, w której można wypocząć w gronie ciekawskich jeleni. Zwierzaki żyją w Phoenix Park od około XVII wieku, kiedy polowała na nich szlachta.

 

Ale uwaga: teraz park należy do nich.

Grobla Olbrzyma

Grobla Olbrzyma to miejsce, które wprost emanuje magią i pięknem.

 

Jeśli odwiedzisz je wieczorem w taki dzień, jak na powyższym zdjęciu, zobaczysz zachód słońca, który sprawi, że na zawsze zakochasz się w tej niesamowitej części wybrzeża Irlandii Północnej.

Zachody słońca na zachodnim wybrzeżu

Ten wyjątkowo piękny zachód słońca uchwycono w Easky, uroczej wiosce w hrabstwie Sligo położonej na zachodnim wybrzeżu Irlandii.

 

Ale równie zniewalający pokaz można podziwiać na całej długości zachodniego wybrzeża, które słynie z malowniczych krajobrazów.

Puby

Obraz: Facebook

Znajdź dobry irlandzki pub, a żaden bar nie będzie już taki sam. Szukaj lokali z przyzwoitą muzyką i dobrym piwem. Bez obaw, twoje poszukiwania nie będą długie.

 

Jeśli jesteś w Dublinie, zajrzyj do Cobblestone, który oferuje wspaniała irlandzką muzykę ludową i wyśmienite pinty Guinnessa.

Grianan of Aileach

Grianan of Aileach to starożytny okrągły fort w hrabstwie Donegal, który skrupulatnie odrestaurowano, dzięki czemu można sobie wyobrazić, jak wyglądał, gdy wzniesiono go w roku 1700 p.n.e.

 

Jednak główną atrakcją tego miejsca jest nie tyle sam fort, co widoki na Lough Foyle i Lough Swilly.

Rock of Cashel

Rock of Cashel w Tipperary należy do jednych z najlepiej zachowanych starożytnych budowli w Irlandii. Królowie Munsteru przez setki lat mieli tu swoją siedzibę.

 

Odwiedzający mogą podziwiać mnóstwo ważnych dzieł sztuki celtyckiej i średniowiecznej architektury. W miarę możliwości warto przyjechać tu nocą, gdy budynki są pięknie oświetlone.

Klify Moheru

Klify Moheru to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na tej pięknej zielonej wyspie, i nic dziwnego. To niesamowite miejsce, którego wysokie położenie może przyprawić o zawroty głowy, sprawi, że poczujesz się naprawdę tyci.

 

Nawet najlepsze zdjęcia klifów nie oddają w pełni ich piękna. To jedna z tych rzeczy, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy .

Mount Errigal

Mount Errigal to położona w pobliżu Gaoth Dobhair w hrabstwie Donegal najwyższa góra łańcucha górskiego Derryveagh, okrzyknięta przez miłośników spacerów i wspinaczki najbardziej rozpoznawalną górą Irlandii.

 

To naprawdę piękne miejsce, szczególnie jeśli trafisz na zachód słońca taki jak ten.

 

- Dee Murray