10 powodów, by odwiedzić Cork

Fantastyczne galerie, muzea wprawiające w zadumę, prawdopodobnie najlepsze restauracje w całej Irlandii i mnóstwo pubów, z których stale dobiega radosna wrzawa. To właśnie Cork, idealne miejsce na krótki wypad. A oto 10 powodów, dla których warto odwiedzić to „buntownicze hrabstwo”:

 

1. Cork to irlandzka Stolica Smaku

Cork to irlandzka Stolica Smaku

Radzę założyć luźne, wygodne ciuchy. Cork to miasto znane jako kulinarna stolica Irlandii, gdzie wszystko będzie zachęcać cię do obżarstwa. Wstąp do raju łasuchów w Cork i koniecznie zacznij od fantastycznego English Market, najstarszego targu tego typu w Europie. Kiedy w 2011 roku królowa Elżbieta II wybrała się na spacer, żeby obejrzeć rzemieślnicze stragany, zdecydowała o przyznaniu rynkowi królewskiego znaku gwarancji jakości. Naciesz się ucztą z lokalnych serów, świeżych owoców morza i kostek ręcznie robionej czekolady, a następnie przetocz się do Butter Museum (Muzeum Masła), gdzie odkryjesz jedną z najstarszych gałęzi przemysłu Cork w zupełnie niespodziewanej odsłonie.

 

2. Tradycje kultywowane... spektakularnie

St Anne’s Church

Włóż nauszniki ochronne, wdrap się na dzwonnicę St Anne’s Church (czyli Kościoła Świętej Anny) w Shandon, historycznej dzielnicy Cork i pociągnij za liny! Możesz wybrać dowolny sygnał dźwiękowy, od Amazing Grace po Waltizng Matilda. Zrób swoje własne show – dzwony słychać od Shandon aż po przedmieścia Cork, więc możesz współtworzyć żywą od wieków tradycję w naprawdę wielkim stylu.

3. Wyjątkowe wydarzenia

Cork City Gaol

Przekonaj się na własnej skórze, jak wyglądało życie w Cork w dziewiętnastym i wczesnym dwudziestym wieku podczas wycieczki do Cork City Gaol (Więzienia Miejskiego). To muzeum oferuje wyjątkową możliwość poznania historii Cork wewnątrz i na zewnątrz więziennych murów. Wystawa obejmuje zaskakująco realistyczne figury, odnowione cele więzienne i efekty dźwiękowe, dzięki którym przeniesiesz się do czasów ich poprzednich lokatorów oraz strażników więziennych. Odważ się i wybierz na nocne zwiedzane, jeśli nie boisz się znaleźć wśród duchów niegdysiejszych współwięźniów.

 

4. Sztuka dla wszystkich

Crawford Gallery

Tuż obok Patrick’s Steet znajduje się Crawford Gallery, gdzie obejrzysz sławne Canova Casts, serię gipsowych odlewów podarowanych Cork Society of Arts przez Muzeum Watykanu w 1818 roku. Wśród odlewów znajdują się Tors Belwederski, Laokoon i Dyskobol. A wisienka na torcie? Wejście nic nie kosztuje! 

5. Fantastyczne wycieczki z lokalnymi przewodnikami

Cork City Tours

Cork to niewielkie miasto, które da się zwiedzić bez większego wysiłku, ale jeśli naprawdę chcesz się dowiedzieć, dlaczego jest ono drugim w Irlandii najciekawszym miastem (i chętnie złowisz uchem ten przeuroczy melodyjny akcent), warto udać się na wycieczkę prowadzoną przez lokalnego przewodnika. Aby zagłębić się w historię miasta i jego folklor, odpowiednio wcześniej zaklep miejsce na piesza wycieczkę – na przykład z przewodnikiem Kieranem McCarthym. Zawsze możesz też dać nogom trochę odpocząć i wsiąść do jednego z piętrowych autobusów Cork City Tours z odkrytym dachem, które odjeżdżają regularnie przez cały dzień.  

6. Cały ten jazz

The Guinness Cork Jazz Festival

Każdego października setki muzyków jazzowych i tysiące fanów gatunku zjeżdżają do Cork ze wszystkich zakątków świata. The Guinness Cork Jazz Festival to największy festiwal jazzowy w Irlandii, dobrze znany również poza granicami kraju. Przez cztery dni swoim talentem chwalą się muzycy z Irlandii i zagranicy, występując w ponad 70 różnych lokalach w mieście. Grają jazz i muzykę inspirowaną jazzem, program jest bardzo różnorodny, a co więcej – na ponad 90% występów wejdziesz za darmo.

 

7. Raj dla podróżników

Wild Atlantic Way

Cork to idealne miejsce, by rozpocząć podróż po niesamowitej irlandzkiej trasie Wild Atlantic Way. Jedź wzdłuż wybrzeża i zatrzymaj się na przylądkach Old Head of Kinsale i Mizen Head, a jeśli naprawdę chcesz uciec od świata i odpocząć, wsiądź w kolejkę linową na wyspę Dursey. Podczas drogi zobaczysz pagórkowate przylądki, wyrastające z lądu półwyspy, sekretne wysepki oraz, jeśli dopisze ci szczęście, trochę morskiej flory i fauny – na przykład delfiny i humbaki.

 

8. Barwne nadmorskie miasteczka

Kinsale

Kilka z najładniejszych nadmorskich miejscowości w Irlandii znajduje się w zachodniej części hrabstwa Cork. Szczególnie godne polecenia jest Kinsdale, miasto słynące w Irlandii z owoców morza i restauracji, do których nie przyczepiłaby się nawet Magda Gessler. Przepis na idealny dzień w Kinsale to: zjeść pyszny lunch w Fishy Fishy Café, przejść się na spacer do XVII-wiecznej bazy wojskowej Charles Fort, a potem zagrać partyjkę golfa na malowniczych polach golfowych Old Head.

 

9. Opowieści o Titanicu

Cobh

Gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę z Cork? Jedną z najpopularniejszych lokalizacji jest miasto portowe Cobh, piękna miejscowość ze słodko-gorzką historią. Kiedyś Cobh było głównym portem dla emigrantów z Irlandii i odwiedził go nawet sławny Titanic. Niestety, był to ostatni przystanek na trasie liniowca. Poznasz tę pięknie opowiedzianą historię w muzeum Titanic Experience, mieszczącym się w dawnych biurach White Star Line.

10. Magia i mity

Blarney Castle

Sławny na całym świecie zamek Blarney to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Irlandii. W oddalonym o niecałe 10 minut drogi od Cork zamku znajduje się Kamień z Blarney. Legenda głosi, że jeśli pocałujesz Kamień, obdarzy cię on „darem elokwencji”. Kiedy wycałujesz już magiczny kamień, wybierz się na wędrówkę po zamkowych ogrodach. Poczuj się jak w tropikalnym klimacie w Fern Garden i zajrzyj do sąsiadującego z nim tajemniczego Poison Garden. W usytuowanym tuż za blankami ogrodzie zebrano fascynującą kolekcję śmiertelnie trujących i niebezpiecznych roślin z całego świata, łącznie z otoczonymi specjalną klatką okazami wilczej jagody, tojadu i trującego bluszczu.

 

Niedaleko znajdziesz muzeum Rock Close, magiczne miejsce, gdzie wokół starożytnych osad druidów rosną majestatyczne cisy i dęby. Podąż szlakiem między gigantycznymi liśćmi parzeplinu i bambusa, odkryj ogromny dolmen, pokonaj „schody życzeń”, a potem zajrzyj do wiedźmiej kuchni. Chcesz cyknąć kilka zdjęć? Wodny ogród i wodospady nadadzą się idealnie na magiczne tło do zdjęć na Instagrama.

 

- Fiona Hilliard